Finalisté soutěže Podnikatel roku 2004 a vítěz podkategorie Technologický podnikatel roku

Do finále letošního ročníku soutěže Podnikatel roku, kterou pořádá Ernst & Young, se vedle vítěze Miroslava Řiháka, ředitele společnosti ANECT, probojovali také Jan Červinka, ředitel společnosti Adastra, Ondřej Fryc, předseda přestavenstva Internet Mall, Jan Měrka, výkonný ředitel akciové společnosti REMAK, a Jiří Konečný, jednatel společnosti ELKO EP. Ten také získal letos poprvé udělený titul Technologický podnikatel roku.

·        Jiří Konečný, který v letošním roce získal titul Technologický podnikatel roku 2004, je jednatelem společnosti ELKO EP, která se zabývá vývojem, výrobou a prodejem elektronických přístrojů pro rozvaděče nn a pro domovní a průmyslové instalace.

 

Firma ELKO EP začala v roce 1993 vyrábět spínací výkonové bloky pro systémy elektrického vytápění, postupem času se pozornost společnosti více zaměřila na modulové elektronické přístroje pro rozváděče nn a domovní instalace, hlavně pak časové relé. V této oblasti si firma udržuje dominantní postavení na trhu v ČR (více než 70 %) a stále více proniká i na trhy zahraniční. V Evropě se pohybuje na 3. – 4. místě, cílem společnosti je zaujmout 2. – 3. místo.

 

Celkový počet výrobků firmy ELKO EP se pohybuje okolo 200 typů, společnost každý rok uvádí při příležitosti výstavy AMPER několik nových produktů. Každý výrobek společnosti splňuje požadavky evropských norem a nařízení. Kvalita a technické parametry jsou pravidelně ověřovány ve vlastní zkušebně. Stěžejní výrobky prošly nezávislou certifikací vyžadovanou ve strategických oblastech: CCA (Evropa), GOST (Rusko) a UL (USA).

 

Firma, kterou Jiří Konečný založil, nyní zaměstnává přes 100 zaměstnanců a může se opírat o kvalitní vývojové zázemí s moderní výrobní technologií na srovnatelné úrovni s vyspělými zeměmi.

 

Důležitým mezníkem ve vývoji společnosti bylo vybudování vlastního sídla, kde je v  jednom areálu soustředěno výrobní, vývojové a administrativní zázemí firmy. V moderní dvoupodlažní budově na ploše více než 900m2 jsou v přízemní části situovány výrobní plochy a v patře vývojové a administrativní prostory.

 

Společnost nyní plánuje expanzi na americký trh, k čemuž by měla napomoci spolupráce s významným americkým partnerem, a dále expanzi na východ, především do Ruska. K tomu ELKO EP učinilo první kroky výstavou v Moskvě a certifikací výrobků na značku GOST a UL. Ke splnění těchto plánů a vizí přispěje výraznou měrou vybudování nového výrobního závodu a administrativního sídla firmy o rozloze více než 3 000 m2, které bude dokončeno na přelomu roku 2004.

 

„Základním rysem všech našich výrobků, je "mít vždy něco navíc". Toto motto předurčilo jasnou vizi firmy: vymýšlet, vyvíjet a vyrábět pouze takové výrobky, kde můžeme nabídnout více, než je na trhu obvyklé a nebo než dokáže nabídnout konkurence. Tzn. nabídnout lepší technické parametry, více funkcí, univerzální napájecí napětí, snadnou obsluhu, vstřícnost k úpravám či zakázkovým změnám a v neposlední řadě i zajímavou cenu. Důležité také bylo (a stále je) být schopen tyto výhody prezentovat a přesvědčit tak zákazníka, aby nám dal přednost před renomovanou zahraniční firmou. Díky tomuto přístupu se nám podařilo získat dominantní postavení na českém trhu i silnou pozici v Evropě,“ konstatuje Jiří Konečný.

 

·         Jan Červinka je ředitelem společnosti Adastra. Adastra Corporation se sídlem v kanadském Torontu je nezávislou konzultační firmou zaměřenou na komplexní řešení v oblasti Data Warehousing, Data Mining, Business Intelligence a Customer Intelligence. V České republice firma působí prostřednictvím Adastra, s.r.o. se sídlem v Praze.

 

Adastra má rozsáhlé zkušenosti v technologických oblastech datové integrace, robustního ETL, datového modelování, datové architektury atd. Technologické kompetence firmy jsou doplněny znalostmi obchodních procesů se specializací na obory pojišťovnictví, bankovnictví a finančních služeb, telekomunikací a obchodních řetězců.

 

Kořeny dnešní mezinárodní korporace Adastra leží v Praze roku 1994. Firma vznikla jako reakce na rostoucí poptávku trhu po řešeních Business Intelligence, původně jako pobočka firmy Speedware. V roce 2000 tuto firmu odkoupili Jan Červinka a Petr Jech a na jejích základech spolu s Čecho-Kanaďanem Janem Mrázkem založili novou firmu Adastra Corporation. Na rozdíl od původní firmy se nově vzniklá Adastra Corporation vyprofilovala jako nezávislý poskytovatel řešení datových skladů a Business Intelligence. Služby a řešení tak poskytuje na různých platformách světových dodavatelů technologií (Oracle, Microsoft, IBM, Sybase a dalších). Veškerý rozvoj firmy je financován z vlastních zdrojů.

 

Adastra má v současné době cca 220 zaměstnanců, z toho přibližně 150 v České republice a na Slovensku. Firma investuje do neustálého vzdělávání a sdílení znalostí tak, aby konzultanti byli v každém okamžiku seznámeni s nejnovějšími technologiemi na trhu

 

Společnost Adastra získala ocenění Microsoft Gold Partner (2004), Oracle Consulting Award - nejlepší konzultační partner v regionu zemí přistupujících k EU (2004) a Titul TOP Professional BIMDW pro vysoce profesionální projekt ve společnosti Český Mobil a.s. (2004).

 

„Základní podnikatelskou strategií společnosti Adastra je být nejlepší v daném oboru. V počátcích rozvoje firmy to znamenalo být první mezi dodavateli produktu i řešení v oblasti manažerských informačních systému, později tento trend pokračoval rozpoznáním obchodních příležitosti v oblasti Data Warehouse (datových skladů.) Společnost Adastra se stala průkopníkem a lídrem této oblasti informačních technologií v České a Slovenské republice a své zkušenosti uplatňuje i v Severní Americe a Západní Evropě,“ uvedl Jan Červinka. „V současné době se Adastra stává přední společností, která dodává specializovaná business řešení pro oblast telekomunikací a finančních institucí, ale i v oblasti retailu a dalších,“ dodal.

 

·         Ondřej Fryc je předsedou představenstva Internet Mall, jednoho z největších prodejců domácích spotřebičů a spotřební elektroniky na českém internetu. Internet Mall provozuje na serveru www.mall.cz nákupní galerii, která sdružuje pod jednou střechou specializované obchody, které kromě vlastního prodeje nabízejí svým zákazníkům i kompetentní odborné poradenství a široký repertoár doplňkových služeb.

 

Společnost Internet Mall, a.s. (dříve bilezbozi.cz, s.r.o.) byla založena v roce 2000. Základní myšlenkou bylo změnit tehdejší model nakupování spotřební elektroniky na internetu z tzv. "katalogového prodeje" na plnohodnotný nákupní proces, realizovaný s kompletními informacemi a kompetentním zákaznickým servisem.

