HP oznamuje hospodářské výsledky za 2. čtvrtletí 2009

HP oznamuje hospodářské výsledky za 2. čtvrtletí 2009
  • Čisté tržby proti předchozímu roku poklesly o 3 %, neboli 3 % v místní měně, na 27,4 miliardy dolarů.
  • GAAP provozní zisk klesl o 12 % na 2,3 miliardy dolarů, GAAP zisk na akcii 0,70 dolaru představuje pokles proti 0,80 dolaru o rok dříve.
  • Non-GAAP provozní zisk vzrostl o 1 % na 2,8 miliardy dolarů, non-GAAP zisk na akcii klesl na 0,86 dolaru z 0,87 dolaru o rok dříve.
  • GAAP a non-GAAP rozředěný zisk na akcii zahrnuje odpis 0,02 dolaru v souvislosti s patentovým sporem.
  • Rekordní cash flow z aktivit 5 miliard dolarů.
  • Služby více než zdvojnásobily provozní zisk na 1,2 miliardy dolarů.

Společnost HP oznámila finanční výsledky za druhé fiskální čtvrtletí, které skončilo 30. dubna 2009. V tomto čtvrtletí dosáhlo HP čistých tržeb ve výši 27,4 miliardy dolarů, což představuje 3% pokles proti stejnému období o rok dříve a 3% nárůst, pokud se zohlední účinky změn měnových kurzů.

GAAP provozní zisk za druhé čtvrtletí činí 2,3 miliardy dolarů a rozředěný zisk na akcii podle principů GAAP 0,70 dolaru, což znamená pokles proti 0,80 dolaru v předchozím roce. Non-GAAP provozní zisk dosáhl výše 2,8 miliardy dolarů, non-GAAP rozředěný zisk na akcii klesl z hodnoty 0,87 dolaru v předchozím roce na 0,86 dolaru. Non-GAAP finanční informace nezahrnují účetní úpravy ve výši 382 milionů dolarů po zdanění, tj. 0,16 dolaru na akcii, které souvisí s odpisy nakoupených nehmotných aktiv, náklady na restrukturalizaci a výdaji v souvislosti s akvizicemi.

„Disciplinované soustředění na provozní efektivitu a plnění nám pomohlo dosáhnout rekordního cash flow,“ řekl Mark Hurd, předseda představenstva a generální ředitel HP. „Náš byznys v oblasti služeb nadále dosahuje výrazné ziskovosti. Daří se nám rozšiřovat kanál nových obchodních případů a integrace EDS probíhá rychleji, než bylo v plánu.“

* mld. USD – miliarda amerických dolarů

Informace o využívání non-GAAP finančních informací společností HP najdete níže v části „Použití non-GAAP finančních informací.“ Není-li uvedeno jinak, všechny údaje o tempu růstu v následujícím textu odrážejí meziroční porovnání.

V Severní a Jižní Americe vzrostly tržby o 9 % na 12,1 miliardy dolarů. V Evropě, na Blízkém východě a v Africe poklesly tržby o 11 % a v oblasti Asie a Tichomoří o 10 %, takže v jednotlivých regionech společnost utržila 10,6 miliardy, resp. 4,7 miliardy dolarů. Po zohlednění účinků změn měnových kurzů vzrostly tržby v Americe o 12 %, v Evropě, na Blízkém východě a v Africe poklesly o 2% a v Asii a Tichomoří poklesly o 5 %. Tržby mimo Spojené státy v druhém čtvrtletí tvořily 64 % celkových příjmů společnosti, přičemž tržby v zemích BRIC (Brazílie, Rusko, Indie a Čína) poklesly proti stejnému období loňského roku o 12 % a tvořily 9 % celkových příjmů HP.

Služby

Tržby ze služeb vzrostly o 99 % na 8,5 miliardy dolarů, a to primárně díky akvizici EDS. Outsourcing infrastrukturních technologií vykázal tržby 3,8 miliardy dolarů, zatímco technologické služby, aplikační služby a outsourcing podnikových procesů vykázaly tržby 2,4 miliardy, 1,5 miliardy a 709 milionů dolarů. Provozní zisk divize je 1,2 miliardy dolarů, neboli 13,8 % tržeb, což je výrazný nárůst proti 507 milionům neboli 11,9 % tržeb před rokem. Integrace společnosti EDS probíhá rychleji, než bylo plánováno.

Enterprise Storage and Servers

Divize Enterprise Storage and Servers (ESS) vykázala celkové tržby ve výši 3,5 miliardy dolarů, což znamená 28% pokles. Tržby z úložných produktů klesly o 22 % a rovněž tak produktová řada střední kategorie EVA klesla o 21 %. Tržby ze standardních serverů a z produktů Business Critical Systems poklesly o 29 %, zatímco tržby z blade serverů ESS poklesly o 12 %. Provozní zisk divize je 250 milionů dolarů, neboli 7,2 % tržeb, což představuje pokles proti 655 milionům neboli 13,7 % tržeb o rok dříve.

HP Software

Tržby divize HP Software klesly o 15 % na 880 milionů dolarů. Tržby ze softwarového portfolia Business Technology Optimization i z ostatních softwarových produktů poklesly o 15 %. Provozní zisk divize činí 157 milionů dolarů, neboli 17,8 % tržeb, což značí nárůst proti 104 milionům neboli 10 % tržeb v loňském roce.

 

Personal Systems Group

Divize Personal Systems Group (PSG) udržela v náročném prostředí množství dodaných zařízení na stejné úrovni a ve všech regionech si vytvořila vedoucí pozici na trhu PC. Tržby divize PSG klesly o 19 % na 8,2 miliardy dolarů. Tržby z prodeje notebooků v tomto čtvrtletí klesly o 13 %, zatímco tržby z prodeje stolních počítačů poklesly o 24 %. Tržby z prodeje užitkových klientů poklesly o 22 %, zatímco tržby z prodeje osobních klientů poklesly o 16 %. Provozní zisk divize je 374 milionů dolarů, neboli 4,6 % tržeb, což představuje pokles proti 544 milionům neboli 5,4 % tržeb o rok dříve.

