IBM je třináctý rok v řadě na čele společností s nejvíce patenty

19. ledna 2006
VIA uvedla nové ULV procesory
ARMONK, N.Y., 10. ledna 2006. Patentový úřad Spojených států (The U.S. Patent and Trademark Office, USPTO) zveřejnil svůj každoroční seznam nejvýznamnějších držitelů patentů. Společnost IBM měla s 2 941 patenty již třináctý rok po sobě více patentů než kterákoli jiná firma.
IBM je třináctý rok v řadě na čele společností s nejvíce patenty

V roce 2005 získala společnost IBM o 1 100 patentů více než kterákoli jiná společnost. Již osmý rok v řadě tak IBM obdrželo přes 2 000 amerických patentů.

IBM rovněž představilo iniciativu, na které se podílí společně s USPTO, Open Source Development Labs (OSDL), členy komunity open source a vysokými školami, jejímž cílem je zlepšit ochranu amerických patentů. Jedinečné partnerství mezi těmito stranami přispěje k urychlení inovací ve Spojených státech.

Iniciativa má tři základní prvky:

Revize otevřených patentů – tento program pomůže ustavit otevřenou, spolupracující komunitu v rámci patentového procesu, jež zvýší kvalitu přezkoumávání patentů. Program umožní každému návštěvníkovi webové stránky USPTO zadat vyhledávací kritéria a nechat si zasílat pravidelné emailové zprávy s odkazy na nově publikované patentové žádosti ve zvolených oblastech. Program byl založen ve spolupráci s USPTO a má pomoci komunitám revidovat dosud nevyřešené patentové žádosti a poskytovat zpětnou vazbu patentovému úřadu ohledně dřívějších děl, která nemusela být žadateli nebo přezkoumateli známa. Více informací naleznete na webové stránce http://dotank.nyls.edu/communitypatent.

Open source software jako prvotní dílo – tento projekt má ustavit open source software – včetně milionů řádek veřejně dostupného počítačového kódu, do něhož přispěly tisíce programátorů, jako potenciální prvotní dílo chráněné proti patentovým žádostem. Společnosti OSDL, IBM, Novell, Red Hat a stránky SourceForge.net provozované firmou VA Software vyvinou systém, který bude ukládat zdrojový kód ve vyhledávatelném formátu, čímž bude splněn právní požadavek pro statut prvotního díla. Díky tomu budou moci specialisté ověřující patenty i veřejnost používat open source software tak, aby bylo zajištěno, že patenty budou vydávány jen pro skutečné softwarové inovace. Informace o tomto projektu jsou k dispozici na webové stránce OSDL http://developer.osdl.org/dev/priorart/.

Index kvality patentů – tato iniciativa vytvoří sjednocený číselný index, který bude hodnotit kvalitu patentů a patentových žádostí. Projekt bude řízen profesorem R. Polk Wagnerem z Pensylvánské univerzity, jemuž se dostane podpory ze strany společnosti IBM a dalších. Projekt bude sloužit jako otevřený, veřejný prostředek pro patentový systém. Index bude vytvořen za použití rozsáhlých vstupů ze strany komunity a bude podporován statistickým výzkumem. Informace o indexu kvality patentů lze najít na www.patentqualityindex.org.

Tyto významné iniciativy, na nichž se podílejí tvůrci, prodejci a koncoví uživatelé open source softwaru společně se státními úřady, přispějí ke zvýšení kvality patentů a sníží právní hrozby, jimž čelí firmy i jednotlivci podnikající v oblasti open source softwaru.

„Společnost IBM zastává názor, že patenty by se měly udělovat jen za myšlenky, které ztělesňují skutečný vědecký pokrok a technologické inovace,“ prohlásil viceprezident IBM pro technologie a duševní vlastnictví dr. John E. Kelly III. „Zvýšení kvality patentů podpoří pokračující investice do výzkumu a vývoje ze strany individuálních investorů, malých firem, korporací i akademických institucí, přičemž zároveň pomůže vyhnout se přílišné ochraně, která jde proti inovacím a veřejným zájmům.“

O společnosti IBM
Společnost IBM je největším výrobcem IT produktů a poskytovatelem služeb informačních technologií na světě, s více než osmdesátiletou tradicí v inovacích, které mění náš svět. K hlavním cílům IBM patří poskytování komplexních služeb systémového integrátora a prosazování výhod elektronického obchodování do každodenního života.Další činností IBM ČR je prodej širokého spektra IT technologií, tedy všech typů počítačů, zálohovacích a komunikačních systémů, a to včetně programového vybavení a služeb.

Diskuze (1) Další článek: VIA uvedla nové ULV procesory

Témata článku: IBM, Open source, Americký úřad, Webový specialista, Kelly, Patent, Chráněné dílo, Index, Americká škola, Wagner


Určitě si přečtěte

Pojďme programovat elektroniku: České chytré zásuvky Netio pro kutily i firmy

Pojďme programovat elektroniku: České chytré zásuvky Netio pro kutily i firmy

** Wi-Fi zásuvky nevyrábí pouze Čína ** Vyzkoušeli jsme českou Netio PowerCable ** Je přímo určená pro vývojáře, má totiž jednoduché JSON API

Jakub Čížek | 43

20 tipů a triků pro Gmail: Užitečné maličkosti, které zefektivní práci s e-maily

20 tipů a triků pro Gmail: Užitečné maličkosti, které zefektivní práci s e-maily

** V Gmailu je řada užitečných funkcí, které možná všechny neznáte ** Odeslání mailu můžete například pozdržet či naplánovat na později ** Nad Gmailem můžete mít s několika triky daleko lepší kontrolu

Karel Kilián | 25

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

** Strojové učení ještě nepřitáhlo takový zájem jako na začátku prázdnin ** Ne, umělá inteligence nenašla lék na rakovinu ** Naučila se svlékat ženy nejen z plavek

Jakub Čížek | 34Aktuální číslo časopisu Computer

Speciál o přechodu na DVB-T2

Velký test herních myší

Super fotky i z levného mobilu

Jak snadno upravit PDF