HP představuje vylepšenou verzi operačního systému OpenVMS

19. července 2002
Obrázky Windows Media Playeru 9
Společnost HP (NYSE:HPQ) představuje novou vylepšenou verzi operačního systému OpenVMS pro servery AlphaServer obohacenou o internetové a e-business technologie.
HP představuje vylepšenou verzi operačního systému OpenVMS

PRAHA, 18. července 2002 – HP OpenVMS Alpha V7.3-1 nabízí unikátní, v jiných systémech nedosažené vlastnosti, poskytuje vysokou úroveň spolehlivosti, dostupnosti a škálovatelnosti, které dnešní náročné aplikace vyžadují.

 

HP OpenVMS Alpha V7.3-1 přichází s novými zlepšenými možnostmi použití Storage Area Network, přináší zlepšenou dostupnost systému, vyšší propustnost vstupu/výstupu (I/O) a škálovatelnost symetrického multiprocesingu (SMP), vyšší úroveň bezpečnosti, rozšířené možnosti portace unixových aplikací na platformu OpenVMS i vylepšenou implementaci rodiny protokolů TCP/IP s lepší interoperabilitou a vyšší propustností.

 

Mezi klíčové vlastnosti a vylepšení nové verze operačního systému patří:

·         Rozšířená schopnost automatického přepínání mezi více cestami k zařízení v clusterovém prostředí OpenVMS (failover)
– rozšiřuje přepínání mezi přímou cestou k zařízení (SCSI nebo FibreChannel) a nepřínou cestou přes MCSP server běžící na jiném uzlu OpenVMS Clusteru. Tím se odstraňuje místo, jehož selhání způsobí selhání celého systému (single point of failure) pro přímo i nepřímo připojená zařízení.

  • Zvýšení propustnosti fibre channel kanálů (diskový a páskový subsystém) – nové vlastnosti jako např. rozdělení obsluhy přerušení mezi více procesorů, nový způsob obsluhy vícenásobných přerušení (interrupt coalescing) a také jemnější granularita uzamykání datových struktur I/O subsystému (Lock8) poskytují ve srovnání s předchozí verzí dvojnásobnou propustnost fibre channel kanálů pro vstupně výstupní operace.
  • Podpora magnetopáskových jednotek připojených přes fibre channel více cestami – zkracuje dobu výpadku zařízení při přerušení použité cesty.
  • Zvýšení výkonu aplikací běžících na víceprocesorových systémech (SMP).
  • Rozšíření možnosti zabezpečení s vyšším počtem volitelných způsobů autentizace – integrovaná podpora Kerberos a zjednodušení programové obsluhy autentizace přes nové programové rozhraní SYS$ACM.
  • Průmyslové standardy pro šifrování dat – OpenSSL (Secure Socket Layer) a Common Data Security Architecture (CDSA) poskytují kryptografické nástroje a prostředky pro nasazování bezpečných aplikací.
  • Lepší možnosti portace aplikací z UNIXu – vylepšení implementací knihovny funkcí jazyka C (CRTL = C Runtime Library) a systému souborů podstatně usnadňují portaci unixových aplikací na OpenVMS.
  • Compaq Secure Web Browser (CSWB) je oficiálně podporovaný webový prohlížeč pro systémy AlphaServer s OpenVMS. Vychází z otevřeného kódu programu Mozilla, který vyhovuje zavedeným standardům, je výkonný a byl vyvinut s ohledem na snadnou portovatelnost.
  • Graphic Configuration Manager (GCM) pro OpenVMS – přenositelná aplikace typu klient/server, která poskytuje vizuální prostředky pro sledování a konfiguraci větších systémů AlphaServer skládajících se z více nezávislých oblastí (partitions) pod operačním systémem OpenVMS. Usnadňuje správu celého systému i jednotlivých oblastí, dovoluje redistribuovat prostředky systému bez nutnosti restartu systému.
  • Vylepšená podpora OpenVMS pro diskové pole StorageWorks MSA a softwarová řešení SANWorks – včetně Enterprise Volume Manager (EVM) a nového virtualizačního adaptéru VersaStor.

