IBM spojuje síly s předními onkologickými centry světa, aby urychlilo výzkum, diagnostiku a léčbu rakoviny

29. listopadu 2005
GTS Novera se spojí s Contactelem
Společnost IBM oznámila, že spojuje síly s lékařskými středisky Memorial Sloan-Kettering Cancer Center (MSKCC), Molecular Profiling Institute (MPI) a St. Justine Hospital Pediatric Center v rámci samostatných smluv za účelem urychlení výzkumu rakoviny a zdokonalování diagnostiky a léčby. IBM si uvědomuje rozhodující roli, kterou budou hrát informační technologie v 21. století při zkoumání a léčbě komplexních smrtelných onemocnění jako je rakovina, a proto spolupracuje s lékaři na vývoji potřebných technologií a partnerství.
IBM spojuje síly s předními onkologickými centry světa, aby urychlilo výzkum, diagnostiku a léčbu rakoviny

V rámci projektu v oboru patologie pracují výzkumníci z IBM a MSKCC na vytvoření systému, v němž budou z miliónů patologických zpráv automaticky získávány informace, jež budou mapovány do databáze, která pomůže urychlit výzkum rakoviny. Patologické zprávy jsou psány jako souvislý text, v jehož kontextu musí čtenář rozšifrovat fráze a čísla. Přestože je současným trendem, aby se patologické zprávy psaly podle šablon, v minulosti mohly být podobné informace vyjádřeny různými frázemi podle toho, jaký lékař zprávu diktoval a v jakém roce byla zpráva vytvořena. IBM pracuje na mapování starých patologických zpráv v MSKCC do standardních formátů. Informace jsou ze zpráv automaticky extrahovány a uspořádány do databází, které umožní výzkumníkům snazší vyhledávání.   

 

„Při hledání léku na rakovinu musíme zkoumat historické informace a v centru Sloan-Kettering máme jedno z největších úložišť záznamů o pacientech a vzorcích tkání,“ řekla Patricia Skarulis, viceprezidentka a ředitelka informačních technologií, Memorial Sloan-Kettering Cancer Center.  „IBM nám pomáhá provádět tento důležitý výzkum podstatně rychleji. Rychlejší a přesnější pohled do minulosti nám umožní lépe diagnostikovat rakovinu, lépe určovat možnosti léčby a doufejme také rychleji najít lék na tuto nemoc.“

 

Zkušenosti IBM v oblasti výzkumu rakoviny a klinické genomiky využívá také St. Justine Hospital Pediatric Research Centre, fakultní nemocnice Univerzity Montreal. IBM s nemocnicí St. Justine spolupracuje na vývoji informační infrastruktury, která bude založena na řešení IBM Clinical Genomics Solution a pomůže lépe definovat genetické znaky akutní lymfoblastické leukémie (ALL).

 

Výzkumníci nemocnice St. Justine budou mít prostřednictvím vyspělých technologií okamžitý přístup k obrovskému množství kvalitních dat. Technologie přitom budou snadno použitelné a budou přizpůsobeny jejich potřebám. Klinická data, jež dříve byla ručně získávána z nemocničních složek jednotlivých pacientů, budou nyní elektronicky přenesena a sloučena s genomickými daty v úložišti lékařských informací MIR (Medical Information Repository).  Proces dohledávání informací se tak zkrátí ze dnů na minuty a výzkumníkům to umožní vytvářet pro jednotlivé pacienty personalizované terapie a vést dlouhodobé záznamy.

Témata článku: IBM, Mira, Cancer, Hospital, Justin, Montreal

Aktuální číslo časopisu Computer

Otestovali jsme 5 HDR 4K televizorů

Jak natáčet video zrcadlovkou

Vytvořte si chytrou domácnost

Radíme s koupí počítačového zdroje