IBM uvádí nejrychlejší čip světa v novém výkonném serveru

Londýn, Velká Británie, 21. května 2007 – Společnost IBM dnes uvedla nejrychlejší mikroprocesor, jaký byl dosud vyroben, extrémně výkonný server, který využívá množství inovací tohoto čipu v oblasti úspory energie a zároveň zdokonalené virtualizační technologie. Nový server jako vůbec první v historii vytvořil rychlostní rekordy ve všech čtyřech hlavních srovnávacích testech pro poměřování výkonnosti serverů v podnikových a technických úlohách.
IBM uvádí nejrychlejší čip světa v novém výkonném serveru

Dvoujádrový procesor POWER6TM s taktem 4,7 GHz nabízí dvojnásobnou rychlost oproti předchozí generaci POWER5TM, a přitom ke svému provozu a chlazení spotřebovává téměř stejné množství elektřiny. To znamená, že zákazníci mohou pomocí nového procesoru buď o 100 procent zvýšit výkon svých aplikací, nebo prakticky o polovinu snížit spotřebu energie.

Nový server IBM s dvoujádrovými až šestnáctijádrovými konfiguracemi nabízí podle výsledků typové úlohy TPC-C trojnásobný výkon na jádro v porovnání s počítačem HP Superdome. Procesorová rychlost čipu POWER6 je téměř třikrát rychlejší než nejnovější procesor Intel Itanium, který ve svých serverech používá HP. Přenosové pásmo čipu POWER6 (300 gigabajtů za sekundu) dokáže stáhnout celý katalog služby iTunes za 60 sekund, tj. třicetkrát rychleji než Itanium od HP.

Nový server však nabízí víc než jen surový výkon – je to zároveň nejvýkonnější konsolidační zařízení střední třídy na světě, neboť obsahuje zvláštní hardware a software, který umožňuje vytvořit v jediném počítači velké množství virtuálních serverů.

Podle výpočtů společnosti IBM lze na jedinou skříň s novým serverem IBM zkonsolidovat 30 serverů SunFire v890, což znamená úsporu nákladů na energii přes 100 000 dolarů ročně. Podle agentury IDC zvýšila IBM za posledních pět let svůj podíl na tržbách z unixových serverů o 10,4 procenta na úkor společnosti HP, která ztratila 5,3 procenta, a Sunu, který ztratil 1,4 procenta. S novým počítačem se IBM zaměří hlavně na zákazníky, kteří nyní používají méně efektivní servery HP, Sun a Dell.

Témata článku: Software, Hardware, IBM, Efektivní takt, Stejná úloha, Virtuální procesor

Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test NVMe a SATA SSD

Máte slabý signál
Wi-Fi? Poradíme!

Jak umělá inteligence opravuje fotky

Kupujete dron? Ty levné se nevyplatí