 

V roce 2001 společnost investovala do infrastruktury, logistiky, rozšíření sortimentu a zákaznických služeb. Rok ukončila s obratem 26 milionů Kč. O rok později bylo předěláno technologické zázemí, společnost začala realizovat vizi expertní nákupní galerie a provozovat nové obchody; vstoupil do ní nový investor a partner. Rok ukončila s obratem 92 miliónů Kč. V roce 2003 společnost Internet Mall otevřela další dva specializované obchody a kamenný obchod a zprovoznila vlastní logistiku. Jako první internetový obchod zavedla tzv. "splátky na dálku", kdy lze spotřebitelský úvěr vyřídit i bez návštěvy obchodníka. Obrat společnosti  byl 369 milionů Kč. V roce 2004 společnost otevřela regionální obchody v Brně, Ostravě a Českých Budějovicích a spustila unikátní SMS-službu „Peněženka“, která jednoduchým způsobem umožňuje spotřebiteli porovnat cenu nakupovaného zboží.

 

„Dosahujeme zásadně nižších jednotkových nákladů ve srovnání s tradičními kanály, v důsledku čehož nabízíme nižší cenu a lepší hodnotu našim zákazníkům. Internetový obchod ale už dávno není jen o nižší ceně, nabízíme celou řadu dalších benefitů, jako je kompletní sortiment, nepřetržitá otevírací doba, možnost poskytnout řadu informací, úspora času apod. Snažíme se zákazníkům nabídnout množství přidané hodnoty, z níž je možné zmínit např. vlastní logistiku, díky níž je zboží doručeno zákazníkovi v době, kdy se přímo jemu hodí,“ uvedl Ondřej Fryc, předseda představenstva Internet Mall.

 

·        Jan Měrka je výkonným ředitelem akciové společnosti REMAK, která se zabývá výrobou vzduchotechnických zařízení a velkoobchodem s komponenty pro vytápění. Výrobní sortiment tvoří větrací a klimatizační jednotky, řídící systémy a dveřní clony.

 

Od roku 1993 začala REMAK s.r.o. vyrábět nejdříve vzduchotechnické potrubí a následně rozšiřovala svůj výrobní sortiment až do dnešní podoby, kdy se stala největším českým nezávislým výrobcem v oboru. Od založení se společnosti podařilo postupně získávat dobrou pozici na českém a slovenském trhu. V roce 1995 jako jeden z prvních českých podniků vůbec a jako první společnost v oboru vstoupil REMAK na ruský trh. Společnost REMAK nyní působí na trzích v České republice, Slovenské republice, Rusku, Polsku, Ukrajině a v Pobaltí a zaznamenává významná meziroční tempa růstu obratu.

 

Všechny nabízené výrobky jsou výsledkem vlastní konstrukční a technické práce. K hlavním úspěchům týmu patří získání nejvyššího ocenění na Veletrhu Aquatherm 2002, a to Zlaté medaile za klimatizační jednotky AeroMaster XP a návrhový software AeroCAD

 

Společnost REMAK zaměstnává okolo 140 zaměstnanců, obrat v roce 2003 dosáhl 400 milionů Kč.

 

“Úspěch našeho podniku je podle mého názoru výsledkem systematické a důsledné práce, odolnosti při překonávání překážek a neustálého hledání řešení. Díky vlastnímu vysokému nasazení, tvořivosti a angažovanosti se mě a mému bratrovi, s nímž jsme firmu založili a který má na jejím úspěch stejný podíl, podařilo strhnout celý tým a dosáhnout vysoké míry pracovního nasazení i u většiny ostatních kolegů.,” uvedl Jan Měrka, výkonný ředitel společnosti REMAK.

 

 

* * *

 

Profily předchozích vítězů Ernst & Young Podnikatele roku

 

Zbyněk Frolík – Podnikatel roku 2003

 

Zbyněk Frolík je generálním ředitelem společnosti LINET. Firma se od svého založení v roce 1990 specializuje na vývoj, výrobu a prodej moderního zařízení pro nemocnice, ústavy sociální péče a domovy důchodců. V průběhu let se stala vedoucí firmou v oboru výroby zdravotnické techniky v České republice a také významným dodavatelem komplexních vybavení interiérů „na klíč“.

