Francie schválila zákon umožňující odpojování uživatelů od internetu

Francouzský prezidentský kabinet schválil kontroverzní „třikrát a dost“ plán, který umožní odpojit piráty od internetu, pokud jim bude třikrát prokázáno stažení nelegálních materiálů.

S počátkem platnosti od ledna příštího roku tak bude nejenom každý softwarový pirát, ale i neuvědomělý uživatel, nemilosrdně po svém třetím“ nelegálním přešlapu“ odpojen po dobu jednoho roku od internetu. Po prvním a druhém přešlapu obdrží surfaři písemné varování e-mailem a dopisem. Takže budou mít šanci zabránit „podlému“ odpojení ze svého online světa.

Podobný plán byl v Evropské unii k vidění již v dubnu, ale nebyl schválen, protože členské státy poukazovaly na případné komplikace s občanskými svobodami a lidskými právy. Francouzské plány však tímto nebyly nijak poznamenány, protože jednotliví členové si tato pravidla mohou upravovat dle libosti. Takže hlasování EU se stalo spíše symbolické a zůstalo u pouhého projevu snahy s pirátstvím bojovat.

Francouzský „průmysl duševního vlastnictví“ vítá tento „pokrokový“ plán, jehož model je dokonce navrhován, aby nalezl uplatnění i jako model v rámci celé Evropské unie. Realizace by byla určitě značně problematická, například vzhledem k oblibě sdíleného připojení k internetu a komunitních sítí.

Šéf IFPI John Kennedy nešetří superlativy a tvrdí, že je to jedna z nejdůležitějších iniciativ, kterou jsme kdy viděli, iniciativa pomáhající vyhrát online válku s pirátstvím.

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy je toho názoru, že internet není místem pro anarchii, a naopak by měl být plně pod nadvládou zákonů. Zdá se, že prezident má na tomto zákonu i osobní zájem, pravděpodobně posílený i svatbou s Italskou modelkou a folkovou zpěvačkou Carlou Bruni.

Navíc hrozí, že se staneme svědky skutečného destrukce kultury. „Tento návrh je rozhodující pro budoucnost civilizovaného internetu,“ hlásal při předkládání zákona v listopadu 2007.

Samotné IFPI si je vědomo, že neexistuje žádné snadné řešení této komplikované problematiky, a tak se zákaz přístupu prokázaný pirátům zdá být nejzajímavějším.

Zákon bude uplatňován nově zřízenou agenturou spravující autorská práva pojmenovanou „HADOPI“ (Haute Autorité pour la diffusion des oeuvres et la protection des droits sur Internet), což je zkratka pro Nejvyšší úřad na ochranu autorských práv a šíření děl na internetu. Agentura bude přijímat stížnosti od vlastníků autorských práv a v případě nutnosti rozdávat tresty.

Francouzská ministryně kultury Christine Albanelová míní, že cílem zákona je nahradit trestní sankce výstrahou a uplatňováním zákazu přístupu na internet těm, kteří zákon poruší. Rovněž se domnívá, že nový zákon bude fungovat nejenom jako prevence, ale zároveň bude uživatele vzdělávat. Otázkou zůstává, zda to běžní uživatelé budou takto doopravdy chápat.

Proti zákonu však stále vystupuje široká škála vládních a veřejných zájmových skupin, včetně francouzské agentury pro ochranu osobních údajů. Sporná je také otázka, zda v případě, že vaše dítě stáhne ilegální obsah (oblíbenou písničku ve formátu mp3), nebo dokonce „šikovnější“ dítě vašeho souseda stáhne přes vaši nechráněnou wi-fi síť film, přijde celá vaše rodina o internetové připojení.

Alespoň že francouzský zábavní průmysl opouští stávající ochrany obsahu, pravděpodobně, že budou odstraněny z veškerého mediálního obsahu zakoupeného ve Francii s cílem usnadnit jeho přehrávání na celé řadě zařízení.

Diskuze (29) Další článek: Dell Inspiron Mini: další notebookový prcek, tentokrát od Dellu

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,