Imaging and Printing Group

Tržby skupiny Imaging and Printing Group (IPG) poklesly o 23 % na 5,9 miliardy dolarů. Tržby z prodeje spotřebního materiálu klesly o 14 %, zčásti z důvodu restrukturalizace skladových zásob v obchodním kanálu, zatímco tržby z prodeje užitkového a osobního hardwaru poklesly o 40 % a 31 %. Počet dodaných tiskáren poklesl meziročně o 27 %, počet kusů osobního tiskového hardwaru se snížil o 36 % a počet kusů užitkového tiskového hardwaru poklesl o 23 %. Provozní zisk divize dosáhl 1,1 miliardy dolarů, neboli 18,2 % tržeb, zatímco o rok dříve to bylo 1,2 miliardy dolarů, neboli 16 % tržeb.

Finanční služby HP

Skupina HP Financial Services (HPFS) vykázala tržby ve výši 641 milionů dolarů, což znamená 6% meziroční pokles. Objem financování vzrostl o 7 % a čistá aktiva v portfoliu poklesla o 1 %. Provozní marže je 7,2 % tržeb, což značí nárůst proti 6,9 % ve stejném období předchozího roku.

Správa aktiv

Společnost HP vygenerovala v druhém čtvrtletí cash flow z aktivit ve výši pět miliard dolarů. Ukončila čtvrtletí se skladovými zásobami v hodnotě 5,7 miliardy dolarů, což představuje pokles o sedm dní. Pohledávky ve výši 14,7 miliardy dolarů vzrostly o pět dní. Stav závazků na konci čtvrtletí činil 11,4 miliardy dolarů, což značí pokles o šest dní. Výplata dividend ve výši 0,08 dolaru na akcii ve druhém čtvrtletí si vyžádala hotovost ve výši 192 miliony dolarů. Dalších 801 milionů dolarů v hotovosti použila společnost HP ve druhém čtvrtletí k odkupu zhruba 24 milionů kmenových akcií z otevřeného trhu. Na konci čtvrtletí mělo HP 13 miliard dolarů v hrubé hotovosti.

Výhled

HP očekává, že tržby za třetí čtvrtletí fiskálního roku 2009 budou zhruba na stejné úrovni jako v tomto čtvrtletí, případně dojde maximálně k dvouprocentnímu poklesu.

Non-GAAP rozředěný zisk na akcii za třetí čtvrtletí fiskálního roku 2009 je očekáván v rozpětí 0,88 až 0,90 dolaru. Z odhadů non-GAAP rozředěného zisku na akcii za třetí čtvrtletí fiskálního roku 2009 jsou odečteny náklady po zdanění ve výši 0,22 až 0,24 dolaru na akcii, jež souvisí hlavně s odpisy nakoupených nehmotných aktiv a s náklady na restrukturalizaci. GAAP rozředěný zisk na akcii za třetí čtvrtletí fiskálního roku 2009 je očekáván v rozpětí 0,64 až 0,68 dolaru.

HP očekává, že tržby za celý fiskální rok 2009 poklesnou zhruba o čtyři až pět procent proti předcházejícímu roku.

Non-GAAP rozředěný zisk na akcii je za celý rok očekáván v rozpětí 3,76 až 3,88 dolaru. Z odhadů non-GAAP rozředěného zisku na akcii za fiskální rok 2009 jsou odečteny náklady po zdanění ve výši zhruba 0,72 až 0,74 dolaru na akcii, jež souvisí hlavně s odpisy nakoupených nehmotných aktiv a s náklady na restrukturalizaci. GAAP rozředěný zisk na akcii za celý fiskální rok 2009 je očekáván v rozpětí 3,02 až 3,16 dolaru.

Další informace o čtvrtletních výsledcích společnosti HP včetně podrobné finanční analýzy a prezentace s přehledem finančních výsledků najdete na webu společnosti HP pro vztahy s investory www.hp.com/investor/home.

Záznam konferenčního hovoru společnosti HP k výsledkům za druhé čtvrtletí fiskálního roku 2009 je k dispozici jako zvukový webcast na adrese www.hp.com/investor/q22009webcast.

Další článek: Nestačí vám ICQ klient? Vyzkoušejte nový Pidgin

Témata článku: Stejný náklad, Skladová zásoba, Zisk, Výše, Třetí čtvrtletí, Čtvrtletí, Akcie, Druhé čtvrtletí, Stejný hardware, Náročné využívání, Patentové portfolio, Předchozí den, Stejné období, Flow, Miliarda dolarů, Dolar, Hotovost, Divize, Cash, Stolní počítače levně na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

** Strojové učení ještě nepřitáhlo takový zájem jako na začátku prázdnin ** Ne, umělá inteligence nenašla lék na rakovinu ** Naučila se svlékat ženy nejen z plavek

Jakub Čížek | 35

Podívejte se, jak umírá váš laptop. Desítky na to mají mocný nástroj powercfg

Podívejte se, jak umírá váš laptop. Desítky na to mají mocný nástroj powercfg

** Hardware současných laptopů už tak rychle nestárne ** Tedy až na baterie – ty umírají děsivou rychlostí ** Ve Windows to můžete sledovat skoro v přímém přenosu

Jakub Čížek | 72

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 7Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 12 bezdrátových sluchátek

Vyplatí se Apple z bazaru?

Test batohů pro notebooky

Vybíráme nejlepší sportovní hodinky