gbXML pro energeticky úspornější stavby

12. prosince 2005
Digitální video: Jakou zvolit kameru
Popisný jazyk gbXML využívaný v CAD a web aplikacích pomáhá při projektování energeticky úspornějších budov.
gbXML pro energeticky úspornější stavby

Společnost AAC Solutions vyvinula pro americkou firmu Green Building Studio Inc. nástroj pro publikování 3D modelů staveb z CAD aplikace Autodesk Architectural Desktop 2006 do populární web služby greenbuildingstudio.com, která provádí automatickou energetickou analýzu budov.

Pro formální popis struktury a geometrie stavby je použit formát gbXML, standard pro otevřenou datovou reprezentaci staveb uznávaný mj. i výrobci technických zařízení budov. Exportovaný formát gbXML popisuje strukturu stavby, její interakci s okolím a další parametry. Před exportem program ověří správnou strukturu projektu stavby (chybějící stropy atd.) a umožní nastavit energetické parametry jednotlivých místností (typ využití, emitované teplo osob a instalovaných zařízení, atd.).

Web služba www.greenbuildingstudio.com je bezplatná online aplikace využívající formát gbXML pro analytický výpočet energetického modelu budovy. Aplikace určí odhadovanou spotřebu a ztráty energie u dané stavby a v dané lokalitě. Díky napojení na CAD aplikaci lze takovou analýzu snadno opakovat již v průběhu projektování stavby a optimalizovat tak konstrukci stavby. Tím lze podstatně ušetřit náklady a životní prostředí v následném provozu stavby. Aplikace Green Building Studio vytváří též vizualizační 3D model stavby (VRML) a soubory pro analytické aplikace DOE-2, eQuest, ECOTEC a EnergyPlus.

Přestože je web aplikace Green Building Studio určena primárně pro americké prostředí, můžete si ji (po bezplatné registraci) vyzkoušet sami na vlastních projektech, např. z projekčních 3D CAD/BIM programů Autodesk Architectural Desktop a Autodesk Revit Building. Další informace a download potřebných plug-in modulů najdete na {www.greenbuildingstudio.com}.

......

AAC Solutions s.r.o. (dříve Xanadu s.r.o.) působí na trhu již čtrnáctý rok a patří k nejvýznamnějším českým dodavatelům řešení a služeb pro CAD, GIS a IT infrastrukturu. Firma je dlouholetým významným partnerem firem Hewlett-Packard a Autodesk. V roce 2004 činil obrat firmy 184 mil. Kč, v současnosti firma zaměstnává 90 pracovníků.

Témata článku: Stavba, Instalovaná aplikace, Building, Nejvýznamnější dodavatel, Energetický náklad, Budova, Analytická firma, Struktura, Xanadu, Green

Aktuální číslo časopisu Computer

Otestovali jsme 5 HDR 4K televizorů

Jak natáčet video zrcadlovkou

Vytvořte si chytrou domácnost

Radíme s koupí počítačového zdroje