 

V současné době se LINET objemem a kvalitou výroby v oblasti nemocničních a intenzivních lůžek zařadil mezi 5 největších světových firem z oboru. Kvalita výrobků společnosti  LINET byla již devětkrát oceněna nejvyšší cenou na mezinárodních veletrzích zdravotnické techniky a v roce 2000 Národní cenou za design, což je nejvyšší ocenění, které Design Centrum ČR uděluje.

 

LINET zaměstnává 285 pracovníků v závodě s výrobní plochou 21 000 m2. Export tvoří 70 % obratu firmy. Tržby společnosti za rok 2002 dosáhly objemu 725 mil. Kč. LINET má zastoupení ve více než 55 státech světa. Dceřinými společnostmi jsou LINET Polska (Polsko) a LINET Compact (Česká republika).

 

„Soutěž Podnikatel roku mne oslovila zejména proto, že jsou zde na rozdíl od manažerských soutěží vybíráni lidé, kteří řídí svůj byznys a nejsou ovlivňováni v rozhodování jinými vlastníky. Od začátku jsem to vnímal jako dobrou šanci, jak prezentovat nejen sebe, ale práci všech lidí ve firmě,“ zhodnotil soutěž Zbyněk Frolík.

 

 

Kvido Štěpánek – Podnikatel roku 2002

 

Kvido Štěpánek je ředitelem společnosti Isolit–Bravo, spol. s r. o. Společnost je dodavatelem pro významné „hráče“ na trhu domácích a kuchyňských spotřebičů (fritovací hrnce, mixery, rychlovarné konvice atd). Firma se dále zabývá výrobou dílců z termoplastů a termosetů například pro automobilový průmysl a kuchyňské a jiné přístroje. Další významnou aktivitou firmy je výroba forem na vstřikování plastů a nástrojů na zpracování plechů. Isolit-Bravo má přibližně 480 zaměstnanců, roční obrat se pohybuje kolem 32 mil. EUR (přibližně 70 % činí export do západní Evropy). Kvido Štěpánek začal podnikat v roce 1993 po privatizaci tehdejšího státního podniku, kterého byl od poloviny roku 1990 ředitelem.

 

Mezi hlavní zákazníky společnosti Isolit–Bravo v oboru kuchyňských přístrojů patří například firma Philips. Plastové výlisky odebírají především firmy IKEA a Automotive Lighting. Více než poloviční podíl celkových tržeb připadá na výrobu kuchyňských přístrojů.

 

„Toto ocenění mně i naší společnosti velmi pomohlo k řadě zajímavých kontaktů, a to nejen z oboru, v němž působíme. Zisk titulu Podnikatel roku také pomohl mně i společnosti Isolit-Bravo ve vztahu s médii. Pozornost, která provázela ocenění, měla pozitivní vliv na naše obchodní partnery a zaměstnance,“ řekl Kvido Štěpánek.

 

Zdeněk Jandejsek – Podnikatel roku 2001

 

Zdeněk Jandejsek, je předsedou představenstva a ředitelem společnosti Rabbit Trhový Štěpánov, která se zabývá výrobou a zpracováním králičího masa, drůbežího masa a uzenin. Ve svém oboru si společnost Rabbit získala významné postavení nejen na českém trhu, ale pronikla i na zahraniční trhy, jako Švýcarsko, Německo, Belgie, Nizozemí, Itálie, Francie a Polsko.

 

Základním rysem podnikání firmy Rabbit je velká opatrnost, co se týče zadluženosti. Důraz je také kladen na maximální využívání výrobních prostředků.

 

„Po vítězství v soutěži podnikatel roku jsem zaznamenal pozitivní reakce svých kolegů také jsem získal větší respekt u obchodních partnerů. Tento titul zvýšil prestiž společnosti Rabbit u konkurentů a pomohl nám i v propagaci naší firmy,“ podotkl Zdeněk Jandejsek.

 

Kateřina Forstingerová – Podnikatelka roku 2000

 

Kateřina Forstingerová, stojí v čele společnosti Moravia IT, a. s., která se zabývá překlady a lokalizací počítačových programů mezinárodních softwarových a počítačových společností. Mezi klienty společnosti patří renomované zahraniční firmy jako Microsoft, Oracle, Novell, Hewlett-Packard, Lotus Develop. Corp., Sun Microsystems, Compaq, Xerox a další.

 

Moravia IT je podepsána pod českými verzemi Windows, Office, CorelDraw i mnoha jiných počítačových programů a zpracovává lokalizace do dalších 20 jazyků. Moravia IT má kromě brněnského sídla má další tři pobočky v Polsku, Maďarsku a na Slovensku. Základem úspěchu společnosti Moravia IT je důraz na kvalitu, specializace a využívání nových technologií.

 

„Publicita, která provázela ocenění, nám pomohla získat skvělé talenty a nové kontakty. Ocenění nám pomohlo posílit vztahy s obchodními partnery, zejména proto, že je hodnoceno nezávislou porotou a nehodnotí pouze podnikatele, ale také společnost, kterou zastupuje,“ řekla Kateřina Forstingerová.

 

 

 

 

Informace o Ernst & Young:

Ernst & Young se řadí k předním světovým společnostem poskytujícím poradenské služby. Kromě jiného si za svůj cíl vytkla obnovit důvěru v tyto společnosti a v kvalitu finančního výkaznictví. Zaměstnává 103 tis. lidí ve více než 140 státech, kteří svým klientům poskytují integrované, vysoce kvalitní a specializované poradenské služby v oblasti finanční, transakční a řízení rizik. Nabízená řešení jsou založena na znalostech a zkušenostech, které má společnost Ernst & Young s problematikou auditu, daní a transakcí. V těch státech, kde je to dovoleno, společnost Ernst & Young poskytuje také právní služby. Další informace o společnosti Ernst & Young a jejím přístupu k různým podnikatelským záležitostem jsou uvedeny na internetové stránce www.ey.com/perspectives.  Společnost Ernst & Young zde zahrnuje všechny členy  globální organizace Ernst & Young.

 

Informace o soutěži Podnikatel roku

Soutěž Podnikatel roku (Entrepreneur Of The Year®), která vybírá nejúspěšnější průkopníky v oblasti podnikání, byla založena společností Ernst & Young ve Spojených státech amerických v roce 1986. Během své existence se rozšířila do řady zemí celého světa. V roce 2003 proběhly národní soutěže v 31 státech, letos bude společnost Ernst & Young pořádat tuto soutěž již ve 35 zemích. Smyslem této soutěže je upozorňovat veřejnost na vynikající osobní  příklady na poli podnikání, které mohou být vzorem pro mladé, začínající podnikatele. Soutěž je také výjimečnou příležitostí, jak ocenit mnohaleté úsilí výjimečných mužů a žen. Podrobnější informace naleznete na webových stránkách www.ey.com/weoy.

 

Informace o Živnostenské bance:

Živnostenská banka je nejstarší tuzemskou bankou působící na našem území a byla první bankou ve střední a východní Evropě privatizovanou vstupem zahraničního kapitálu.  Podnikatelům, malým a střední firmám nabízí v 8 regionálních centrech a 31 pobočkách ucelené portfolio služeb - od moderních forem platebního styku přes aktivní správu klientových prostředků až po nejrůznější možnosti financování běžného provozu a investičních potřeb.

Majoritním akcionářem Živnostenské banky je s podílem 96,4 % na základním kapitálu italská banka UniCredito Italiano S.p.A. Za dobu své historie je Živnostenská banka držitelem řady ocenění. V prosinci roku 2003 získala 2. místo v kategorii Nejdynamičtější banka roku v rámci prestižního ocenění MasterCard Banka roku 2003. V roce 2004 Živnostenská banka získala ocenění Zlatá koruna pro nejlepší podnikatelský účet Business Menu XXL+.

 

Váš názor Další článek: Studie: část majitelů iPodu přechází z PC na počítače Apple

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,