IBM upozorňuje na nárůst podvodů typu „phishing“

Pro zachycování a krádeže osobních nebo finančních dat se používají čím dál rafinovanější techniky. Různé metody tzv. phishingu, pharmingu a dalších podvodů daly vzniknout lukrativnímu trhu, na němž se s identitami čile obchoduje jako s komoditou. Jen za poslední tři měsíce přibližně 15,5 miliónu e-mailů obsahovalo nějakou formu podvodu nebo útoku a počet kontaminovaných e-mailů od dubna do května vzrostl o 70 procent, vyplývá ze zprávy IBM Global Business Security Index.*

Společnost IBM představila nový software a služby, které mají pomoci firmám v boji se zneužíváním identit - rychle rostoucí globální bezpečnostní hrozbou, jež stojí firmy čím dál více peněz, času a ztracené produktivity.

V prvním čtvrtletí 2005 jsme byli svědky záplavy incidentů, při nichž došlo ke krádeži nebo neoprávněnému nakládání s osobními údaji spotřebitelů. Největším nebezpečím v případech krádeže osobních dat je zneužití identity, kdy jsou citlivé osobní informace bez vědomí oběti zneužity k podvodu nebo krádeži. Podle údajů americké Federální obchodní komise se loni stalo oběťmi zneužití identit 9,3 miliónu lidí v USA a z nedávného průzkumu vyplývá, že dolarový dopad zločinu tohoto typu je 52,6 miliardy dolarů za rok 2004.

Přístup IBM k této celosvětové hrozbě je přesně zacílený a zároveň komplexní, přičemž IBM usiluje o rovnováhu mezi potřebami ochrany soukromí všech zúčastněných stran. Radí firmám, vzdělávacím institucím a státním úřadům při zavádění přísných bezpečnostních opatření na ochranu informací o zákaznících všude, kde se mohou objevovat – v databázi, počítači, vytištěné na papíře nebo na záložních páskách. IBM pomáhá firmám vytvářet nebo zdokonalovat zásady zabezpečení a zavádět bezpečnostní řešení na ochranu dat, fyzického majetku, aplikací a sítí.

Nyní IBM uvádí nový software, služby a odborné poradenství, jehož účelem je pomáhat firmám vypořádat se s touto globální bezpečnostní hrozbou.

Nová nabídka IBM zahrnuje:
· IBM Tivoli Identity Manager Version 4.6 – nový software pro bezpečnou správu uživatelských účtů a přístupu k heslům.

· Služby správy identit poskytované ve spolupráci s partnerskou firmou Viisage (NASDAQ: VISGE) – nové služby, které mají firmám pomáhat bránit podvodům a zneužitím identit lepší správou procesu identifikace jednotlivce a následného ověření přístupu uživatele k citlivým informacím. Tzv. prověřování identit umožňuje vydavatelům pověření připojovat se k nezávislým zdrojům dat, například k databázím adres a seznamům sledování, a ověřovat udanou identitu pomocí biometrických údajů a jednoznačných dokladů jako pasů, řidičských průkazů, karet sociálního zabezpečení nebo rodných listů.

Software Tivoli Identity Manager

V současných komplexních prostředích s tisíci uživatelů a velkým množstvím databází, aplikací a systémů pomáhá automatická správa identit podnikům zajistit, aby se ti praví lidé dostali ke správným aplikacím a infrastruktuře.

Tivoli Identity Manager přináší nové funkce pro lepší zaznamenávání informací o uživateli a účtu a simulaci zásad zabezpečení, což pomůže podnikům dosáhnout vyšší flexibility a zvýšit přehled o správě zabezpečení.

Pomáhá automatizovat únavný ruční proces vytváření nových účtů a hesel pro zaměstnance a zákazníky včetně možnosti resetovat a synchronizovat jejich vlastní hesla. Podniky nyní mohou jednodušeji dokládat, kdo má povolený přístup a jak se s těmito zásadami nakládá. Nové předdefinované a centralizované sestavy zásad zabezpečení, aktuálních přístupových oprávnění a událostí relevantních pro audit umožňují podnikům pohotově vytvářet interní audity nebo reagovat na požadavky regulačních orgánů.

Nový software také nabízí funkci simulování zásad různých scénářů, čímž odpadá možnost nedorozumění při změnách zásad zabezpečení. Pokud například podnik potřebuje omezit přístup k finanční aplikaci, tým IT může změnu nasimulovat před její skutečnou implementací a ověřit si, že oprávněným osobám zůstane přístup zachován, zatímco ostatním bude odepřen.

IBM Tivoli Identity Manager 4.6 bude všeobecně k dispozici ve třetím čtvrtletí tohoto roku a jeho cena bude určována podle počtu uživatelů nebo procesorů.

Další informace najdete na www.ibm.com/security.

Úplný slovníček a definice posledních bezpečnostních hrozeb najdete na adrese
http://www-1.ibm.com/businesscenter/smb/us/en/xslpage/xmlid/25426.

Váš názor Další článek: Nejpoužívanější připojení k internetu v českých domácnostech? Bezdrát!

Témata článku: , , , , , , , , , , ,