HP rozšiřuje možnosti softwarově definovaných sítí

HP rozšiřuje možnosti softwarově definovaných sítí

Společnost HP představila první otevřené standardizované technologie pro softwarově definované sítě (software-defined network, SDN), které prostupují napříč technologickou infrastrukturou, ovládacím softwarem a aplikační vrstvou prostřednictvím centrální komponenty „single control plane“. Tento přehledný nástroj umožňuje organizacím a poskytovatelům cloudových služeb zjednodušit správu a zvýšit flexibilitu datových center, rozsáhlých sítí či vzdálených poboček firem.

„Chtějí-li organizace vyřešit problémy doprovázející tradiční sítě, potřebují mít možnost automatizovat dílčí síťové komponenty. SDN nabízí spolehlivou centrální kontrolu a přehled o tradiční hardwarové infrastruktuře,“ řekl Joe Skorupa, vicepresident a přední analytik společnosti Gartner. „Aby dosáhli maximálního síťového výkonu, efektivity správy a jednoduchosti, musí si být zákazníci jisti, že SDN technologie pokrývají skutečně celou jejich síť, od hardwarových komponent až po řídící software a aplikace, stejně jako od datového centra až po jednotlivé desktopy. Jedině tak mohou překonat současné složitosti sítě a nastavit nejvhodnější podmínky pro další úspěšný vývoj jejich organizace.“

Organizace postupně přesouvají své IT technologie do cloudových a dalších výpočetních prostředí; řada z nich přitom spoléhá na ruční konfiguraci sítí prostřednictvím příkazového řádku (CLI), která však přináší zvýšené riziko chyb, nadměrnou časovou náročnost a vyšší náklady na lidské zdroje. Běžné produkty využívající technologie overlay SDN sice nabízejí rozhraní pro centralizovanou správu, nicméně již neřeší automatickou konfiguraci fyzické síťové infrastruktury, protože neobsahují SDN prvky zahrnující centrální či pobočkové sítě. Pokud organizace využijí takové řešení, nezbaví se složitosti ani potřeby ruční konfigurace.

Nově představené technologie HP prostupují všemi vrstvami síťové infrastruktury a zahrnují SDN kontrolery, SDN aplikace, služby a další řešení, která rozšiřují strategii HP Virtual Application Networks. Pokud zákazníci využijí tyto nové HP technologie, mohou naplno ovládnout potenciál SDN technologií – získat komplexní přehled a možnost plně programovat či automatizovat síť, zvýšit škálovatelnost i flexibilitu sítě, a přitom zjednodušit nasazení aplikací a služeb.

„V cloudové éře potřebují organizace zajistit centrální správu celé sítě, aby mohly nasadit jakoukoli aplikaci či službu přímo u uživatele v řádu minut,“ řekla Bethany Mayer, senior vicepresidentka a generální ředitelka HP Networking. „Pouze HP nabízí v současnosti zákazníkům komplexní řešení SDN, které automatizuje ruční konfiguraci hardwaru, softwaru i aplikací, datovým centrem počínaje a desktopy konče, prostřednictvím jediného centrálního nástroje.“

První ucelené SDN řešení pro zvýšení flexibility sítě

HP je prvním dodavatelem, který nabízí SDN technologie pro všechny tři kritické síťové vrstvy (infrastrukturu, ovládací software a SDN aplikace); umožňuje tak zjednodušit sítě a optimalizovat jejich provoz napříč celou organizací. Zmíněné vrstvy vytvářejí komplexní, otevřené hardwarové i softwarové SDN řešení, poskytující jednoduché centrální rozhraní pro správu celé sítě.

Vrstva infrastruktury nabízí otevřený programovatelný přístup skrze OpenFlow, síťový protokol umožňující automatizovat konfiguraci hardwaru.

·Nové SDN technologie ve vrstvě infrastruktury umožňují zákazníkům zjednodušit konfiguraci sítě. HP představilo devět nových přepínačů, které podporují technologii OpenFlow pro architekturu HP FlexNetwork a poskytují organizacím flexibilní, programovatelné rozhraní založené na běžných standardech. Přidání nových přepínačů HP 3800 ke stávajícím 16 modelům staví společnosti HP do pozice jediného „velkého“ dodavatele síťových řešení s více než 15 miliony nainstalovaných portů podporujících technologii OpenFlow.

Vrstva ovládacího softwaru poskytuje centralizovaný přehled o celé síti.

·Nový kontroler HP Virtual Application Networks SDN poskytuje přehled o fyzickém hardwaru z pohledu jeho logického nasazení, přináší komplexní náhled a automatizuje síťové konfigurace veškerých zařízení připojených v dané síti. Odstraněním potřeby provádět tisíce ručních CLI záznamů umožňuje kontroler IT administrátorům snadno a flexibilně programovat i škálovat síťové prostředí pro optimalizaci automatizovaných aplikací. Zároveň zpřístupňuje API rozhraní pro vývojáře třetích stran, aby mohli integrovat vlastní podnikové aplikace.

„Abychom se úspěšně vypořádali s nárůstem internetového provozu, zjistili jsme potřebu zvýšit celkovou kapacitu našeho firewallu,“ řekl Jean-Michel Jouanigot, vedoucí úseku komunikačních systémů v IT oddělení organizace CERN. „V našem centru pro výzkum a vývoj jsme nasadili nové SDN technologie společnosti HP, abychom vyvážili zátěž v rámci virtuálních aplikačních sítí a rozdělili síťový provoz do více zařízení, včetně firewallů a serverů. Díky tomu jsme výrazně zjednodušili technologickou infrastrukturu, snížili náklady a odstranili úzká hrdla sítě.“

Aplikační vrstva přináší otevřená programovatelná rozhraní, která zajišťují automatizaci aplikací v rámci celé sítě.

