IBM Idemix bude chránit identitu zákazníků na webu

19. března 2007
ATI R600 za $49,99 v aukci na eBay
Armonk, New York, Curych, Švýcarsko – Společnost IBM (NYSE: IBM) oznámila software, který umožňuje uživatelům skrývat nebo anonymizovat jejich osobní informace na webu a poskytuje tak ochranu před krádežemi identit a dalšími riziky zneužití. Software, který vyvinuli výzkumníci laboratoře IBM ve švýcarském Curychu a pracovně jej nazývají Identity Mixer, neboli „Idemix,“ umožní zákazníkům nakupovat zboží a služby na internetu bez odhalení svých osobních informací.
IBM Idemix bude chránit identitu zákazníků na webu

Když spotřebitelé při stahování hudby nebo objednávání elektronických bulletinů zadávají své osobní údaje, nechávají za sebou datovou stopu, jež odhaluje střípky informací o objemu, frekvenci a zdroji jejich online nákupů. Ty lze potom vystopovat až k jednotlivému uživateli. Software IBM Idemix eliminuje tuto stopu tím, že používá umělé informace o identitách, například pseudonymy, a tím zajišťuje anonymitu online transakcí. Umožňuje lidem například nakupovat knihy nebo oděvy bez odhalení čísla platební karty. Dokáže potvrdit transakční limit zákazníka bez sdělení zůstatku účtu, nebo ověřit věk bez odhalení data narození.

Na rozdíl od jiných systémů správy identit, které přenášejí útržky skutečné identity uživatele, budou systémy založené na softwaru Idemix chránit soukromí uživatelů sdělováním pouze pseudonymů, takže skutečné informace o identitách nikdy nebude možné zachytit nebo odhalit.

IBM přispěje softwarem Idemix k open source projektu Eclipse Higgins, jenž se zabývá vývojem softwaru pro správu identit, nad kterou budou mít uživatelé plnou kontrolu. Současný trend prosazování správy identit pod kontrolou uživatelů v praxi znamená, že jednotlivci budou moci aktivně a bezpečně kontrolovat, kdo má přístup k jejich osobním informacím, například k číslům bankovních účtů nebo kreditních karet, k lékařským nebo zaměstnaneckým záznamům, místo aby tyto informace spravovaly výlučně instituce, jako je tomu nyní.

Uživateli počítače, který má nainstalován příslušný software, umožňuje Idemix získat anonymní digitální pověření, jakýsi kupón, od důvěryhodné třetí strany, třeba banky, pojišťovny nebo státního úřadu. Zdravotní pojišťovna by tak například mohla vydat potvrzení, že uživatel má nárok na určité plnění ze zdravotního pojištění. Pokud si uživatel chce vyhledat lékařské informace na online portálu svého poskytovatele zdravotní péče, software Idemix digitálně zapečetí pověření, aby je uživatel mohl poslat poskytovateli zdravotní péče a získat přístup k požadované online službě. Idemix používá sofistikované kryptografické algoritmy a funguje jako zprostředkovatel, takže poskytovateli zdravotní péče nikdy není odhalena skutečná identita uživatele. Při příštím použití služby se použije nové šifrované pověření.

IBM plánuje začlenit technologii Idemix do svého portfolia softwaru pro federovanou správu identit Tivoli. Špičkové technologie IBM, jež chrání osobní údaje spotřebitelů a firem, rozšiřuje o další rozměr. IBM v současné době nabízí software, který umožňuje státním úřadům, zdravotnickým organizacím a finančním institucím porovnávat data o cestujících, pacientech nebo klientech a identifikovat jejich vztahy bez odhalení citlivých informací dotyčných osob. Tento software před sdělením požadovaných dat nevratně znehodnocuje osobní stopy, například jména, adresy, telefonní čísla nebo čísla sociálního pojištění. Analyzuje znehodnocené informace a upozorní společnost, když najde shodu mezi určitými záznamy, přičemž identifikuje pouze přiřazené číslo záznamu. Potom záleží na organizaci, aby rozhodla, jakou míru podrobností z identifikovaného záznamu chce sdílet. Tím jsou ochráněny osobní údaje v ostatních záznamech, takže nejsou v průběhu porovnávání zbytečně odhalovány.

Váš názor Další článek: ATI R600 za $49,99 v aukci na eBay

Témata článku: Software, Open source, IBM, Osobní údaj, Platební údaj, Současné stahování, Kreditní karta, Stop, Založený účet, Jednotlivá transakce, Třetí rozměr, Tivoli, Objednávání, Eclipse

Aktuální číslo časopisu Computer

Zachraňte nefunkční Windows

Jak nakupovat a prodávat kryptoměny

Otestovali jsme konvertibilní notebooky

Velký test 14 herních myší