IBM uvádí Lotus Notes a Domino 8 - platformu pro efektivní komunikaci a týmovou spolupráci

IBM uvádí Lotus Notes a Domino 8 - platformu pro efektivní komunikaci a týmovou spolupráci

Cambridge, USA – 17. srpna 2007 – Společnost IBM po dvou letech vývoje a testování ve více než 25 000 firmách po celém světě uvádí software Lotus Notes 8 a Lotus Domino 8. IBM Lotus Notes 8 a IBM Lotus  Domino 8 představují první řešení podnikové spolupráce, které bylo vytvořeno zejména podle požadavků jeho uživatelů.

Výzkumy a poznatky shromážděné ve vývojových laboratořích IBM a firmách po celém světě ukazují, že spolupráce vychází ve velké míře z e-mailu jakožto klíčové aplikace obsažené na všech stolních počítačích. Proto aplikace Lotus Notes 8 proměňuje složku doručené pošty v integrované pracoviště, zahrnující e-mail, kalendář, instant messaging (okamžité zprávy), kancelářské i speciální uživatelské aplikace.

Lotus Notes 8 nabízí mnohem víc než konkurenční e-mailové systémy. Lotus Notes 8 spojuje pracovní činnosti s okamžitými zprávami a zjišťováním přítomnosti, kancelářskými nástroji ke tvorbě a úpravě dokumentů, prezentací a tabulek, a to vše napojí na speciální podnikové aplikace, včetně zákaznické podpory, CRM, prodejních nástrojů, diskusních fór, blogů a dalších.

„Naši zákazníci označují Lotus Notes 8 jako 'desktop budoucnosti', protože konsoliduje všechny společné pracovní nástroje do jednoho okna,“ uvádí Michael Rhodin, GM IBM Lotus Software. „Spolupráce vychází z e-mailu, jako 'killer' aplikace, kterou používáme každý den, a přináší virtuální pracoviště na pracovní stůl, do auta či do kapsy. Lotus Notes a Domino 8 je váš osobní portál do světa webu 2.0."

Lotus Notes 8 sdružuje klíčové aplikace do úhledné přihrádky doručené pošty prostřednictvím nového rozšiřitelného postranního panelu, který uživatelům zobrazí nejdůležitější zdroje okamžitě po přihlášení. Lotus Notes a Domino 8 je jedinečný pracovní nástroj, který vše potřebné přibližuje na dosah ruky. Rovněž funkce vyhledávání je mnohem lepší a efektivnější.

Notes 8 zajišťují okamžitý přístup k pracovním aplikacím prostřednictvím přímého přístupu k lidem, aktuálním projektům, aktivitám a informacím přímo ve složce doručené pošty. Čas uživatelům šetří rovněž nový vyhledávací nástroj, který automaticky rozšiřuje hledání z e-mailů a kontaktů na web a soubory na pevném disku. Dobrou pověst dokáže zachránit funkce „stažení zprávy“, která uživatelům umožní rychle stornovat omylem odeslanou zprávu, a ušetřit si tak případné nepříjemné vysvětlování. Kromě toho je zde nová funkce „konverzace“, díky které mohou uživatelé zobrazit v doručené poště buď všechny zprávy – tradiční pojetí – nebo je seskupit do příslušných konverzací či vláken podle předmětu. Stovky e-mailů se tak rázem smrsknou na pár desítek konverzací.

Společnost IBM rovněž zužitkovala svou čelní pozici ve znalostech a organizaci podnikové spolupráce a umožňuje klientům se systémy Notes a Domino doplnit komponentu Lotus Connections s názvem Aktivity přímo do Notes. Modul Aktivity je licencován samostatně a umožňuje zaměstnancům sdílet předměty spolupráce, jako jsou dokumenty, e-mailové a okamžité zprávy a další položky týkající se projektů – a to vše v jedné logické jednotce. „Jsem naprosto přesvědčen, že Aktivity mají potenciál revolučním způsobem změnit způsob práce a spolupráce lidí a týmů,“ dodává Ingo Erdmann z University of Paderborn. Modul Aktivit byl vyvinut společností Lotus podle koncepce vývojových laboratoří IBM a v rámci Lotus Notes 8 využívá technologií Web 2.0, jako je Backpack, Atom, Tagging, REST, Ajax a JSON, a přináší subtilní řešení na webu založené spolupráce.

