Helios Green pomáhá vařit pivo

Holding LIF, a.s. sám o sobě není příliš známý. Známé jsou však jeho dceřiné společnosti pivovar Svijany a pivovar Rohozec, vyhlášení výrobci českého piva. Z jejich produkce jsou např. značky Svijanský Máz, Kníže, Kněžna, Baron a za pivovar v Rohozci - Skalák a Podskalák. V rámci holdingu, zahrnujícího celkem 15 společností jsou prvními, v nichž začali pracovat s novým informačním systémem Helios Green.
Helios Green pomáhá vařit pivo

Pivovar ve Svijanech patří k nejstarším pivovarům v Čechách. Součástí investičního holdingu LIF  je od roku 1998. Další jeho součástí je i o něco mladší severočeský pivovar Rohozec. V obou pivovarech a v dceřiné firmě Pivovar Svijany Distribuce, s.r.o.  již rok pracují s novým informačním systémem, přičemž záměrem managementu holdingu je, aby postupně pokryl potřeby všech jeho společností.

Donedávna byl v Pivovaru Svijany a v Pivovaru Svijany Distribuce v provozu systém BSI Brau, pracující na platformě COBOL. Uvažovalo se o jeho upgrade. Když však LIF provedl akvizici společnosti Pivovar Rohozec, a.s., která měla systém zcela odlišné povahy, management LIFu si uvědomil, že pro efektivní řízení celé skupiny bude v blízké budoucnosti nutné sjednotit i systémy ostatních dceřiných společností holdingu.

Vypsal proto výběrové řízení, v němž do užšího výběru postoupili celkem tři potenciální dodavatelé. Důležitým kritériem byla stabilita a historie firmy a také dostatečná velikost vývojového týmu, aby se dalo předpokládat, že systém bude podporován a rozvíjen nejméně dalších deset let.

„Vyžadovali jsme moderní technologii založenou na robustní SQL databázi, terminálovém přístupu a aplikaci běžící v prostředí Microsoft Windows,“ říká Radim Fiala, IT manažer společnosti LIF. „Podstatný byl i také velký počet úspěšných referencí v České Republice v podnicích, s obdobnou činností, jako firmy skupiny LIF,“ dodává.

O tom, že výběrové řízení vyhrál právě systém Helios Green, rozhodlo několik skutečností. Asi nejpodstatnější však byl poměr mezi cenou systému a jeho předpokládaným výkonem. Jedním z rozhodujících faktorů byla však také reference. Paradoxně nikoli z oblasti potravinářství, nýbrž automotive. Jednou z dceřiných společností LIFu v té době totiž byla i prášková lakovna AC LAK, s.r.o., kde měli již několikaletou, velmi pozitivní zkušenost s „menším bratrem“ Helios Green – se systémem Helios Orange.

„Předpokládali jsme také mnohem jednodušší implementaci systému Helios Green, než by tomu bylo u konkurenčních produktů,“ uvádí další důvody Radim Fiala. „Svou roli sehrálo i to, že Helios Green využívá progresivní technologie, .NET a SQL 2005. A důležitá pro nás byla i síla společnosti a její podíl na trhu – LCS jsme považovali za „jedničku“ mezi ryze českými producenty ERP systémů. Zanedbatelné pro nás nebylo ani to, že jsme předpokládali lehčí a levnější dodatečné změny systému, než u konkurenčních platforem,“ vysvětluje Fiala.

23. září 2005 tak došlo mezi holdingem LIF a společností LCS k podpisu smlouvy na dodávku informačního systému.

Požadavky pivovarů na informační systém vycházejí nejen z hlavní činnosti – výroby piva, ale především z jejich obchodní činnosti, která je poměrně velmi členitá. Z modulů a funkcionalit, které systém Helios Green nabízí, využívají pivovarské společnosti moduly Účetnictví, Ekonomika, Mzdy a personalistika, MTZ - skladové hospodářství, Odbyt a součástí plánu je i  nasazení modulu Manažerské výstupy a vyhodnocovaní.
Nad běžný standard informačního systému však potřebují i několik dalších funkcionalit. Jednou z nich je generace nároků na výtočné, další generace nájmu za zapůjčené výčepní zařízení a další je sledovaní obalových sald. Patří sem i plánovaná konsolidace všech tři firem účetně, automatizace skladových pohybů mezi PS a PSD, kontrola dopravy, sledovaní vybavení provozoven a sledovaní reklamací.

V pivovarských společnostech, sdružených v holdingu LIF, je zatím následující situace: V Pivovaru Svijany mohou s informačním systémem současně  pracovat dva uživatelé v expedici, čtyři v účtárně, dva ve vedení společnosti a dva ve skladech. Celkem  se tedy jedná o deset současně pracujících uživatelů. V Pivovaru Svijany Distribuce pracuje současně osm uživatelů – tři v expedici, jeden v účtárně, jeden ve skladu, jeden ve vedení  a dva v obchodu.
Pivovar Rohozec má osm současně pracujících uživatelů  - v expedici pracuje jeden, v účtárně dva, ve vedení dva, v obchodu jeden a ve skladech opět dva.
Celkem mají tedy tyto tři společnosti k dispozici 26 uživatelů, kteří mohou využívat cca 35 stanic s nainstalovaným příslušným software.

Zavádění jednotného, komplexního informačního systému ve velkém holdingu dlouhodobým projektem. Pro blízkou budoucnost však LIF a.s. počítá s postupnou implementací ve většině ze svých patnácti dceřiných společností.

Váš názor Další článek: Intel přestavuje již čtvrtou továrnu na 45nm

Témata článku: Dodatečné vybavení, Reference, Orange, Automotive, Holding, Důležitá součást, Helios, Life, Doprava budoucnosti, Green, Konkurenční platforma, Dceřiná firma, Nájem


Určitě si přečtěte

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

** Představte si biblickou potopu ** Nejprve zaniknou Děčín a Břeclav, pak i Brno a Praha ** Hlavním městem se stane Jihlava a zbytky Čechů přežijí na Kvildě

Jakub Čížek | 93

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

** Tipy na klávesnice, myši, routery, tiskárny, sluchátka a další věci k počítačům ** Poradíme, s jakými produkty neuděláte chybu ** Vybíráme jak příslušenství na běžnou práci, tak na hraní her

David Polesný | 22

Podívejte se, jak vypadá mikrofon nebo blecha pod elektronovým mikroskopem

Podívejte se, jak vypadá mikrofon nebo blecha pod elektronovým mikroskopem

** Z Brna pochází třetina světové produkce elektronových mikroskopů ** První československý kus vyrobila Tesla už v 50. letech ** Dnes na ni navazuje třeba brněnský Tescan

Jakub Čížek | 19Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu