IBM je v popředí nové fáze rozvoje webu označovaného jako Web 2.0

IBM je v popředí nové fáze rozvoje webu označovaného jako Web 2.0

BOSTON, M.A., 19. června 2007 – Společnost IBM (NYSE: IBM) oznámila novou iniciativu Web 2.0 Goes to Work, která má bezpečně a spolehlivě přinést organizacím novou hodnotu označovanou jako Web 2.0, například snadný přístup k informacím, funkčně bohaté aplikace v prostředí prohlížeče, sociální sítě a software na podporu spolupráce.

Web 2.0 je o spojování obsahu, spolupráce a uživatelských prostředí, jež transformují internet ze statických webových stránek na dynamickou platformu sociální interakce a umožňují vytvářet praktické webové aplikace.

„IBM má výjimečné postavení pro vybudování informačního ekosystému odpovídajícího potřebám organizacím, které mají zájem začít využívat principy a technologie webu 2.0,“ řekl Steve Mills, senior viceprezident a ředitel skupiny IBM Software Group. „Spojujeme kolektivní zkušenosti, zdroje a odbornost z celé společnosti, abychom pomohli našim zákazníkům realizovat hodnotu webu 2.0 v jejich podnicích.“

Na podporu zavádění technologií Webu 2.0 v podnicích oznamuje IBM dostupnost následujících řešení:

  • IBM Lotus Connections – první integrovaný sociální software na podnikovém trhu, který obsahuje pět komponent založených na webu 2.0. Tyto komponenty obsahují nejoblíbenější funkce společenských sítí, například: sdílené záložky a profily uživatelů, informace o odbornosti uživatelů a rozpracovaných projektech, panely aktivit, spolupráci v rámci podobně zaměřených komunit a blogy. Řešení Lotus Connections usnadní vyhledávání odborníků v organizaci, sestavování rozmanitých týmů zaměřených na společnou oblast zájmu a přístup k informacím již dříve hodnoceným jinými uživateli, a tak ušetří lidem čas a předejde duplicitě při každodenní práci.
  • IBM Lotus Quickr – nástroj týmové spolupráce postavený na otevřených standardech, který pomůže týmům interních i externích pracovníků snadno a efektivně spolupracovat napříč geografickými oblastmi, různými pracovními styly a operačními systémy. Nabízí bohatou sadu prostředků týmové spolupráce včetně blogů, stránek wiki a šablon týmových prostorů, jež podporují nejrůznější podnikové procesy a umožňují rychle nastartovat projekt spolupráce.
  • IBM WebSphere Commerce – tento špičkový obchodní software obsahuje nové funkce webu 2.0, které umožňují více přiblížit elektronické nakupování skutečným nákupním zvyklostem zákazníků a pomáhají omezit množství nedokončených objednávek pomocí bohatých a kontextově citlivých nákupních prvků. Mezi nové prvky řešení elektronického obchodu WebSphere Commerce patří funkčně bohaté internetové aplikace, například interaktivní katalog, v němž mohou nakupující zúžit výběr filtrováním výrobků nebo služeb podle atributů, které jsou pro ně nejdůležitější.

Navíc toto řešení webového obchodu obsahuje mechanismus dokončení objednávky na jediné stránce, kde mohou nakupující v reálném čase vidět cenu zamýšleného nákupu a pohotově přepočítat cenu s alternativními výrobky a jinými možnostmi doručení. Takové řešení výrazně urychluje proces nákupu a rozhodování. Tyto funkce webu 2.0 mění online nakupování ze statického procházení katalogu na dynamické nakupování, jež reaguje na požadavky zákazníka.

První integrovaný sociální software pro podniky IBM Lotus Connections je sada pěti komponent založených na webu 2.0 – aktivit, komunit, záložek, profilů a blogů – jež pomůže lidem rychle navazovat kontakt a nové vztahy v závislosti na pracovních potřebách. S řešením Lotus Connections mohou uživatelé snadno vyhledávat v profilech specializované odborníky, vytvářet a připojovat se k podobně zaměřeným komunitám a vyměňovat nápady a zdroje prostřednictvím blogů a sdílených záložek.

Řešení Lotus Connections pomůže organizaci využít její nejcennější majetek, znalosti jejích zaměstnanců, tím, že otevře skryté zdroje odborných znalostí a snadno je zpřístupní. Řešení Lotus Connections urychlí a usnadní vyhledávání specializovaných odborníků v organizaci, sestavování rozmanitých týmů zaměřených na společnou oblast zájmu a přístup k informacím dříve hodnoceným jinými uživateli, a tak ušetří organizacím čas a předejde nadbytečným činnostem.

Software pro týmovou spolupráci IBM Lotus Quickr obsahuje první komerčně dostupné řešení IBM pro práci s články wiki a je integrován s běžně používanými kancelářskými aplikacemi Lotus a Microsoft.

Běžným problémem uživatelů v podnicích je, že při spolupráci s uživateli uvnitř i vně společnosti jsou nuceni opouštět prostředí své oblíbené aplikace. Přestože nové nástroje tzv. společenských sítí spolupráci výrazně usnadňují, stránky wiki a blogy se často používají v samostatných aplikacích, což komplikuje integraci softwaru a snižuje produktivitu týmů.

Lotus Quickr nabízí jednoduchý model týmové spolupráce s knihovnou sdíleného obsahu, pracovními prostory týmu, stránkami wiki, blogy a podnikovými šablonami, s nimiž se snadno pracuje a lze je rozšiřovat o nové prvky společenských sítí, například záložky a značky.

Srdcem řešení Lotus Quickr jsou tzv. konektory, jež integrují funkce systému Quickr s jinými běžně používanými aplikacemi. Jejich prostřednictvím mohou uživatelé snadno přistupovat k určenému obsahu přímo z aplikací IBM Lotus Notes, Lotus Sametime, Microsoft Windows Explorer a Microsoft Office a ukládat jej ve sdílené knihovně Quickr. Navíc IBM plánuje ještě v tomto roce rozšířit interoperabilitu řešení Lotus Quickr pomocí konektoru pro e-mailovou aplikaci Microsoft Outlook.

Váš názor Další článek: Laserové tiskárny nebezpečné stejně jako kouření? Bohužel realita…

Témata článku: Software, IBM, Nová komponenta, Podniková funkce, Alternativní zdroj, Nakupování, Work, Společné řešení, Lotus, Boston, Integrovaný obchod, Specializovaný web, Kancelářské potřeby online

Aktuální číslo časopisu Computer

Zachraňte nefunkční Windows

Jak nakupovat a prodávat kryptoměny

Otestovali jsme konvertibilní notebooky

Velký test 14 herních myší