HP oznamuje hospodářské výsledky za 3. čtvrtletí 2009

HP oznamuje hospodářské výsledky za 3. čtvrtletí 2009
  • Čisté tržby 27,5 miliardy dolarů představují 2% pokles proti předcházejícímu roku a 4% nárůst při zohlednění změn měnových kurzů.
  • GAAP provozní zisk klesl o 14 % na 2,2 miliardy dolarů, GAAP zisk na akcii 0,67 dolaru představuje pokles proti 0,80 dolaru ve stejném období o rok dříve.
  • Non-GAAP provozní zisk vzrostl o 8 % na 3 miliardy dolarů, non-GAAP zisk na akcii vzrostl meziročně na 0,91 dolaru z 0,86 dolaru.
  • Cash flow z aktivit ve výši 3,9 miliardy dolaru představuje 15% meziroční nárůst.
  • Rekordní zisk ze služeb ve výši 1,3 miliardy dolarů.

Společnost HP oznámila finanční výsledky za třetí čtvrtletí fiskálního roku 2009, které skončilo 31. července 2009. V tomto čtvrtletí dosáhla čistých tržeb ve výši 27,5 miliardy dolarů, což představuje 2% meziroční pokles a 4% nárůst, pokud se zohlední účinky změn měnových kurzů.

GAAP provozní zisk za třetí čtvrtletí dosáhl výše 2,2 miliardy dolarů a rozředěný zisk na akcii podle principů GAAP 0,67 dolaru, což představuje pokles proti 0,80 dolaru v předchozím roce. Non-GAAP provozní zisk se vyšplhal na 3 miliardy dolarů a non-GAAP rozředěný zisk na akcii vzrostl z 0,86 dolaru v předchozím roce na 0,91 dolaru. Non-GAAP finanční informace nezahrnují účetní úpravy ve výši 568 milionů dolarů po zdanění, tj. 0,24 dolaru na akcii, které souvisí zejména s odpisy nakoupených nehmotných aktiv, náklady na restrukturalizaci a výdaji v souvislosti s akvizicemi.

„Výkonnost v tomto čtvrtletí je výsledkem našeho kvalitního obchodního portfolia, efektivní struktury nákladů a optimalizovaného provozu. Dále jsme posílili naši vedoucí pozici v klíčových segmentech trhu i naši celkovou konkurenční pozici,“ řekl Mark Hurd, předseda představenstva a generální ředitel společnosti HP. „Byznys se začíná stabilizovat a jsme přesvědčeni, že HP bude jednou z prvních společností, které budou těžit z ekonomického obratu k lepšímu, a po zlepšení podmínek bude HP dále pokračovat ve vynikající výkonnosti.“

Informace o využívání non-GAAP finančních informací společnosti HP najdete níže v části „Použití non-GAAP finančních informací.“ Není-li uvedeno jinak, všechny údaje o tempu růstu v následujícím textu odrážejí meziroční porovnání.

„Rekordní zisk v segmentu služeb, dvouciferný růst tržeb v Číně a solidní cash flow demonstrují schopnost společnosti HP úspěšně plnit obchodní strategii,“ řekla Cathie Lesjak, výkonná viceprezidentka a finanční ředitelka HP. „Investujeme do budoucnosti a pracujeme na zvyšování provozní efektivity s cílem podpořit dlouhodobý ziskový růst.“

Tržby v Americe vzrostly o 8 % na 12,6 miliardy dolarů.V Evropě, na Blízkém východě a v Africe tržby poklesly o 12 % na 9,9 miliardy dolarů, v Asii a Tichomoří poklesly o 4 % na 5 miliard dolarů.Při zohlednění účinků změn měnových kurzů vzrostly tržby v Americe o 11 %, zatímco v Evropě, na Blízkém východě a v Africe poklesly o 2 % a v Asii a Tichomoří se udržely na stejné úrovni.Tržby mimo Spojené státy tvořily ve třetím čtvrtletí 62 % celkových tržeb, přičemž tržby v zemích BRIC (Brazílie, Rusko, Indie a Čína) poklesly o 6 % proti stejnému období předcházejícího roku a tvořily 10 % celkových tržeb společnosti HP.

Služby

Tržby ze služebvzrostly o 93 % na 8,5 miliardy dolarů, a to primárně díky akvizici EDS.Outsourcing infrastrukturních technologií vykázal tržby 3,9 miliardy dolarů, zatímco technologické služby, aplikační služby a outsourcing podnikových procesů vykázaly tržby 2,4 miliardy, 1,4 miliardy a 711 milionů dolarů.Provozní zisk divize dosáhl výše 1,3 miliardy dolarů, neboli 15,2 % tržeb, což značí výrazný meziroční nárůst proti 567 milionům neboli 12,9 % tržeb.Integrace společnosti EDS probíhá výrazně rychleji, než bylo plánováno.

Enterprise Storage and Servers

Divize Enterprise Storage and Servers (ESS) vykázala celkové tržby ve výši 3,7 miliardy dolarů, což představuje 23% pokles.Tržby z úložných produktů klesly o 21 % a rovněž tak produktová řada střední kategorie EVA klesla o 23 %.Tržby ze standardních serverů a z produktů Business Critical Systems poklesly o 30 %, zatímco tržby z blade serverů ESS se snížily o 14 %.Provozní zisk divize činil 356 milionů dolarů, neboli 9,7 % tržeb, což znamená pokles oproti 544 milionům neboli 11,5 % tržeb vloni.

HP Software

Tržby divize HP Software klesly o 22 % na 847 milionů dolarů.Tržby ze softwarového portfolia Business Technology Optimization poklesly o 22 % a tržby z ostatních softwarových produktů poklesly o 23 %.Provozní zisk divize dosáhl 153 milionů dolarů, neboli 18,1 % tržeb, což značí nárůst proti 135 milionům neboli 12,4 % tržeb vloni.

Personal Systems Group

Divize Personal Systems Group (PSG) vykázala 2% nárůst množství dodaných zařízení a ve všech regionech si udržela vedoucí pozici na trhu PC.Tržby divize PSG poklesly o 18 % na 8,4 miliardy dolarů. Tržby z prodeje notebooků v tomto čtvrtletí klesly o 10 %, zatímco tržby z prodeje stolních počítačů poklesly o 26 %.Tržby z prodeje užitkových klientů poklesly o 22 %, zatímco tržby z prodeje osobních klientů poklesly o 13 %.Provozní zisk divize činil 386 milionů dolarů, neboli 4,6 % tržeb, což představuje pokles proti 587 milionům neboli 5,7 % tržeb o rok dříve.

Imaging and Printing Group

Tržby skupiny Imaging and Printing Group (IPG) poklesly o 20 % na 5,7 miliardy dolarů.Tržby z prodeje spotřebního materiálu klesly o 13 %, zčásti z důvodu pokračující restrukturalizace skladových zásob v obchodním kanálu, zatímco tržby z prodeje užitkového a osobního hardwaru poklesly o 37 % a 21 %.Počet dodaných tiskáren poklesl meziročně o 23 %, přičemž počet kusů osobního tiskového hardwaru poklesl o 42 % a počet kusů užitkového tiskového hardwaru poklesl o 16 %. Provozní zisk divize dosáhl výše 960 milionů dolarů, neboli 17 % tržeb, zatímco o rok dříve se pohyboval na hranici 1 miliardy dolarů, neboli 14,8 % tržeb.

HP Financial Services

Skupina finančních služeb HP Financial Services (HPFS) vykázala tržby ve výši 670 milionů dolarů, což znamená 1% meziroční pokles.Objem financování vzrostl o 12 % a čistá aktiva v portfoliu vzrostla o 6 %.Provozní marže činí 7,9 % tržeb, což značí nárůst oproti 7,5 % ve stejném období předchozího roku.

Správa aktiv

Společnost HP vygenerovala za třetí čtvrtletí cash flow z aktivit ve výši 3,9 miliardy dolarů. Třetí čtvrtletí ukončila se skladovými zásobami v hodnotě 5,9 miliardy dolarů, což představuje pokles o deset dní.Pohledávky ve výši 14,7 miliardy dolarů vzrostly o čtyři dny.Stav závazků na konci čtvrtletí byl 12,8 miliardy dolarů, což značí pokles o sedm dní.Výplata dividend ve výši 0,08 dolaru na akcii ve třetím čtvrtletí si vyžádala hotovost ve výši 191 milionů dolarů.Dalších 999 milionů dolarů v hotovosti užila společnost HP ve třetím čtvrtletí k odkupu zhruba 28 milionů kmenových akcií z otevřeného trhu.Na konci čtvrtletí mělo HP 13,7 miliardy dolarů v hrubé hotovosti.

