IBM a Novell spojují síly na podporu rostoucí poptávky po open source softwaru

Praha, Česká republika — 15. srpna 2007 — Při zahájení veletrhu LinuxWorld/Next Generation Data Center v San Francisku oznámily společnosti IBM (NYSE: IBM) a Novell novou dohodu, na jejímž základě se společnými silami pokusí získat větší podíl na rostoucím trhu open source aplikačních serverů. Novell bude na základě smlouvy dodávat a podporovat WebSphere Application Server Community Edition (WAS CE) jako součást balíku SUSE Linux Enterprise Server, což z něj dělá nejkomplexnější open source serverový operační systém na trhu.

Tato dohoda byla uzavřena krátce po stažení miliónté distribuční kopie open source aplikačního serveru IBM WAS CE, který vychází z kódu Apache Geronimo a zákazníci si jej mohou stáhnout a používat zdarma. IBM a Novell budou nabízet podporu a migrační nástroje, které usnadní zákazníkům aplikačního serveru JBoss rychlý přechod na WAS CE. WAS CE se systémem Novell SUSE Linux Enterprise Server představuje bezkonkurenční kombinaci pro trh malých a středních firem, kde je Novell zvlášť úspěšný. Je také velmi atraktivní pro podnikové zákazníky s distribuovanými počítačovými prostředími, zejména v oblasti maloobchodu a finančních služeb. IBM a Novell budou spolupracovat na společných marketingových a obchodních kampaních po celém světě.

IBM prostřednictvím této dohody získává přístup k vedoucímu postavení společnosti Novell na trhu malých a středních firem a k novým obchodním příležitostem ve stávající základně zákazníků Novellu. Novell naopak získává silného globálního partnera s možností využívat celosvětové obchodní kanály IBM. Zákazníkům toto partnerství přinese open source alternativy produktu JBoss na podnikové úrovni, zatímco vývojáři aplikací budou mít možnost stavět na vyzkoušené platformě WAS CE s plnou podporou IBM, Novellu a komunity open source.

„Zákazníci v současné době hledají integrované řešení, které by pokrylo jejich potřeby v oblasti vývoje aplikací,“ řekl Roger Levy, viceprezident společnosti Novell a ředitel divize Open Platform Solutions. „Smyslem partnerství Novellu a IBM je nabídnout zákazníkům nejlepší přístup ve své třídě dodáváním dvou kvalitních softwarových platforem prostřednictvím jediného kanálu. Teď, když zákazníci potřebují podporu ke svému open source operačnímu systému nebo open source aplikačnímu serveru, ji mohou získat jediným telefonátem do společnosti Novell.“

Kromě dohody se společností Novell také IBM představuje novou verzi svého aplikačního serveru – WAS CE 2.0. Bude plně podporovat standard Java EE 5, což pro vývojáře znamená vyšší produktivitu, a tedy nižší náklady, lepší opakovanou využitelnost kódu, využívání stávajícího majetku a schopnost pohotověji reagovat na potřeby podniku. WAS CE podle zprávy výzkumné agentury Evans Data získával v roce 2006 podíl na trhu téměř třikrát rychleji než JBoss a jeho certifikace pro platformu Java EE 5 pomůže IBM dále upevnit toto vedoucí postavení.

„Prostřednictvím partnerství se společností Novell jsme schopni poskytovat zákazníkům po celém světě bezkonkurenční open source technologie a podporu,“ řekl Tom Rosamilia, ředitel podnikové jednotky IBM Application and Integration Middleware. „Stažení miliónté distribuční kopie serveru WAS CE potvrzuje skutečnost, že splňujeme potřeby vývojářů a podniků, jež mají zájem využívat open source technologie, a tato dohoda s Novellem nám umožňuje dostat tento úspěch opět o krok dál.“

WAS CE pomáhá vývojářům snižovat komplikovanost vývoje aplikací, neboť jsou v něm předem integrovány služby nejčastěji využívané při vytváření aplikací. Server WAS CE 2.0 je založen na open source technologii aplikačního serveru Apache Geronimo certifikovaného pro specifikaci Java EE 5 a v kombinaci se související předplacenou podporou zákazníkům pomáhá s implementací architektury orientované na služby (SOA). WAS CE umožňuje flexibilně opakovaně využívat stávající služby, zkracuje dobu potřebnou k získání praktické hodnoty a umožňuje rychle přistupovat k jádrovým aplikacím.

Díky uvedení verze WAS CE 2.0 nyní produktová řada IBM WebSphere Application Server umožňuje zákazníkům rychle vyvíjet a nasazovat aplikace, které využívají nový standard Java EE 5. WAS CE 2 je nejlepší volbou pro zákazníky, kteří se zajímají o open source řešení a potřebují rychlý přístup k technologii aplikačního serveru bez jakýchkoli vstupních nákladů. Umožňuje firmám zkrátit cykly vývoje a nasazení využitím nejnovějších inovací komunity open source.

Mezi zákazníky, kteří oceňují výhody aplikačního serveru WAS CE, patří Arena Solutions, poskytovatel řešení správy životních cyklů produktů (PLM) provozovaných jako hostovaná služba.

„Arena Solutions byla vždy zastáncem open source technologií v jádrové infrastruktuře,“ řekl Eric Larkin, technologický ředitel společnosti Arena Solutions. „Jako součást komunity open source jsme získali značné podnikatelské a technické výhody. Když jsme se rozhodli migrovat náš software Arena PLM na standardizovanější, modernější vývojovou a operační platformu, byly open source aplikační servery podporující specifikaci Java EE přirozenou volbou. Proti jiným vývojovým platformám jako JBoss jsme vybrali IBM WAS CE, protože IBM nabízí vynikající úroveň podpory a dlouhodobě se aktivně podílí na vývoji open source produktů.“

Technologii aplikačního serveru WAS CE získala společnost IBM akvizicí firmy Gluecode, Inc., v květnu 2005 a poskytuje flexibilní základnu pro vývoj a nasazování javových aplikací. Technická podpora je k němu poskytována formou ročního předplatného. Svým partnerům také IBM nabízí bezplatnou prodejní, marketingovou a technickou podporu k používání produktu WAS Community Edition. To umožňuje partnerům poskytovat zákazníkům z řad oddělení velkých podniků, malých a středních firem open source základnu pro architekturu orientovanou na služby, kterou lze škálovat podle potřeb firmy. Řešení postavená na platformě WAS CE nabízí v současné době více než 400 partnerů IBM.

Verze WAS CE 2.0 bude k dispozici později v tomto roce.

Váš názor Další článek: Adobe CS3: doplňky velkých programů

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , ,