Firmy chtějí po IT dodavatelích, aby brali ohled na životní prostředí

Stoke Poges, Spojené království, 10. května 2007 — Při rozhodování o investicích do IT podniky pomalu začínají brát v úvahu svou odpovědnost za životní prostředí. Vyplývá to z nezávislé studie provedené na zakázku společnosti Hitachi Data Systems.
Firmy chtějí po IT dodavatelích, aby brali ohled na životní prostředí

Průzkum situace v 950 firmách v celém regionu EMEA zjistil, že třetina (33 procent) dotazovaných IT pracovníků s rozhodovací pravomocí počítá při nákupech IT stále častěji s ekologickými hledisky. Spotřeba energie a chlazení se stávají významnými otázkami pro 17 procent dotazovaných firem, které zahrnuly tato hlediska přímo do podmínek tendrů.

Podle průzkumu jsou v čele evropských firem země Beneluxu, Finsko a Norsko, kde více než čtvrtina společností (28 procent) vyžaduje od dodavatelů IT informace týkající se vlivu jejich produktů na životní prostředí. Na rozdíl od těchto firem přiznává 15 procent všech společností z EMEA, že otázky životního prostředí „nehrají při jejich rozhodování žádnou roli“. Nejhůře si v tomto směru počínají rakouské a švýcarské firmy, které z 28 procent uvádějí, že se při rozhodování otázkami životního prostředí nezabývají (viz dodatek 1 s údaji pro všechny země).

Hitachi Data Systems a mnoho předních analytiků věří, že storage systémy spotřebují až třetinu celkové spotřeby elektrické energie v datových centrech. Řešení, která omezí požadavky na další hardwarovou kapacitu, jako je například virtualizace storage, hrají proto klíčovou roli ve zlepšování energetické účinnosti datových center. Za pozitivní lze považovat výsledek průzkumu, podle něhož 57 procent firem v EMEA buď virtualizační možnosti ve své storage infrastruktuře již využívá, nebo jejich využití plánuje během následujících šesti měsíců.

Nejrychleji zavádějí virtualizaci firmy v Polsku, Švédsku a zemích Beneluxu (80 procent, 72 procent a 72 procent). Na druhém konci žebříčku jsou Spojené arabské emiráty, jejichž 48 procent firem udává, že v blízké budoucnosti se zahájením využití virtualizace nepočítají (viz dodatek 2 s údaji pro všechny země).

Michael Väth, viceprezident a generální manažer Hitachi Data Systems EMEA, komentoval výsledky průzkumu následujícími slovy: „Je potěšitelné, že kupující IT se začínají zaměřovat na provozní spotřebu energie a ptají se dodavatelů storage na vliv jejich IT vybavení na životní prostředí. Vedle dopadů na životní prostředí je třeba zvážit ekonomickou stránku věci, protože cena elektrické energie stále roste, a také rizika výpadků dodávky elektrického proudu. Na rozdíl od většiny dodavatelů je Hitachi vertikálně integrovanou společností, která své produkty vyvíjí od konceptu přes výrobu až po prodej – to znamená, že náš dodavatelský řetězec je od počátku do konce tak ekologický, jak je to jen možné.“

Průzkum se také dotazoval ředitelů IT oddělení a CIO na jejich největší starosti s ukládací infrastrukturou. Výsledky ukázaly, že nejvíce si respondenti lámou hlavu s tím, aby „ustáli růst objemu dat“ (61 procent). Mezi další velké problémy patří „soulad se zákony a předpisy“ (46 procent), „dostupnost dat“ a „provozní náklady“ (společně 45 procent). Je potěšitelné, že podniky mají ve zvýšené míře proaktivní přístup ke své ukládací infrastruktuře. Čtyřiačtyřicet procent uvádí, že na své požadavky týkající se storage pohlížejí z dlouhodobé perspektivy. Téměř pětina (18 procent) plánuje na jeden až tři roky dopředu. Více než třetina (37 procent) firem však stále přiznává krátkodobý přístup, při němž nakupují více levnějšího hardwaru, aby se vyhnuly náboru nových lidí pro správu úložné kapacity.

Michael Väth k výsledkům průzkumu dodal: „Analytici předpovídají, že objem dat poroste každoročně o třetinu, a podniky mají pravdu, když si s touto explozí dělají starosti. Informace jsou konkurenční výhodou každé společnosti, a proto musí být optimálně spravovány a vyhovovat právním a zákonným požadavkům. Je potěšitelné, že společnosti uplatňují ke své ukládací infrastruktuře stále strategičtější přístup.“

Váš názor Další článek: Na internetu se v dubnu nejvíce šířila hrozba využívající bezpečnostní chybu Windows

Témata článku: Ekonomické hledisko, Benelux, Průzkum, Elektrická energie, Využitá kapacita

Aktuální číslo časopisu Computer

Zachraňte nefunkční Windows

Jak nakupovat a prodávat kryptoměny

Otestovali jsme konvertibilní notebooky

Velký test 14 herních myší