IBM ISS proaktivně chrání své zákazníky před chybami Microsoftu

Praha, 13. dubna – Společnost IBM (NYSE: IBM) oznámila, že její výzkumný a vývojový tým Internet Security Systems (ISS) X-Force® na základě svých zkušeností očekává, že chyba v technologii Windows Universal Plug and Play firmy Microsoft (UPnP) začne být útočníky využívána již koncem tohoto týdne. Jak uvedl tým X-Force, chyba ve službě UPnP je snadno zneužitelná. Útočníkovi umožňuje převzít kontrolu nad počítačem oběti.
IBM ISS proaktivně chrání své zákazníky před chybami Microsoftu

„Vzhledem k jednoduchosti zneužití bereme tuto chybu velmi vážně a očekáváme, že může být využita již koncem týdne,“ řekl Tom Cross, výzkumný pracovník týmu IBM Internet Security Systems. „Nicméně díky tomu, že služba UPnP není univerzálně využívána ve společném prostředí, je nepravděpodobné, že tato chyba vyústí v červa, jako je Zotob. Přesto však nejsou uživatelé služby UPnP chráněni, proto poskytuje ISS svým zákazníkům před touto chybou proaktivní ochranu a ostatním organizacím doporučuje stažení opravného balíčky firmy Microsoft co nejdříve.“

Technologie Universal Plug and Play je struktura v operačním systému Windows, která podporuje funkčnost peer to peer pro síťová zařízení. S využitím této chyby může vzdálený útočník poslat speciální HTTP žádost o UPnP a přeplnit tak vyrovnávací paměť, což mu umožní spustit v systému libovolný kód.

IBM ISS poskytuje svým zákazníkům kromě ochrany před chybou UPnP proaktivní ochranu i před chybou ve Windows Animated Cursor (ANI), proti které poskytla společnost Microsoft minulý týden patch poté, co se objevilo zneužívání, které by mohlo způsobit na internetu nemalé škody. ISS poskytuje svým zákazníkům ochranu před touto zranitelností již od ledna 2005.

Tím, že vzdálený útočník přiměje oběť k otevření speciálního souboru ANI, může narušit integritu paměti a spustit pak v systému libovolný kód v kontextu práv, které má oběť v rámci systému. Útočník může zneužít tuto zranitelnost umístěním závadného kódu na webové stránce nebo jej přímo poslat oběti jako přílohu k elektronické poště.

IBM ISS svým širokým přístupem k výzkumu zabezpečení a důkladnými analýzami týmu X-Force při vývoji nových způsobů obranných technologií a řešení důsledně chrání své zákazníky v předstihu před již existujícími i nové vznikajícími hrozbami.

Váš názor Další článek: Skriptování a WMI již příští čtvrtek na přednášce CZ WUG

Témata článku: Microsoft, Windows, IBM, Oběť, Útočník, Předstih, Peer, Speciální systém, Cross, Libovolný kód


Určitě si přečtěte

České Rajče je stále plné dětských nahotin. Student pomocí A.I. analyzoval miliony fotek

České Rajče je stále plné dětských nahotin. Student pomocí A.I. analyzoval miliony fotek

** Rajče.net má odjakživa problémy s choulostivými fotkami dětí ** Student zlínské univerzity analyzoval jeho katalog ** Neuronová síť doposud prozkoumala 6 milionů snímků

Jakub Čížek, Filip Šedivý | 73

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

** Mapy.cz neslouží jen k zobrazení podkladů a plánování tras ** Nabízejí celou řadu dalších praktických funkcí a možností ** Vybrali jsme třináct tipů a triků, o kterých možná nevíte

Karel Kilián | 36

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

** Společně s operačním systémem se spouští řada aplikací a služeb ** Mohou mít negativní dopad na celkovou dobu startu Windows ** Jak získat kontrolu nad automaticky spouštěnými programy?

Karel Kilián | 59Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu