IBM pomáhá klientům zavádět energeticky úsporné IT

Armonk, New York, a Blade Systems Insight, Savannah, Georgia – 12. dubna 2007 – Společnost IBM (NYSE: IBM) oznámila nové přírůstky ve své řadě energeticky úsporných serverů BladeCenter a System x, které pomohou klientům snížit spotřebu energií a související emise CO2. Nové systémy jsou vybaveny nejmodernějšími nízkonapěťovými mikroprocesory AMD a Intel a jako první v kategorii blade serverů používají k ukládání dat energeticky šetrné paměti flash.
IBM pomáhá klientům zavádět energeticky úsporné IT

Mikroprocesory se mohou podstatnou měrou podílet na energetické spotřebě serveru. Nové systémy uvedené nyní společností IBM používají nízkonapěťové procesory, jež poskytují stejný výkon aplikací jako příbuzné procesory s vyšším odběrem elektřiny, a přitom v některých případech spotřebovávají méně energie.

Abychom se na to podívali z určité perspektivy, na každý spotřebovaný kilowatt elektřiny je do ovzduší vypuštěno v průměru půl kilogramu oxidu uhličitého. Například s novými nízkonapěťovými blade servery, které jsou osazeny čtyřjádrovými procesory Intel, mohou podniky na každém blade serveru se dvěma paticemi ušetřit až 60 wattů. A v podnikovém prostředí s 1000 blade servery tak mohou ročně zabránit vypuštění téměř devíti tun CO2 do atmosféry. To odpovídá množství CO2, které vyprodukuje tryskové dopravní letadlo, když sedmkrát poletí z New Yorku do Londýna a zpátky.

K mimořádné energetické účinnosti serverů BladeCenter a System x přispívají také další výjimečné inovace IBM, například řízené chlazení Calibrated Vectored Cooling, které vhodným umístěním větráků a technologiemi zónového chlazení dosahuje maximálního proudění vzduchu uvnitř blade serveru a rackového serveru a zaručuje optimální efektivitu chlazení, a také nástroj PowerExecutive, který pomáhá zákazníkům měřit, kontrolovat a omezovat spotřebu energie napříč několika systémy.

Systémy dále používají energeticky úsporné zdroje napájení. IBM tyto jedinečné zdroje poprvé uvedla v roce 2002 jako součást systému BladeCenter a neustále se udržuje na špičce s energeticky úspornými konstrukčními řešeními, jež zajišťují až 85procentní energetickou účinnost zdrojů napájení u řady serverů pro montáž do skříně a až 90procentní účinnost zdrojů napájení u řady BladeCenter. Nízkonapěťové procesory jednak přímo šetří energii a navíc umožňují snížit rychlost chladicích větráků, což v důsledku dále snižuje spotřebu energie a samozřejmě i hlučnost.

Jak se vícejádrové procesory stávají běžně používanou technologií, výkonová, paměťová a úložná kapacita vyžadovaná k provozu aplikací také podstatně vzrůstá. Zákazníci mohou buď přímo do blade serverů umístit větší diskovou kapacitu, anebo mohou místní úložiště z blade serverů zcela odebrat a zkonsolidovat ukládání dat v externím systému. Bezdiskové pojetí zvyšuje spolehlivost blade serveru, neboť odstraňuje jedinou pohyblivou součást v systému, umožňuje snadno reagovat na výkyvy kapacitních potřeb ve skupině blade serverů, snižuje náklady na místní disky pro každý blade i na energii disky spotřebovanou.

Jednotka IBM 4GB Modular Flash Drive je složena výlučně z polovodičových součástek, takže její spotřeba energie je až o 95 procent nižší než spotřeba tradičního pevného disku. Pro správce datového centra to znamená až 50procentní snížení tepla vyzařovaného v každém systému IBM BladeCenter součástkami sloužícími k ukládání dat, což se může projevit na nižších nákladech na energii. Navíc zatímco průměrná přístupová doba běžných pevných disků je okolo 15 milisekund, v případě zařízení flash je to pouhá 0,1 milisekundy.

Volitelná součást IBM 4GB Modular Flash Drive je ode dneška k dispozici pro BladeCenter HS21 XM, který nabízí vyšší procesorový výkon s nižším odběrem energie, může být vybaven až 32 GB interní paměti a až osmi vstupními a výstupními porty.

Váš názor Další článek: Microsoft uvádí novou řadu produktů System Center

Témata článku: IBM, Zdroje energie, Polovodičová součást, Spotřebovaná elektřina, Spotřebovaná energie, Oxid uhličitý, Oxid, Kilogram, Blade, Tuna, Místní ovzduší, Energetický náklad

Aktuální číslo časopisu Computer

Zachraňte nefunkční Windows

Jak nakupovat a prodávat kryptoměny

Otestovali jsme konvertibilní notebooky

Velký test 14 herních myší