Mezi konkurenční výhody prostředí OpenVMS patří:

-         OpenVMS Galaxy, jež dovoluje dynamickou změnu konfigurace bez rebootování systému;

-         výrazná pružnost díky možnosti rozdělení systému na více nezáviských oblastí a podpoře více operačních systémů a jejich verzí;

-         vlastnosti pro vysokou dostupnost, jako jsou opravy za provozu a clustering pro nonstop provoz (24x365);

-         úplný přechod na 64bitovou funkčnost již déle než deset let, zatímco někteří konkurenti tuto migraci stále ještě provádějí;

-         bezproblémová interoperabilita s operačním systémem Microsoft® Windows NT®;

-         dostupnost tisíců komerčních a freewarových aplikací.

 

„Uvedení této verze operačního systému OpenVMS, nejkvalitnější za celou historii systému, udržuje jeho vedoucí postavení před konkurencí, řekl Mark Gorham, viceprezident divize OpenVMS Software Group společnosti HP. „Je to další důkaz, že HP dlouhodobě podporuje miliony uživatelů po celém světě, kteří oceňují i vyžadují od operačního systému OpenVMS výkon a unikátní schopnosti nasazení v kritických aplikacích."

 

Předpokládá se, že HP OpenVMS Alpha V7.3-1 bude na celém světě k dispozici od července a bude dodáván na všech nových serverech HP AlphaServer řad DS, ES a GS.

 

# # #

 

 

Společnost HP je předním světovým dodavatelem výrobků, řešení a služeb pro jednotlivce a podniky. Široká nabídka společnosti zahrnuje IT infrastrukturu, osobní počítače a přístupová zařízení, globální služby, výrobky pro tisk a zobrazování. Dne 3. května 2002 se HP spojilo se společností Compaq Computer. Nová firma působí ve 160 zemích světa a za fiskální rok 2001 dosáhla celkového výnosu přibližně 81,7 miliardy dolarů. Další informace o společnosti HP a jejích výrobcích lze najít na adrese http://www.hp.com, nebo http://www.hp.cz.

Váš názor Další článek: Obrázky Windows Media Playeru 9

Témata článku: Microsoft, Kerberos


Určitě si přečtěte

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

** Představte si biblickou potopu ** Nejprve zaniknou Děčín a Břeclav, pak i Brno a Praha ** Hlavním městem se stane Jihlava a zbytky Čechů přežijí na Kvildě

Jakub Čížek | 93

Český Turris MOX: Nejbláznivější síťový počítač nejen pro fanoušky Lega

Český Turris MOX: Nejbláznivější síťový počítač nejen pro fanoušky Lega

** CZ.NIC začal prodávat svůj Turris MOX ** Z několika základních jednotek postavíte skoro cokoliv ** Kompletní Wi-Fi router, rozsáhlý switch i univerzální linuxový server

Jakub Čížek | 31

17 užitečných tipů a triků pro Mapy Googlu, které byste měli znát

17 užitečných tipů a triků pro Mapy Googlu, které byste měli znát

** Mapy Googlu mají spoustu funkcí, které jsou často přehlíženy ** Využijte například podrobnější možnosti plánování cest ** Hodit se mohou i tipy na sdílení nebo pohledy do minulosti

Karel Kilián | 25

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

** Strojové učení ještě nepřitáhlo takový zájem jako na začátku prázdnin ** Ne, umělá inteligence nenašla lék na rakovinu ** Naučila se svlékat ženy nejen z plavek

Jakub Čížek | 35Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 12 bezdrátových sluchátek

Vyplatí se Apple z bazaru?

Test batohů pro notebooky

Vybíráme nejlepší sportovní hodinky