Google Drive for EDUcation – Aktovka pro studenty 21. století

Google Drive for EDUcation – Aktovka pro studenty 21. století

Oblíbenost cloudového řešení a aplikací Google v akademickém prostředí České republiky roste. Do akademického a vzdělávacího světa přinášejí řadu výhod, jako jsou dostatečné kapacity pro ukládání dat, sdílení informací a nástroje pro spolupráci a komunikaci. Nová služba od Google Drive for Education, k dalšímu vývoji výrazně přispívá. Toto datové úložiště je pro vzdělávací instituce k dispozici zdarma, bez nutnosti platit licenční poplatky a umožňuje sdílení dokumentů bez omezení datového objemu. K datům lze přistupovat kdykoliv a z jakéhokoliv zařízení. Drive for Education je tedy novou aktovkou, do které se vejdou všechny potřebné studijní materiály.

Nová služba pro ukládání dat od Google není první, kterou mohou školy a vzdělávací instituce zdarma využívat. Podpora vzdělávání, výzkumu a inovací je součástí politiky Google již dlouhodobě. Důkazem jsou i další produkty, které školy v České republice využívají. Google Apps for Education zavedla ve spolupráci se společností Netmail například Západočeská univerzita, Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy, a v  současné chvíli se rovněž pod taktovkou Netmail dokončuje přechod na tuto platformu také na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. Vedle Google Apps jsme pak na Univerzitě Karlově implementovali Google Search. Kromě univerzit jsou služby od Google oblíbené rovněž na středních, základních a uměleckých školách, ale také v institucích jako jsou Galerie hlavního města Prahy, Národní filmový archiv nebo Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm.

“Vývoj v akademickém a vědeckém prostředí jednoznačně směřuje k masivnímu využívání cloudových řešení, a to nejen při komunikaci a organizaci. Vědci začínají využívat výhod cloudových řešení především v těch oblastech výzkumu, kde dochází k rychlému nárůstu objemů zpracovávaných a sdílených dat z experimentálních měření, monitoringu, geoinformatických a bioinformatických úloh nebo modelů. Specializovaná vědecká cloudová úložiště jsou součástí evropských projektů (např. Elixir) i národních projektů, např. řešení nabízené CESNET,“ říká Jakub Langhammer, proděkan pro IT Přírodovědecké faktulty UK.

Google Drive for Education je mezi službami od Googlu novinkou. Pro akademické prostředí je zdarma a nabízí řešení pro neomezené ukládání dat. Kapacita úložiště je prakticky neomezená, uživatelé mají k dispozici až 5 TB na jeden soubor. Google Drive umožňuje sdílení dokumentů bez omezení datového objemu a nahrazuje tak služby jako Úschovna, Dropbox apod., které potřeby akademické obce řešily nesystémově. Drive for Education navíc poskytuje přístup k dokumentům a jejich úpravu kýmkoliv ze zvolené skupiny, a to vše v reálném čase, čímž se zvyšuje rychlost spolupráce na studijních či výzkumných projektech.

Přínos vidí školy především v lepší komunikaci a v obrovských úsporách

Školy, které již mají s Google Apps for Education zkušenosti,  si pochvalují především výrazné zvýšení efektivity komunikace a sdílení informací. „Plusem je rovněž lepší spolupráce studentů, pedagogů i zaměstnanců, mobilní přístup pro vědecké týmy v terénu, vyšší kapacita úložiště pro práci s výzkumnými daty a až 80% úspora nákladů na IT,“ vypočítává klady Google řešení Bohuslav Dohnal ze společnosti Netmail, která implementace Google technologií v českém akademickém prostředí provádí. 

Ztohoven otevřeli prostor pro hackery a paralelní svět

Témata článku: Google Apps, Education, Drive, Univerzita, Search for, Elixir, Omezená kapacita, Google Drive, Mobilní muzeum

Aktuální číslo časopisu Computer

Zachraňte nefunkční Windows

Jak nakupovat a prodávat kryptoměny

Otestovali jsme konvertibilní notebooky

Velký test 14 herních myší