Hrozba spamu nadále roste

Hrozba spamu nadále roste

V uplynulých letech byly v mnoha zemích přijaty legislativní kroky, jejichž cílem bylo snížit objem spamu. Přestože tato opatření nepochybně měla určitý efekt, praxe jasně ukázala, že přes veškerou snahu se nedaří počet zpráv nevyžádané elektronické pošty snižovat a celkový trend směřuje spíše k jejímu dalšímu nárůstu. Kvalifikované odhady hovoří o tom, že v uplynulých několika letech tvořil spam až devadesát procent všech zpráv elektronické pošty.

Spam přitom představuje velmi závažný problém, který rozhodně není možno podceňovat. Kromě jeho negativního vlivu na zatěžování síťových zdrojů a produktivitu práce je rovněž značnou bezpečnostní hrozbou, neboť touto cestou se šíří viry, spyware a další obdobné škodlivé kódy.

Společnost Barracuda Networks zaujímá vedoucí postavení mezi dodavateli profesionálních antispam a antivir řešení a z této pozice se mimo jiné věnuje i pečlivému sledování globálních trendů vdané oblasti. Důležitým pomocníkem je revoluční technologie s názvem Barracuda Real-Time Protection, která představuje významné obohacením funkčních možností produktů Barracuda. Ty se díky ní ve výsledku nechovají jen jako samostatná zařízení, ale tvoří globální inteligentní síť schopnou mnohem efektivněji bojovat s online hrozbami. Jakmile některý z produktů Barracuda zachytí potenciálně nebezpečný nebo podezřelý kód, předá jej neprodleně do Barracuda Central, která pracuje nepřetržitě 24 hodin 7 dní v týdnu.

Touto cestou může společnost Barracuda Networks analyzovat více než miliardu zpráv elektronické pošty denně a získávat tak neprodleně informace o nových bezpečnostních rizicích i celkovém objemu spamu. Díky tomu lze průběžně vylepšovat funkční možnosti zařízení Barracuda Spam Firewall a rychle reagovat na stále rafinovanější metody, se kterými postupně rozesilatelé spamu přicházejí. Patří mezi ně například obrázkový spam, rozesílání spam zpráv ve formátu PDF, nebo zneužívání cizí identity.

Analýzy ukazují, že právě posledně jmenovaná metoda zaznamenala během roku 2008 značný nárůst a spammeři se mnoha různými způsoby snaží o zamaskování své identity, respektive o zneužívání identity řádných a nic netušících uživatelů Internetu. Spammeři také s oblibou zneužívají identitu renomovaných firem a značek, mezi něž podle zjištění Barracuda Networks patří například Microsoft, Google, Hallmark nebo McDonald. Společnost Barracuda Networks na tento trend reagovala včas a již v roce 2007 uvedla technologii Predictive Sender Profiling, díky které je možné spammery odhalovat mnohem spolehlivěji, a to na základě sledování neobvyklých či podezřelých aktivit spojených s využíváním elektronické pošty.

Důležitým doplňkem je rovněž inovativní technologie s názvem fingerprinting, s jejíž pomocí lze velice rychle a spolehlivě identifikovat různé typy škodlivého kódu v rámci spamu. Informace o nové hrozbě je poté v rámci Energize Updates okamžitě on-line přenesena do ostatních instalovaných produktů Barracuda. S využitím takovéhoto "otisku prstu" pak mohou všechna zařízení škodlivý kód ihned rozpoznat, aniž by bylo nutné danou spam zprávu nějak podrobně analyzovat. Díky tomu je celý proces velmi účinný a přitom klade daleko menší nároky na výpočetní výkon.

Nasazení těchto a dalších pokročilých technologií v rámci antispam a antivir řešení společnosti Barracuda Networks tak poskytuje uživatelům maximální dosažitelnou úroveň bezpečnosti před stále rostoucí hrozbou spamu. Poslední statistické údaje, které společnost Barracuda Networks zveřejnila v závěru roku 2008, totiž bohužel ukazují, že nadcházející rok nelze očekávat nějaký příznivý zvrat ohledně množství spamu. Podle odhadů společnosti lze očekávat, že spam bude v roce 2009 tvořit až 95% všech zpráv elektronické pošty.

Zajímavé jsou rovněž geografické údaje hovořící o tom, které státy spammeři využívají nejčastěji. V tomto směru dochází ke značným posunům a v uplynulém období se tak do nelichotivé první desítky zemí dostala například Brazílie a Turecko. Globální povaha Internetu spammerům umožňuje neustále se přesouvat do zemí, kde proti nim zatím neexistují účinná opatření, takže si vždy dokážou najít cestu k praktiky neomezenému provozování svých nekalých aktivit.

Spolehlivá a výkonná ochrana proti nevyžádané elektronické poště a virům je proto pro všechny uživatele Internetu naprostou nezbytností, což dokládají i stále rostoucí počty prodaných kusů zařízení Barracuda Spam Firewall. K jeho velké oblibě přispívá i to, že kromě špičkových technických parametrů a dlouhé řady velmi prestižních ocenění uplatňuje společnost Barracuda Networks vstřícnou cenovou politiku, v jejímž rámci zákazníci nemusí platit poplatky za uživatelské licence.

Váš názor Další článek: Steve Jobs přiznává: mám zdravotní problémy

Témata článku: Obliba, Barracuda, Uplynulý rok, Důležitý údaj, McDonald's, Naprostý základ, Nadcházející týden


Určitě si přečtěte

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

** K odposlechu mozků používáme EEG ** To má ale žalostné informační rozlišení ** Rusům pomohla počítačová neuronová síť

Jakub Čížek | 29

Wi-Fi 6 konečně začíná dostávat smysl. Poradíme, jak ji využít

Wi-Fi 6 konečně začíná dostávat smysl. Poradíme, jak ji využít

** Na trh míří první levné Wi-Fi 6 routery ** Nabídka zařízení, zejména notebooků, každý den roste ** Poradíme, jak nejlépe přejít s domácností na Wi-Fi 6

Tomáš Holčík | 28

Starý smartphone nemusí skončit v koši. 10 způsobů, jak ho ještě můžete využít

Starý smartphone nemusí skončit v koši. 10 způsobů, jak ho ještě můžete využít

** Co dělat s vysloužilým chytrým telefonem? Neházejte ho do koše! ** Našli jsme pro vás deset možností, jak ho prakticky využít ** I stará zařízení tak mohou být užitečná

Karel Kilián | 48

Vyzkoušeli jsme chytrou čínskou zásuvku Sonoff S26 za tři stovky. Nevyhořeli jsme

Vyzkoušeli jsme chytrou čínskou zásuvku Sonoff S26 za tři stovky. Nevyhořeli jsme

** Je sice z Aliexpressu, ale funguje ** Můžete ji ovládat hlasem přes Amazon Echo nebo Google Home ** Za tři stovky zautomatizuje menší 230V spotřebič

Jakub Čížek | 109

Vybrali jsme 21 programovatelných hraček a stavebnic pro děti i jejich rodiče

Vybrali jsme 21 programovatelných hraček a stavebnic pro děti i jejich rodiče

** Získejte děti pro matematiku a základy techniky ** Kupte jim hračku nebo stavebnici, které vdechnou vlastní život ** Vybrali jsme 21 stavebnic pro malé caparty i budoucí experty na A.I.

Jakub Čížek | 10


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky