IBM představila plán boje s energetickou krizí datových center

NEW YORK – 10. května 2007 – Společnost IBM (NYSE: IBM) oznámila, že napříč všemi svými podniky věnuje miliardu dolarů ročně na uvolnění prostředků pro dosažení dramatického zvýšení výkonnosti informačních technologií. Plán počítá s novými produkty a službami, jež pomohou IBM a jejím klientům zásadně snížit spotřebu energií v datových centrech. Podnikové i veřejné technologické infrastruktury světa tak mají být transformovány na „zelená“ datacentra.
IBM představila plán boje s energetickou krizí datových center

Výsledná úspora bude výrazná – u průměrného datového centra s plochou 2 300 metrů čtverečních by klienti měli dosáhnout 42procentní úspory energie. Vyjdeme-li z energetického mixu ve Spojených státech, znamená to úsporu 7 439 tun emisí uhlíku ročně.  

Projekt „Velká zelená“ míří na podniková datacentra, kde energetické možnosti a náklady mohou omezit jejich další růst. Iniciativa zahrnuje vytvoření nového globálního „zeleného týmu“ více než 850 technologických architektů ze všech podniků IBM, kteří se specializují na energetickou účinnost.

Podle analytické agentury IDC se dnes z každého dolaru hodnoty počítačového hardwaru vydá zhruba 50 centů za energii. A očekává se, že během příštích čtyř let tato částka vzroste o 54 procent na 71 centů.

„Energetická krize datových center brzdí obchodní růst našich klientů, kteří potřebují přístup k výpočetnímu výkonu,“ řekl Mike Daniels, senior viceprezident IBM Global Technology Services. „Mnohá datová centra už dosáhla své plné kapacity, takže teď omezují růst firem a brání jim v dalších kapitálových investicích. Proto teď nabízíme klientům akční plán, který jim kromě plného využití datových center zajistí také energetickou účinnost.“

IBM v současné době provozuje nejrozsáhlejší komerční technologickou infrastrukturu na světě s plochou datových center na šesti kontinentech větší než 750 tisíc čtverečních metrů. Počítá s tím, že prostřednictvím stejných iniciativ v oblasti energetické účinnosti, které nyní nabízí klientům, v příštích třech letech zdvojnásobí výpočetní kapacitu svých datacenter, aniž by přitom zvýšila spotřebu energie nebo uhlíkové emise. Proti zdvojnásobení kapacity datových center prostým rozšířením jejich plochy by to mělo ušetřit více než pět miliard kilowatthodin ročně.

IBM s využitím své odbornosti a energeticky inteligentních technologických inovací definuje pětikrokovou strategii, jež má výrazně zvýšit energetickou efektivitu:

  1. DIAGNOSTIKA: Posouzení stávajících zařízení – vyhodnocení energetické náročnosti, virtuální 3D správa napájení a tepelná analýza.
  2. BUDOVÁNÍ: Plánování, vybudování nebo modernizace energeticky účinných datových center. 
  3. VIRTUALIZACE: Virtualizace infrastruktur informačních systémů a specializovaných procesorů.
  4. SPRÁVA: Software pro správu napájení, který zajistí plnou kontrolu.
  5. CHLAZENÍ: Využití řešení chlazení kapalinami – v datových centrech i mimo ně.

„Podobně jako jsme pomohli organizacím s inovacemi okolo internetu a Linuxu, tak teď klientům pomůžeme poradit si v nové éře energeticky úsporných počítačových systémů,“ řekl Bill Zeitler, senior viceprezident IBM Systems and Technology Group. „S energetickou krizí si neporadíme postupným zdokonalováním. Řešení tohoto problému vyžaduje smělé nápady a praktické plány.“

Témata článku: Software, IBM, Senior, Zelená plocha, Cent, Uhlík, Čtvereční metr, Využitá kapacita, Tuna

Aktuální číslo časopisu Computer

Otestovali jsme 5 HDR 4K televizorů

Jak natáčet video zrcadlovkou

Vytvořte si chytrou domácnost

Radíme s koupí počítačového zdroje