GÉANT zrychlil na 2 terabity za sekundu

GÉANT zrychlil na 2 terabity za sekundu

Organizace DANTE minulý týden oznámila dokončení významného zdokonalení superrychlé panevropské datové komunikační infrastruktury GÉANT, která propojuje národní sítě pro výzkum a vzdělání (tzv. NRENs – National Research and Education Networks). Provedené navýšení celkové kapacity na 2 Tbit/s (terabity za sekundu) má ještě více napomoci oblasti výzkumu, inovací a vzdělávání, která je hnací silou oživení Evropy. Členem DANTE je i sdružení českých vysokých škol a akademie věd CESNET.

Infrastrukturu GÉANT dnes využívá více než 50 milionů uživatelů. Nejmodernější technologie nasazené v síti zajistí ještě vyšší flexibilitu a rychlejší poskytování služeb. Nové okruhy lze „zapnout” během jediné hodiny. Na vyžádání lze nyní v páteři sítě GÉANT nabídnout krátkodobý přenos mimořádně velkého objemu dat. Zvýšená odolnost sítě a její samoopravná schopnost navíc zaručují nepřetržité poskytování služeb i v případech málo pravděpodobných poruch, které by se mohly vyskytnut v některé části infrastruktury.

Přes páteř sítě GÉANT nyní denně prochází více než 1000 terabytů dat, přičemž mnoho z nich souvisí s nejpokrokovějšími výzkumnými projekty uskutečňovanými v různých částech světa. Vytváření a sdílení výzkumných dat však exponenciálně roste, a to má dopad na výzkumné sítě, vysoce výkonné výpočty i gridy, které jsou společně označovány jako e-infrastruktury. Převratné projekty, jako je například velký urychlovač částic organizace CERN (Large Hadron Collider, LHC), vznikající Square Kilometre Array (největší rádiový teleskop na světě) nebo aktivity v oblasti bioinformatiky, vytvářejí obrovské množství dat, které je třeba distribuovat, analyzovat, ukládat a zajistit k nim přístup. Rychlý a stabilní přenos dat silně závisí na vysoké rychlosti a vyhrazené šířce pásma poskytované sítěmi, jakou je GÉANT, a potřeba vybudování terabitové sítě se zvyšuje každým dnem.

GÉANT nyní spojuje více než stovku národních sítí po celém světě. Jde o největší a nejmodernější výzkumnou a vzdělávací infrastrukturu na světě. Propojuje více než 50 miliónů uživatelů z 10 tisíc institucí po celé Evropě, a podporuje tak výzkum v takových odvětvích, jakými jsou energetika, životní prostředí, výzkum vesmíru anebo medicína. GÉANT zajišťuje nezbytnou přenosovou rychlost i k rozvoji dalších vědeckých oborů: od fyziky částic, bioinformatiky až po ty, které se věnují společenským problémům, například stárnutí populace, diagnostice chorob a změnám klimatu.

Infrastruktura GÉANT, která je spolufinancovaná Evropskou komisí v rámci 7. výzkumného vývojového programu EU, je rozhodujícím prvkem e-infrastruktury při vytváření evropského výzkumného prostoru – jednolitého a otevřeného prostředí pro výzkum on-line – a při zajišťování špičkové konektivity mezi Evropou a zbytkem světa.

Síť GÉANT a související služby zaštítěné projektem GN3plus zahrnují činnosti prováděné ve spolupráci 41 partnerů: 38 evropských sítí NRENs (včetně tuzemského sdružení CESNET) a dále sdružení DANTE, TERENA a NORDUnet (zastupující pět severských zemí). GÉANT provozuje sdružení DANTE v zastoupení evropských sítí NRENs.

Více informací na: www.geant.net

Témata článku: Dante, Education, Velký dopad, Choroba, Obrovský objem, Komunikační prostředí, Vysoká odolnost, Velká odolnost

Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test NVMe a SATA SSD

Máte slabý signál
Wi-Fi? Poradíme!

Jak umělá inteligence opravuje fotky

Kupujete dron? Ty levné se nevyplatí