HP oznamuje výsledky za první čtvrtletí roku 2012

HP oznamuje výsledky za první čtvrtletí roku 2012

Společnost HP oznámila finanční výsledky dosažené v prvním čtvrtletí fiskálního roku 2012, které skončilo 31. ledna 2012. Čisté tržby za toto čtvrtletí dosáhly výše 30 miliard dolarů, což představuje 7% meziroční pokles, resp. 8% pokles při zohlednění účinků změn měnových kurzů.

Rozředěný zisk na akcii podle principů GAAP činil v prvním čtvrtletí 0,73 dolaru, což představuje 38% pokles oproti stejnému období předcházejícího fiskálního roku. Non-GAAP rozředěný zisk na akcii dosáhl výše 0,92 dolaru, což znamená 32% meziroční pokles. Non-GAAP finanční výsledky za první čtvrtletí fiskálního roku 2012 nezahrnují náklady po zdanění ve výši 364 milionů dolarů, tedy 0,19 dolaru na akcii, které souvisí zejména s odpisy nakoupených nehmotných aktiv, náklady na restrukturalizaci a náklady spojenými s akvizicemi.

„V prvním čtvrtletí jsme splnili odhad avizovaný v předchozím kvartálu a nadále se zaměřujeme na dlouhodobé zhodnocení investic,“ řekla Meg Whitmanová, prezidentka a generální ředitelka společnosti HP. „Provádíme všechny kroky potřebné k tomu, abychom dále vylepšili jednotlivé provozní procesy, zvýšili efektivitu a využili nových tržních příležitostí pro potvrzení vedoucího postavení HP v pozici celosvětového technologického lídra.“

 

Klepněte pro větší obrázek

Výsledky jednotlivých regionů

V Severní a Jižní Americe dosáhly v prvním čtvrtletí fiskálního roku 2012 tržby výše 13,2 miliardy dolarů, což představuje 9% meziroční pokles, resp. 8% meziroční pokles po započtení účinků změn měnových kurzů. V Evropě, na Blízkém východě a v Africe činily tržby 11,7 miliardy dolarů, což představuje 4% meziroční pokles, resp. 5% meziroční pokles po započtení účinků změn měnových kurzů. V oblasti Asie a Tichomoří dosáhly tržby 5,2 miliardy dolarů, což představuje 10% meziroční pokles, resp. 12% meziroční pokles po započtení účinků změn měnových kurzů.

Tržby mimo USA tvořily v prvním čtvrtletí 66 % celkových příjmů společnosti HP. Tržby v zemích BRIC (Brazílie, Rusko, Indie a Čína) dosáhly 3,1 miliardy dolarů, tj. 13% poklesu při meziročním srovnání, a tvořily 10 % celkových příjmů společnosti HP.

Tržby HP v oblasti komerčních klientů meziročně poklesly o 4 %, u spotřebních klientů, společně s PSG a IPG, se meziročně snížily o 23 %.

Výsledky jednotlivých obchodních divizí

 • Tržby divize Personal Systems Group (PSG) meziročně klesly o 15 % při 5,2% provozní marži. Na trhu komerčních klientů došlo k 7% poklesu tržeb, v oblasti spotřebních klientů k 25% snížení tržeb, v rámci sekce Workstations zůstaly výsledky stejné. Celkové prodeje se snížily o 18 % při 19% poklesu v oblasti desktopů a 18% poklesu prodeje notebooků.
   
 • Tržby divize Services dosáhly 8,6 miliardy dolarů a meziročně se zvýšily o 1 % při 10,5% provozní marži. Tržby obchodní jednotky Technology Services vzrostly o 2 % stejně jako tržby obchodní jednotky IT Outsourcing, tržby obchodní jednotky Application and Business Services pak zůstaly stejné.
   
 • Tržby divize Imaging and Printing Group (IPG) meziročně poklesly o 7 % při 12,2% provozní marži. Segment komerčních klientů meziročně poklesl o 5 % při 10% poklesu počtu prodaných tiskáren. Tržby v oblasti spotřebních tiskáren zaznamenaly 15% pokles při 15% snížení počtu prodaných tiskáren.
   
 • Tržby divize Enterprise Servers, Storage and Networking (ESSN) se meziročně snížily o 10 % při 11,2% provozní marži. Obchodní jednotka Networking udržela tržby na stejné úrovni, obchodní jednotka Industry Standard Servers snížila tržby o 11 %, Business Critical Systems o 27 % a Storage o 6 %.
   
 • Tržby divize Software se meziročně zvýšily o 30 % při 17,1% provozní marži, včetně výsledků divize Autonomy. Na nárůstu tržeb HP Software se podílel zejména silný růst prodeje licencí (zvýšení prodeje o 12 %), podpory (nárůst o 22 %) a služeb (růst o 108 %).
   
 • Divize HP Financial Services meziročně zvýšila své tržby o 15 %, zejména díky 8%zvýšení čisté hodnoty portfolia a vyrovnaného objemu financování. Provozní marže činila 9,6 %.

Správa aktiv

HP vygenerovalo v prvním čtvrtletí cash flow z aktivit ve výši 1,2 miliardy dolarů. Na konci čtvrtletí drželo skladové zásoby v hodnotě 7,3 miliardy dolarů, objem skladových zásob na počet dnů se meziročně zvýšil o 3 dny na hodnotu 28 dnů.

