IBM přináší nové verze platformy Lotus Notes a Domino na trh s řešeními pro spolupráci

Veřejná betaverze platformy Lotus Notes 8 a Domino přináší zdokonalené funkce použitelnosti a nové rozhraní, které pomůže uživatelům lépe zvládat zahlcení informacemi.
IBM přináší nové verze platformy Lotus Notes a Domino na trh s řešeními pro spolupráci

Lotusphere, Orlando, Florida – Na konferenci Lotusphere oznámila společnost IBM (NYSE: IBM) plánovanou dostupnost veřejné betaverze platformy Notes a Domino 8. Bude se jednat o závěrečnou fázi beta před komerčním uvedením produktu v polovině letošního roku, která uzavírá nejdůkladnější revizi tohoto softwaru v historii podniku Lotus. Nová platforma Notes a Domino vychází z bezprecedentního úsilí získávání zpětné vazby od podniků. Přinese dokonale integrované pracovní prostředí s úzce provázaným e-mailem, kalendářem a vedením kontaktů, snadným přístupem k tabulkám, prezentacím a dokumentům a také s centrem sdílených aktivit. 

Prostřednictvím blogů a jedinečných testovacích metod, jako je záznam stisknutých kláves a pohybů myší na základě pracovních rolí uživatelů, byly od zákazníků získány tisíce podnětů. Dalším zdrojem podnětů byl IBM Technology Adoption Program (TAP), což je komunita tisíců zaměstnanců IBM po celém světě, kteří v rámci důsledně řízeného programu zpětné vazby testují nové technologie IBM.

Byla přidána podstatná vylepšení e-mailu, jež přispějí k vyšší produktivitě uživatelů a pomohou je chránit před informačním přehlcením. Mezi nové funkce patří například Recent Contacts (Naposledy kontaktované osoby) a Message Recall (Odvolání zprávy).  Funkce Recent Contacts poskytuje uživatelům přehledné zobrazení e-mailů, zpráv chatu a dalšího obsahu odeslaného v poslední době, s jehož pomocí rychle vyhledají klíčový kontakt. Funkce Message Recall umožní uživatelům rychle odvolat odeslanou e-mailovou zprávu z podporovaného serveru a poskytuje jim tak vyšší stupeň kontroly nad jejich komunikací.

Lotus navíc využívá své zázemí v oblasti spolupráce a pomáhá uživatelům nahradit základní e-mail za komplexnější možnosti spolupráce.  Zákazníci řešení Lotus Notes s ním mohou snadno propojit další součásti portfolia Lotus, jako je společenský software, prostředky týmové spolupráce a software pro jednotnou komunikaci. Například pomocí příkazu Activities v součásti Lotus Connections se uživatelé dostanou do aplikace pro organizaci a sdílení e-mailu, rychlých zpráv, dokumentů a mnoha dalších položek, jež souvisí s určitou aktivitou nebo projektem. Součást Activities byla inspirována výzkumníky IBM a vyvinuta týmem Lotus. Jedná se o webové řešení spolupráce, jež využívá technologie webu 2.0, jako například Backpack, Atom, Tagging, REST, Ajax a JSON. Activities je také hlavní součást nového portfolia společenského softwaru Lotus Connections, jež umožňuje uživatelům přidávat strukturu k úkolům, které jsou neformální a velkou měrou staví na spolupráci.

Lotus Notes 8 nabízí flexibilní pracovní prostředí, které je postaveno na otevřených standardech, takže představuje zajímavou alternativu k tradičnímu modelu fungování osobních počítačů. V Notes 8 budou zákazníci moci zdarma používat editory, které podporují formát dokumentů ODF (Open Document Format), takže bez dalších licenčních nákladů získají zároveň nejdůležitější kancelářské nástroje. V aplikacích IBM Productivity Editors mohou uživatelé vytvářet, upravovat a ukládat textové dokumenty, tabulky a prezentace ve formátu ODF. Tyto editory také umožňují uživatelům importovat a exportovat podporované formáty souborů Microsoft Office a Open Office, upravovat tyto soubory a ukládat je buď v původním formátu, nebo jako dokumenty ODF.