Podniky všech velikostí, oborů a technologických koncepcí zavádí ND8 jako nejucelenější a nejuniverzálnější otevřenou platformu spolupráce, kterou poznaly. Lotus Notes 8 zahrnují pracovní pomůcky IBM Lotus, které uživatelům kromě podpory řady tradičních formátů souborů rovněž dovolují tvorbu otevřených verzí tabulkových a textových editorů, prezentačních a dalších uživatelských aplikací. Tyto nástroje jsou bezplatně k dispozici se systémy Lotus Notes a Domino 8. Tyto nástroje podporují otevřený formát souborů ODF (Open Document Format) a umožňují uživatelům import a export podporovaných formátů z Microsoft Office a jejich ukládání v původním nebo ODF formátu.

Uživatelé Lotus Notes preferují novou verzi před konkurenčními nabídkami rovněž proto, že podporuje mnoho platforem. Lotus Notes 8 a Domino 8 pracují na řadě platforem, včetně systémů Linux a Windows na straně klienta a Windows, Linux, Sun Solaris, AIX a IBM System i na straně serveru.

Díky otevřeným standardům eclipse.org podporuje Lotus Notes 8 stávající podnikové aplikace a umožňuje prodloužení jejich životnosti pomocí propojení s novějšími aplikacemi – výsledné kompozitní aplikace zajistí přesnější přehled o klíčových podnikových procesech. Vývojáři tak například mohou do jediného okna propojit prodejní Domino aplikace se systémem práce s lidskými zdroji z úplně jiné platformy.

Lotus Notes 8 jsou postaveny na programovacím modelu Lotus Expeditor 6.1.1, který využívá otevřené standardy eclipse.org. Lotus Expeditor 6.1.1 umožňuje konstrukci a zavádění podnikových mixů, označovaných též jako kompozitní aplikace. Díky použití programovacího modelu Lotus Expeditor mohou vývojáři naprosto shodné funkce kompozitních aplikací integrovat do Notes pro koncové uživatele. Licence platformy Lotus Expeditor je k dispozici samostatně pro zákazníky, kteří chtějí vytvářet vlastní aplikace pro uživatele podnikových aplikací na zařízeních od PDA a chytrých telefonů, až po osobní počítače s libovolným připojením do stávající infrastruktury.

Váš názor Další článek: Nedávné velké aktualizace Windows Vista jsou už na Windows Update

Témata článku: IBM, Instant Messaging, Lotus, Otevřené okno, Klíčová funkce, Kancelářské stoly, GM, Rest, Pracovní stůl, Ajax, Kancelářské aplikace, Backpack, E-mailová konverzace, Osobní klíč, Cambridge, Speciální systém, Podnikový nástroj, Stávající systém, Konverzace, Otevřený nástroj, Tradiční nástroj, Web Mail, Lotus Notes, Killer, Podniková funkce


Určitě si přečtěte

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

** Představte si biblickou potopu ** Nejprve zaniknou Děčín a Břeclav, pak i Brno a Praha ** Hlavním městem se stane Jihlava a zbytky Čechů přežijí na Kvildě

Jakub Čížek | 93

Google dosáhl revolučního milníku v kvantové nadvládě. IBM ale nesouhlasí

Google dosáhl revolučního milníku v kvantové nadvládě. IBM ale nesouhlasí

** Google představil nový kvantový čip s 53 qubity ** Oznámil, že díky němu lidstvo poprvé dosáhlo kvantové nadvlády ** IBM toto tvrzení zlehčuje

Karel Javůrek | 16

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

** S cenou do 20 tisíc lze vybrat solidní notebook na práci i hry ** Přenosné notebooky nabídnou i kovová těla a rychlý hardware ** Na hraní se hodí více peněz, ale na použitelný základ dvacet tisíc stačí

Tomáš Holčík, David Polesný | 49

Pozor, na Česko v těchto dnech útočí falešné Tesco, Penny Market a Lidl

Pozor, na Česko v těchto dnech útočí falešné Tesco, Penny Market a Lidl

** Máme tu další českou phishingovou vlnu ** Podle průzkumů máme stále problém s kybernetickou gramotností ** Nebezpečím jsou děti, které opouštějí rodiče

Jakub Čížek | 37Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu