Gopas, největší počítačová škola v ČR,

Gopas, největší počítačová škola v ČR,

Již 15 let nabízí českým zákazníkům své kurzy Gopas, největší tuzemská počítačová škola. Své místo na trhu si musela poctivě vybojovat. V roce 1992, kdy byla společnost založena, disponovala jednou učebnou, jedním lektorem a třemi zaměstnanci. Její služby tehdy využilo 103 studentů. V roce 2006 měla počítačová škola učeben již třicet pět a jejíma rukama prošlo 19 000 studentů. Obrat v tomto roce dosáhl 123 miliónů korun. Za rok 2007 pak rukama lektorů Gopasu prošlo 26 000 studentů.

„Začínali jsme v roce 1992, kdy počítače znamenaly pro naprostou většinu populace velkou neznámou. Společnost Gopas jsme se rozhodli založit právě proto, že již v této době se IT trh jevil jako velmi perspektivní oblast pro založení společnosti poskytující počítačovou gramotnost,“ říká Petr Daniel, zakladatel počítačové školy a nynější předseda představenstva. „První kurz proběhl 21. září v naší tehdejší jediné učebně, kterou jsme si pronajali od Českého vysokého učení technického na Fakultě elektrotechnické. Celkem jsme v roce 1992 svým 103 studentům nabídli 25 různých kurzů, které byly zaměřené paradoxně především na IT specialisty,“ vzpomíná Petr Daniel.

Do prvního roku své existence vykročila společnost Gopas pravou nohou, a tak pro ni následující léta znamenala další úspěchy, růst a autorizace různých výrobců software. Vzhledem ke zvyšujícímu se zájmu se školicí středisko v roce 1993 rozrůstá o dvě zcela nové učebny a zároveň také Gopas rozšiřuje svou nabídku školení. Do portfolia firmy přibývají výukové kurzy produktů společností Microsoft a Informix. Téhož roku se počítačová škola stěhuje do současného sídla v Paláci Kodaňská v Praze 10. V roce 1994 se Gopas poprvé účastní Invexu a o rok později získává autorizaci Lotus Business Partner a otevírá třetí učebnu v Kodaňské ulici.

Rok 1996 znamená pro Gopas změnu právní formy, když se společnost s ručením omezeným mění na akciovou společnost. Narůstá také počet ocenění pro počítačovou školu. MŠMT Gopasu uděluje akreditaci pro rekvalifikační kurzy, škola se také může začít chlubit certifikátem kvality ISO 9001. O rok později pak mezi ocenění přibývá také známka kvality Czech Made.

S rokem 1998 přichází rozhodnutí o dalším rozšíření počítačové školy a společnost otevírá novou pobočku v Brně. Že se jednalo o správný krok, se ukáže během několika let, kdy se Brno postupně profiluje jako české centrum informačních technologií. V září 1999 se počítačová škola stává výhradním partnerem společnosti ExecuTrain, světové jedničky v oblasti počítačových školení. Tento fakt je přelomovým okamžikem, neboť Gopas se stává součástí celosvětové sítě a zařazuje se po bok nejlepších školicích středisek na světě. Rok 2000 si odnese nálepku „nejdynamičtější rok v historii školy“ – učeben je již 12 v Praze a 5 v Brně.

Rok 2002 potvrzuje prestiž počítačové školy – Gopas získává jako první v ČR autorizaci Microsoft Gold Certified Partner for Learning Solutions, což ho zařadí mezi přední světová školicí střediska. Gopas v témže roce zároveň pořádá ve spolupráci se společností Microsoft první konferenci TechED v ČR. V roce 2004 se pak škola rozrůstá dále na východ, když 10. května otevírá druhou mimopražskou pobočku, tentokrát na Slovensku v Bratislavě.

V roce 2005 společnost poprvé dosahuje obratu přes 100 miliónů korun. O rok později Gopas jako první zavádí garantované termíny konání kurzů, díky nimž zaručuje zájemcům, že kurz bude zahájen bez ohledu na počet přihlášených studentů. V témže roce se škola stává autorizovaným tréninkovým centrem společnosti Adobe a na trh uvádí revoluční testovací systém Rhea, který dokáže sofistikovaně ohodnotit stupeň znalosti práce s kancelářským balíkem Microsoft Office.

Přichází rok 2007 a s ním i oslava 15. výročí počítačové školy Gopas. A protože se tento rok stává s 26 000 absolventy nejúspěšnějším v historii, vypadá to, že k oslavám bude mít společnost dobrý důvod. „Výsledky za rok 2007 jsou pro nás cenné zvláště ve světle faktu, že největší boom počítačového vzdělávání již opadl. Už je pryč doba, kdy s počítačem nikdo pořádně neuměl a firmy byly nuceny svým zaměstnancům platit kurzy. Rok 2007 je pro nás potvrzením, že naše skladba kurzů se vyvíjí správným směrem,“ dodává Petr Daniel.

Klepněte pro větší obrázek

Témata článku: Software, Microsoft, Daniel, Made, Cenná koruna, Tréninkové centrum, Počítačová historie, Kurs

Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test NVMe a SATA SSD

Máte slabý signál
Wi-Fi? Poradíme!

Jak umělá inteligence opravuje fotky

Kupujete dron? Ty levné se nevyplatí