IBM uvádí nové poradenské služby, které mají pomoci zaměstnavatelům vyrovnat se s odchodem stárnoucí pracovní sily

3. října 2005
Vyzkoušejte si VoIP ha-loo zdarma
Nové služby umožňují společnostem předvídat a reagovat na blížící se odchod vysoce kvalifikovaných zaměstnanců ze silných ročníků poválečné generace do důchodu.
IBM uvádí nové poradenské služby, které mají pomoci zaměstnavatelům vyrovnat se s odchodem stárnoucí pracovní sily

Společnost IBM oznámila nové poradenské služby, které mají společnostem pomoci připravit se na potenciální ztrátu cenných schopností a znalostí silných ročníků z poválečné generace, tzv. baby-boomers, která se dostává do věku pro odchod do důchodu. Tyto služby poskytnou firmám diagnostické nástroje založené na vyspělých analýzách, strategiích a metodikách pro porozumění zaměstnanecké základně v reálném čase, udržení zaměstnanců, předání znalostí a transformaci podnikových procesů v souvislosti s demografickou změnou a významným posunem schopností.

 

„Stárnoucí populace bude představovat jeden z nejvýznamnějších sociálních a podnikatelských problémů 21. století a společnosti po celém světě začínají zkoumat, co to znamená z hlediska schopností, znalostí a růstu,“ řekla Mary Sue Rogers, globální vedoucí skupiny IBM Business Consulting Services Human Capital Management. „Rozsah této změny do budoucna ovlivní způsob řízení práce a znalostí ve společnostech. Hodně podniků využívá tuto příležitost k všeobecnému posouzení kvalifikace svých zaměstnanců, přepracování interní správy znalostí, optimalizaci procesů postavených na lidech a vyzkoušení globálně integrovanějšího obchodního modelu.“

 

Nové poradenské služby jsou uváděny v době, kdy pracovní síla na celém světě stárne. Například v zemích Evropské unie počet starších pracovníků (50-64 let) vzroste o 25%, zatímco počet mladších pracovníků (20-29 let) se o 20% během příštích dvou desetiletí sníží (1). V USA do roku 2010 počet pracovníků ve věkové skupině 45-54 let vzroste o 21 procent, pracovníků ve skupině 55-64 let bude více o 52 procent a ve skupině 35-44 let počet pracovníků o 10 procent poklesne (2). V době, kdy se tito pracovníci dostanou do důchodového věku, organizace riskují ztrátu významné části podnikových znalostí a své konkurenční výhody v globální ekonomice. Navíc mnohé organizace nemají jasný přehled o tom, jaké znalosti kvůli odchodům do důchodu ztratí.

 

Konzultanti, kulturní antropologové, výzkumníci a sociologové IBM pomohou organizacím do hloubky analyzovat a pochopit dopad stárnutí jejich vlastních pracovních sil a vyvinout strategie pro udržení konkurenceschopnosti v globalizované ekonomice zavedením odpovídajících znalostních systémů a podnikových procesů. Tyto služby umožní společnostem lépe spravovat kvalifikace pracovníků, zvyšovat produktivitu a pracovní příležitosti vyzrálých pracovníků a vyplňovat mezery po těch, co odejdou do důchodu, vytvořením nových podnikových procesů založených na otevřených standardech. V důsledku toho se změní povaha práce mnoha skupin. 

 

Tato nabídka využívá odbornost IBM v oblasti podnikového poradenství, výzkumu a technologií.

 

·        Analýza: Porozumění míře rizika v souvislosti s pracovními silami.

 

Přizpůsobené metodiky a analytické nástroje pomohou se zhodnocením kvalifikace zaměstnanců, které jsou rozhodující pro organizaci, a také s posouzením rizika jejich ztráty z důvodu odchodu do důchodu.  Na základě těchto zjištění jsou vyvinuty preventivní strategie a plány pro efektivní řízení dopadu věkové změny a také pro vytvoření pádných důvodů pro akci. 

 

Nástroje: diagnostika zralých pracovních sil, modelování součástí podniku, soulad školení s potřebami a měření efektivity školení, analýza měření výkonnosti, řízení talentů a nástupnictví, modelování vývoje pracovních sil.

 

·        Dostupnost: Udržení produktivity starších pracovníků. 

 

IBM Research vychází ze znalostí získaných při vývoji softwaru, hardwaru a služeb IBM pro tělesně postižené a přizpůsobuje svá řešení vyzrálým pracovníkům. 

 

Tyto nástroje umožňují starším pracovníkům s potížemi zraku, rozpoznávání nebo ovládání rukou nadále používat počítačovou technologii a zůstat produktivní i v důchodovém věku.

 

·        Kvalifikace: Programy pro udržení starších pracovníků a vyškolení další generace. 

 

Řada nestandardních a inovativních programů, které pomohou manažerům vytvořit ideální kulturu a prostředí pro udržení a motivaci starších pracovníků v důchodovém věku k využití jejich specifických schopností a znalostí a školení další generace zaměstnanců. 

 

Jedná se o následující metody: diskuse zaměstnanců, služby zachycování a sdílení znalostí, služby rozvoje řízení, zaměstnanecké pracovní portály, služby vědy, řízení a inženýrství, analýza sociální sítě, řešení strategických a kulturních změn a rozvoje pracovních sil.

 

·        Transformace: Procesy, které změní povahu práce. 

 

Služby, které pomohou organizacím prozkoumat současné a budoucí procesy podnikání a také lidské, technologické a strategické prvky, které jsou dotčeny vývojem pracovních procesů a mohly by mít významný dopad na produktivitu organizací. Také řešení, která změní způsoby práce, pokud se ukáže, že školení nových zaměstnanců náhradou za odcházející pracovníky by nebylo finančně efektivní a uškodilo by konkurenceschopnosti organizace. 

 

Tato kategorie zahrnuje produkty řízení výkonnosti firmy, outsourcing transformace firmy a strategický outsourcing.

Témata článku: IBM, Baby, Black, Zachycování, Znalost

Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test NVMe a SATA SSD

Máte slabý signál
Wi-Fi? Poradíme!

Jak umělá inteligence opravuje fotky

Kupujete dron? Ty levné se nevyplatí