Výhled

HP očekává, že tržby za čtvrté čtvrtletí fiskálního roku 2009 vzrostou čtvrtletně zhruba o 8 %.Non-GAAP rozředěný zisk na akcii za čtvrté čtvrtletí fiskálního roku 2009 se očekává zhruba okolo 1,12 dolaru.Z odhadů non-GAAP rozředěného zisku na akcii za čtvrté čtvrtletí fiskálního roku 2009 jsou odečteny náklady po zdanění ve výši zhruba 0,15 dolaru na akcii, jež souvisí hlavně s odpisy nakoupených nehmotných aktiv, s náklady na restrukturalizaci a s akvizicemi.GAAP rozředěný zisk na akcii za čtvrté čtvrtletí fiskálního roku 2009 se očekává zhruba okolo 0,97 dolaru.

Za celý rok 2009 očekává HP tržby a zisk na středové úrovni rozpětí zveřejněného ve výhledu z 19. května 2009.

Další informace o čtvrtletních výsledcích společnosti HP včetně podrobné finanční analýzy a prezentace s přehledem finančních výsledků najdete na webu společnosti HP pro vztahy s investory www.hp.com/investor/home.

Záznam konferenčního hovoru společnosti HP k výsledkům za třetí čtvrtletí fiskálního roku 2009 je k dispozici jako zvukový webcast na adrese www.hp.com/investor/q32009webcast.

Další článek: Windows 7 Family Pack bude dostupný v Evropě, v Česku ale ne

Témata článku: Skladová zásoba, Stejný segment, Stejný náklad, Dolar, Stejné období, Hotovost, Flow, Stejný hardware, Výše, Divize, Miliarda dolarů, Cash, Třetí čtvrtletí, Zisk, Čtvrtletí, Celkové náklady, Kvalitní notebook na Mall.cz


Určitě si přečtěte

37 nejstrašnějších počítačů, které jste kdy viděli

37 nejstrašnějších počítačů, které jste kdy viděli

** Přehled nejhorších počítačů na světě ** Šílené konstrukce a materiály ** Jak to dopadne, když se o počítač nestaráte

Karel Javůrek | 22

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

** Do deseti tisíc korun lze dnes koupit slušné notebooky ** V nabídce ale i tak převládají zastaralé a pomalé modely ** Poradíme, jak dobře vybrat i s omezeným rozpočtem

David Polesný | 116

Český Turris MOX: Nejbláznivější síťový počítač nejen pro fanoušky Lega

Český Turris MOX: Nejbláznivější síťový počítač nejen pro fanoušky Lega

** CZ.NIC začal prodávat svůj Turris MOX ** Z několika základních jednotek postavíte skoro cokoliv ** Kompletní Wi-Fi router, rozsáhlý switch i univerzální linuxový server

Jakub Čížek | 32

České Rajče je stále plné dětských nahotin. Student pomocí A.I. analyzoval miliony fotek

České Rajče je stále plné dětských nahotin. Student pomocí A.I. analyzoval miliony fotek

** Rajče.net má odjakživa problémy s choulostivými fotkami dětí ** Student zlínské univerzity analyzoval jeho katalog ** Neuronová síť doposud prozkoumala 6 milionů snímků

Jakub Čížek, Filip Šedivý | 75

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

** K odposlechu mozků používáme EEG ** To má ale žalostné informační rozlišení ** Rusům pomohla počítačová neuronová síť

Jakub Čížek | 29

Dost bylo moderních Windows 10. Pojďme je přebarvit zpět na Windows 95

Dost bylo moderních Windows 10. Pojďme je přebarvit zpět na Windows 95

** Stařičké Windows 2000 nedávno oslavily 20 let ** Někteří z vás si postěžovali, že to byly poslední hezké Windows ** Fajn, ukážeme vám, jak přebarvit Desítky o 25 let zpět

Jakub Čížek | 43Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test autokamer

Test ATX skříní

Jak surfovat pohodlně

Sportovní aplikace

Jak funguje procesor