Další vlastnosti platformy Notes a Domino 8:

  • Jednodušší přístup k důležitým podnikovým aplikacím. Funkce aplikace Lotus Notes 8 pomohou uživatelům rychleji vyhledávat informace, které se nacházejí v různých aplikacích, takže budou moci v e-mailovém prostředí Notes provádět více pracovních úkolů. Nová, na standardech založená architektura Notes 8 poskytuje plně integrované prostředí, v němž mají uživatelé všechny běžně používané aplikace, například tabulky,  e-mail nebo rychlé zprávy, na dosah ruky. Notes 8 na rozdíl od produktů mnoha jiných dodavatelů umožňuje pracovat s e-maily, podnikovým adresářem, vyhledáváním volného času, blogy a dalšími firemními aplikacemi v „odpojeném“ režimu offline. 
  • V nové verzi Lotus Notes a Domino fungují stávající aplikace pro Notes. Lotus Domino 8 na rozdíl od některých konkurenčních produktů nebude vyžadovat žádné totální upgrady, nucené migrace ani nutnost nakoupit nový hardware nebo inovovat operační systém. Při vývoji nové verze platformy Lotus Domino byl kladen důraz na konzistentní kompatibilitu dat mezi verzemi, aby uživatelé starších verzí klienta Notes mohli snadno využívat novou funkčnost Notes 8. 
  • Otevřené standardy a použitelnost napříč platformami s nativním vzhledem a chováním. Klient Lotus Notes 8 může běžet na mnoha podporovaných operačních systémech včetně Microsoft Windows, systému Mac OS a Linuxu. Klient Notes 8 je postaven na platformě Eclipse a byl vyvinut tak, aby na každé z těchto platforem poskytoval uživatelům nativní prostředí. Rovněž server Domino 8 běží na široké řadě operačních systémů: Windows, Linux, AIX, Sun Solaris, iSeries, zSeries. 
  • Dokonalejší funkce klienta Notes a serveru Domino 8. Domino 8 dá správcům nové prostředky poskytování účtů Notes 8 a zdokonalené mechanismy správy. Jedná se o možnost odvolání e-mailové zprávy uživatelem po jejím odeslání, zdokonalené oznamování nedostupnosti uživatele v kanceláři, vyšší efektivitu serveru, jež snižuje zatížení disků a procesorů, a také obsaženou licenci na omezené použití programu IBM Tivoli Directory Integrator, který může být synchronizován s adresářem Domino Directory v organizaci využívající několik adresářů. 
  • Složené aplikace, které vytvářejí podmínky pro zcela novou úroveň vývoje Notes. Díky tomu, že je systém Lotus Notes 8 postaven na platformě Eclipse, se vývojářům a dodavatelům softwaru nabízejí dosud nedostupné možnosti propojování systémů. Vývojáři tak například mohou na jediné obrazovce propojit aplikaci prodeje, která běží na platformě Domino, se systémem řízení lidských zdrojů, jenž běží na jiné platformě.

Betaverze Notes 8 bude veřejnosti zpřístupněna v průběhu prvního čtvrtletí. Další informace najdete na webu http://www.ibm.com/software/swlotus/products/product4.nsf/wdocs/hannover.

Váš názor Další článek: Superrychlé flash disky Corsair Voyager GT

Témata článku: Software, Windows, IBM, Eclipse, Tivoli, Rest, Ajax, Nativní aplikace, E-mailový klient, Florida, Orlando, Domino, Nová aplikace, Nový klient, Lotus Notes, Message, Notes, Recall, Backpack, Lotus, Platforma, Nový uživatel

Aktuální číslo časopisu Computer

Zachraňte nefunkční Windows

Jak nakupovat a prodávat kryptoměny

Otestovali jsme konvertibilní notebooky

Velký test 14 herních myší