Pohledávky ve výši 15,9 miliardy dolarů meziročně poklesly o 2 dny na 48 dnů. Stav závazků na konci čtvrtletí činil 12,4 miliardy dolarů, což značí meziroční pokles o 2 dny při 48 dnech. Výplata dividend HP při ceně 0,12 dolaru na akcii si v prvním čtvrtletí vyžádala hotovost ve výši 244 milionů dolarů. Dalších 780 milionů dolarů v hotovosti použilo HP k odkupu přibližně 29 milionů kmenových akcií z otevřeného trhu. Na konci prvního čtvrtletí mělo HP k dispozici 8,2 miliardy dolarů v hrubé hotovosti.

Výhled

Pro druhé čtvrtletí fiskálního roku 2012 očekává HP non-GAAP rozředěný zisk na akcii zhruba 0,88 až 0,91 dolaru a GAAP rozředěný zisk na akcii přibližně 0,68 až 0,71 dolaru.

Z odhadů non-GAAP rozředěného zisku na akcii pro druhé čtvrtletí fiskálního roku 2012 jsou odečteny náklady po zdanění ve výši zhruba 0,20 dolaru na akcii, které souvisí především s odpisy zakoupených nehmotných aktiv, náklady na celkovou restrukturalizaci společnosti HP a poplatky plynoucími ze strategických akvizic.

Fiskální rok 2012 by měl podle odhadů HP vynést non-GAAP rozředěný zisk na akcii ve výši alespoň 4 dolary a GAAP rozředěný zisk na akcii ve výši zhruba 3,2 dolaru.

Z odhadů non-GAAP rozředěného zisku na akcii za celý fiskální rok 2012 jsou odečteny náklady po zdanění ve výši zhruba 0,8 dolaru na akcii, jež souvisí zejména s odpisy zakoupených nehmotných aktiv, náklady na celkovou restrukturalizaci a strategickými akvizicemi.

V rámci finanční rekapitulace za celý rok 2012 přijala společnost HP několik organizačních opatření platných od prvního čtvrtletí fiskálního roku 2012. Kvůli poskytnutí lepšího přehledu a srovnání promítla společnost HP tyto změny již do dřívějších období. Mezi tyto úpravy patří například změny ve vykazování příjmů uvnitř a mezi jednotlivými obchodními jednotkami či nové finanční zprávy. Tyto změny nijak neovlivňují dříve oznámené hodnoty konsolidovaných čistých výnosů společnosti HP, provozních zisků, čistých zisků nebo zisků na jednu akcii. S ohledem na tyto změny HP dodatečně vydalo upravené verze čtvrtletních a ročních souhrnů o dosažených finančních výsledcích celé společnosti, dílčích obchodních jednotek a jejich výkazy příjmů pro fiskální roky 2010 a 2011, které jsou k dispozici na webových stránkách společnosti HP pro vztahy s investory www.hp.com/investor/home.

Další informace o dosažených výsledcích společnosti HP za první čtvrtletí fiskálního roku 2021 včetně podrobné finanční analýzy a shrnutí dílčích výsledků najdete na webových stránkách společnosti HP pro vztahy s investory www.hp.com/investor/home.

Záznam konferenčního hovoru společnosti HP k hospodářským výsledkům za první čtvrtletí fiskálního roku 2012 je k dispozici jako zvukový webcast na adrese www.hp.com/investor/2012Q1webcast.

Další článek: Odhadujeme budoucnost: Chrome se stane jedničkou už velmi brzy

Témata článku: Akcie, První společnost, Skladová zásoba, Networking, Celkový příjem, Meziroční příjem, Zisk, Celkové náklady, První rok, Dolar, Celková hodnota, Čtvrtletí, Stejný náklad, Divize, Miliarda dolarů, Výše, Hotovost, Nový notebook na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Kdyby dnes USA vypnuly GPS, možná byste si toho na mobilu ani nevšimli

Kdyby dnes USA vypnuly GPS, možná byste si toho na mobilu ani nevšimli

** Satelitní navigaci jsme si zvykli říkat podle americké předlohy GPS ** Dnešní telefony ale používají také evropský, ruský a čínský systém ** Kdyby USA nyní vypnuly GPS, možná byste to ani nepoznali

Jakub Čížek | 48

Vyzkoušeli jsme eObčanku a přihlásili se s ní na weby úřadů. Vážně to funguje!

Vyzkoušeli jsme eObčanku a přihlásili se s ní na weby úřadů. Vážně to funguje!

** Máme eObčanku, máme čtečku, vyzkoušeli jsme přihlášení na weby úřadů. ** Objevily se drobné problémy, podařilo se nám je vyřešit. ** Používání eObčanky pro online identifikaci je velmi pohodlné.

Marek Lutonský | 37

Kutil sestrojil unikátní počítač, který pracuje pouze na bázi vody

Kutil sestrojil unikátní počítač, který pracuje pouze na bázi vody

** Kutil vytvořil unikátní vodní počítač ** Jedná se o skvělou ukázku využití analogových technologií pro sestrojení digitálního počítače ** Součástí systému je i vodní „tranzistor“

Karel Javůrek | 10

Byli tam! Důkazy o přistání na Měsíci, Lunochody i čínská sonda jsou vidět z vesmíru

Byli tam! Důkazy o přistání na Měsíci, Lunochody i čínská sonda jsou vidět z vesmíru

** Sonda LRO pořídila z oběžné dráhy Měsíce zajímavé snímky ** Jsou na nich vidět artefakty všech misí programu Apolla, které přistály na povrchu Měsíce ** Jde například o části lunárních modulů, rovery a dokonce i vlajky

Petr Kubala | 83Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test Wi-Fi mesh

Nejlepší hodinky pro všechny aktivity

Důležité aplikace na cesty

Jak streamovat video na Twitch