·Nový software HP Virtual Cloud Networks umožňuje poskytovatelům cloudových služeb nabízet automatizované škálovatelné produkty podnikové třídy. Tento software dokáže vytvořit izolované virtuální sítě v infrastruktuře veřejného cloudu, takže poskytovatelé cloudových služeb mají možnost nezávislé komplexní správy nových služeb a aplikací jednotlivých zákazníků.

·Nový software HP Sentinel Security automatizuje správu síťových přístupů a IPS ochranu podnikových sítí. Spolupracuje se stávajícími OpenFlow přepínači prostřednictvím HP kontrolerů, což vede k dalšímu zjednodušení síťové infrastruktury, snížení provozních výdajů a zajištění škálovatelné úrovně zabezpečení, která je nezbytná pro realizaci BYOD (bring-your-own-device) iniciativ – využívání soukromých zařízení zaměstnanců v podnikových sítích.

„Rostoucí poptávka po digitální tvorbě a distribuci našeho multimediálního obsahu nás přiměla k zajištění škálovatelné bezpečnosti napříč celou sítí HBO. Chtěli jsme toho ale dosáhnout bez investic do dodatečného vybavení,“ řekl Walter Kerner, vicepresident pro síťové služby a IT bezpečnost ve společnosti HBO. „Naše cíle jsme splnili díky úzké spolupráci s HP a nasazení jeho průlomového softwaru Sentinel Security, který dosahuje vysoké úrovně zabezpečení při využití naší stávající hardwarové infrastruktury. Navíc nám poskytuje i lepší přehled o bezpečnosti sítě a zvyšuje naši flexibilitu díky jednodušší síťové automatizaci.“

První portfolio SDN služeb zaměřené na lidi, procesy a technologie

Nové služby z oblasti HP Technology Services provádějí zákazníky celým procesem vývoje SDN technologií, budováním vhodné architektury, správou pravidel a možnostmi zabezpečení. Mezi nové služby patří řešení pro návrh, dodávky a implementaci sítí HP Virtual Application Networks. Součástí SDN služeb jsou mimo jiné:

·Workshopy HP Transformation Experience, které seznamují zákazníky s výhodami přechodu na technologie SDN sítí a jejich benefity z pohledu uživatelů, procesů a technologií.

·Služby HP Network Provisioning Baseline Assessment, jež využívají stávající síťové zdroje a šetří tak čas potřebný k vývoji nových aplikací.

·Služby HP SDN Proof of Concept, které analyzují a hodnotí časové úspory dosažené díky technologiím HP Intelligent Management Center (IMC) a HP Virtual Application Networks.

HP na Interop New York 2012

HP aktuálně představuje všechny uvedené novinky pro architekturu HP Virtual Application Networks a HP FlexNetwork na konferenci Interop New York 2012, která probíhá ve dnech 1. až 5. října 2012 v Javits Center na stánku 407.

Zájemci o přednášku Bethany Mayer, senior vicepresidentky a generální ředitelky HP Networking, se mohou ve čtvrtek 4. října od 9:00 ET (15:00 CET) zúčastnit živého webcastu na stránkách http://interop.com/live.

Cena a dostupnost

·Kontroler HP Virtual Application Networks SDN bude celosvětově dostupný ve druhé polovině roku 2013.

·Řešení HP Virtual Cloud Networks Application bude celosvětově dostupné ve druhé polovině roku 2013.

·Software HP Sentinel Security Application je zatím dostupný pouze v rámci uzavřeného programu pro vybrané zákazníky.

·Podpora technologie OpenFlow je již dostupná pro všechny kompatibilní přepínače HP Networking formou softwarového upgradu.

·Služby HP SDN budou celosvětově dostupné začátkem roku 2013. Cena se bude odvíjet v závislosti na lokalitě a rozsahu jejich implementace.

Další článek: Diskuze na iDnes přestanou být od listopadu anonymní

Témata článku: Nová technologie, Organizace, Podnikové nasazení, Nová aplikace, Podnikový software, Dostupná síť, Mayer, HBO, Ovládací aplikace, Nová komponenta, Celá infrastruktura, Živý pohled, Celé řešení, Concept, Walter, Celá síť, Dodatečné vybavení, Networking, Celá organizace, Assessment, Sentinel, Nové rozhraní, Dílčí dodavatel, Nový zákazník, Dostupná komponenta


Určitě si přečtěte

Hledá se způsob, jak uložit elektřinu. Možná pomohou obří gravitační baterie

Hledá se způsob, jak uložit elektřinu. Možná pomohou obří gravitační baterie

** Jak uložit elektřinu z fotovoltaiky a větrných turbín ** Pomohou třeba staré autobaterie, nebo setrvačníky ** A pak tu jsou bizarní gravitační akumulátory velikosti mrakodrapu

Jakub Čížek | 254

Co je TikTok: Svérázná sociální síť chytla mladé uživatele, už jich má už 1,5 miliardy

Co je TikTok: Svérázná sociální síť chytla mladé uživatele, už jich má už 1,5 miliardy

** Sociální síť TikTok získala stamiliony uživatelů a stále roste ** Jaký obsah na ní najdete a co můžete v jejím rámci čekat? ** Je to zábava pro mladé, nebo platforma pro úchyláky?

Karel Kilián | 37

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

** Do deseti tisíc korun lze dnes koupit slušné notebooky ** V nabídce ale i tak převládají zastaralé a pomalé modely ** Poradíme, jak dobře vybrat i s omezeným rozpočtem

David Polesný | 112Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu