IBM otevírá novou éru výpočetních technologií

IBM otevírá novou éru výpočetních technologií

Společnost IBM uvedla přelomovou kategorii „expertních integrovaných systémů”, která představuje zásadní krok, jímž IBM zahajuje éru nové a chytřejší výpočetní techniky. Nová produktová rodina je vůbec první, jež dokáže nabídnout integrované funkce a schopnosti vycházející z desítek let zkušeností IBM s provozem IT řešení pro desítky tisíc klientů ve 170 zemích světa.

Rodina expertních integrovaných systémů IBM – nazývaná též PureSystems – je výsledkem investic ve výši dvou miliard dolarů, které IBM učinila v posledních čtyřech letech. Společnost v tomto období investovala do výzkumu a vývoje i do nových akvizic s cílem integrovat všechny složky IT, tedy jak fyzické, tak virtuální. Nová rodina systémů nabízí klientům alternativu k dnešnímu modelu výpočetní techniky, kde je zapotřebí značných prostředků k nastavení a provozování mnohočetných a často nesourodých systémů.

Na jednoduché operace a údržbu systémů firmy často utratí přes 70 % rozpočtu. To je hlavním problémem, s nímž se potýkají společnosti po celém světě. Na investice do inovací tak zbývá velmi málo.[1] Navíc, podle nedávné studie IBM, se plné dvě třetiny projektů zpožďují a prodražují a pouze jedno z pěti IT oddělení je schopno věnovat většinu svého rozpočtu na inovaci. K diskuzi o tomto tématu se můžete připojit na #IBMPureSystems na Twitteru.

S uvedením nové rodiny PureSystems IBM představuje tři významné inovace, jež naznačují novou éru výpočetních technologií. Ta má firmám pomoci omezit vysoké výdaje a vypořádat se se složitými procesy při spravování informačních technologií.

Škálovatelný” design: Prostřednictvím PureSystems IBM nabízí zcela nový koncept systémového designu, jenž zahrnuje servery, úložiště a síťové propojení. Tyto tři složky jsou integrovány do jednoho automatizovaného, snadno ovladatelného stroje. Škálovatelný design umožňuje zvýšení hustoty zpracovávaných dat – systémy PureSystems tak dokáží zvládnout dvakrát tolik aplikací oproti jiným systémům IBM. Zdvojnásobuje tedy výpočetní výkon na metr čtvereční [2]

Zkušenostní vzorce: Vůbec poprvé se IBM rozhodla využít svých zkušeností prostřednictvím softwaru, jež systému umožňuje automaticky zvládat základní, časově náročné úkoly, jako jsou konfigurace, aktualizace nebo požadavky na aplikace.

Provázanost s cloudem: Všechny systémy PureSystem jsou od samého počátku stavěny pro cloud computing, takže firemní uživatelé mohou velice rychle vytvářet samoobslužné cloudy, jejichž velikost se automaticky přizpůsobuje požadavkům aplikací i uživatelů.

„Díky novému škálovatelnému designu a integrovaným schopnostem představuje rodina PureSystems významný pokrok ve vývoji počítačů,” říká viceprezident a manažer divize pro software a systémy IBM, Steve Mills, jenž zároveň dodává: „Podařilo se nám upevnit propojení mezi hardwarem a softwarem a toto obohatit o naprosto nedocenitelné know-how. Rodina produktů PureSystems byla navržena tak, aby klientům ušetřila čas a peníze, které pak budou moci investovat do inovací. Právě podpora inovací je totiž něčím, co si mnohé z firem nemohou dovolit vzhledem k rostoucím nákladům a požadavkům na zaměstnance v tradičních datových centrech.”

Design ukazuje cestu pro technologii 21. století

Škálovatelný design PureSystems integruje a optimalizuje všechny kritické komponenty vyžadované v dnešních datových centrech – síťové propojení, úložiště, výkon, správa, a další – díky čemuž umožňuje přehlednější správu. Výsledkem je pak systém, jehož nastavení je velice intuitivní a jehož údržba a úprava může být výrazně levnější. Například doba od vybalení přes instalaci až po první spuštění systému může ve srovnání s jinou technologií IBM být pouze třetinová.[3]

PureSystems dokáže automaticky a rychle škálovat výpočetní zdroje, síťové i úložné prvky.

Využití zkušeností – Systémové know-how

V samém srdci systémů PureSystems se nachází zcela nová softwarová funkce – „zkušenostní vzorce” – ta umožňuje zabudovat provozní know-how a další znalosti přímo do systémů. Tento originální přístup přeměňuje technologické zkušenosti do podoby recyklovatelných a stahovatelných balíčků. Vzorce jsou dostupné ve třech kategoriích:

Vzorce IBM: Tyto sady vzorců byly vyvinuty přímo v IBM a jsou vytvořeny na základě know-how nejlepších IT manažerů, konstruktérů a technologických odborníků. Jsou určeny k automatizaci časově náročných úkolů, jako je konfigurace, instalace a aktualizace aplikací – aplikace, jejichž instalace a zprovoznění kdysi zabralo celé dny, lze dnes spustit během jedné hodiny

Vzorce softwarových partnerů: IBM spojila síly s více než 125 nezávislými dodavateli softwaru a výsledkem této spolupráce je nabídka aplikací, které obdržely certifikaci “PureSystems Ready”. Ty lze nalézt v katalogu PureCentre, jenž zahrnuje všechny softwarové partnery projektu a jenž výrazně zjednodušuje to, jakým způsobem jsou aplikace nakupovány, instalovány a spravovány. Například CRM systém, jehož instalace kdysi trvala tři dny, může být nyní nainstalován během jedné hodiny.

Vzorce klientů: Do těchto vzorců mohou své know-how z vlastních aplikací přidávat i klienti. To může firma učinit i v situaci, kdy plánuje expandovat na nové trhy a pokud potřebné schopnosti nejsou v nových regionech nebo na nových trzích k dispozici.

Systémy připravené pro cloud

S projektem PureSystems učinila společnost IBM bezprecedentní krok k integraci veškerých technologických komponent potřebných pro nastavení systému v režimu cloud computing. Ten lze nyní spustit během několika minut. Kombinuje virtualizované servery, úložiště a síťové prvky dostupné v systému PureSystems se softwarem pro správu cloudu. IT firmy tak mají k dispozici instantní řešení „cloud system in a box“, které mohou nasadit jako privátní cloud a dále expandovat. Cloud PureSystems klade velký důraz na bezpečnost celého systému, v systému omezuje slabá místa.

Ve snaze výrazně zrychlit využití cloudu společnost IBM vybavila řešení samoobslužným rozhraním, které je dnes integrováno přímo do PureSystems. Výrobce aplikace tak může využít například funkce samoobsluhy k nakonfigurování aplikace pro cloudové prostředí zcela bez pomoci IT oddělení. Řešení PureSystems dokáže samo rozpoznat potřeby konkrétní aplikace nebo služby a pružně na ně reagovat. Stejně tak dokáže samo rozhodovat o tom, jak nejlépe alokovat IT zdroje pro zajištění maximální efektivity, výkonu a kontroly.

PureSystems přináší integraci stejných klíčových technologií a softwaru, jaké jsou používány ve veřejně dostupných produktech SmartCloud od IBM. Díky tomu mohou výrobci softwaru sdílením společného rozhraní využívat IBM SmartCloud Services k vytváření a testování nových aplikací.

Cena a dostupnost

První dva modely rodiny PureSystems – PureFlex System a PureApplication System – se na trhu objeví ještě v tomto čtvrtletí. Řešení PureSystems podporují procesory POWER a Intel.

Klienti, kteří se rozhodnou využívat financování IBM, mohu okamžitě využít výhod produktů PureSystems v podobě odložených prvních splátek o 90 dní. Flexibilní možnosti financování nabízené IBM Global Financing [4] umožňuje snadné pořízení PureSystems a lepší kontrolu rozpočtu díky předvídatelným splátkám. IBM Global Asset Recovery Services nabízí klientům přecházejícím na IBM PureSystems zpětné odkoupení serverů, včetně serverů HP a Oracle.

Přínos pro všechny

IBM PureSystems představují významnou příležitost pro každý článek partnerského řetězce IBM.

Systémoví integrátoři, prodejci i distributoři: Řešení PureSystems prodejcům umožní přejít z modelu produktového distributora k poskytovateli řešení. Ti tak budou moci přicházet s nabídkou nových služeb v oblasti poradenství a implementace. Aplikace, jejichž instalace kdysi zabrala dny, lze nyní spustit během jedné hodiny. Tato rychlost v kombinaci s nejrůznějšími zkušenostními vzorci umožní též rychlé ověřování konceptů a v důsledku toho zrychlí celý prodejní cyklus.

Managed Service Provider (MSP): IBM PureSystems rozšíří tržní příležitosti pro MSP poskytovatele, kteří nyní budou moci poskytovat služby cloud computingu pro malé a středně velké klienty. Rovněž budou moci poskytovat služby s vyšší přidanou hodnotou malým a středně velkým klientům přecházejícím od správy infrastruktury ke správě řešení, aplikací a výkonnostního zatížení.

Independent Software Vendor (ISV): IBM PureSystems bylo navrženo tak, aby ISV partnerům umožnilo dodávat špičková řešení klientům rychleji a snadněji než v minulosti. Model, kdy aplikace je vyvinuta jen jednou a posléze může být použita kdekoli, výrazně spoří čas a prostředky. Obchodní partneři již nemusejí vytvářet různé aplikace pro cloud prostředí soukromého či veřejného typu. IBM PureSystems je otevřený systém a jako takový též chrání stávající ISV partnery, neboť jim poskytuje možnost vytvoření zkušenostního vzorce, případně spuštění jiných aplikací na systému.

Další článek: SkyDrive má drobná vylepšení, brzy však přijde něco velkého (oživeno)

Témata článku: IBM, Celý den, Nový systém, Celá éra, Nový klient, Integrovaná technologie, Nové úložiště, Významná složka, Velká aktualizace, Síťová technika, Nová aplikace, První krok, Malé úložiště, Nový design, Cloud Computing, Automatizovaná funkce, První spuštění, Independent, Celý klient, Systémový prostředek, První hodina, Dostupná komponenta


Určitě si přečtěte

Podívejte se na Windows z roku 1990. Před 30 lety přišly Windows 3.0 a líbily se nám

Podívejte se na Windows z roku 1990. Před 30 lety přišly Windows 3.0 a líbily se nám

** 22. května 1990 uvedl Microsoft Windows 3.0 ** Systém z Microsoftu definitivně udělal lídra na desktopu ** Tehdejší Windows byly vlastně grafickou nadstavbou nad MS-DOS

Jakub Čížek | 75

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 3

Co přijde po Netflixu a Amazonu? Tohle jsou streamovací služby, na které v Česku čekáme

Co přijde po Netflixu a Amazonu? Tohle jsou streamovací služby, na které v Česku čekáme

** Rozhodujete se mezi Netflixem a HBO Go? Věřte, bude hůř ** Na trhu je mnohem víc ambicióznějších streamovacích služeb ** Některé by mohly do ČR zamířit ještě letos

Lukáš Václavík | 45


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: nejlepší notebooky do 20 000 Kč

Test 8 levných IP kamer

Jak vybrat bezdrátová sluchátka

Testujeme Android 11