Europe in 60 days po 30-ti dnech

Itálie, Česko, 18. července 2005 – Slovenský ultramaratónec Jozef Rajchl má za sebou úspěšně prvních 30 dní. V pátek, 15. července 2005 dorazil v ranních hodinách do italského městečka Ressiutta, asi 140 km od Benátek, kde měl kratší přestávku na vyhodnocení prvních 30 dní na cestách po Evropě.
Europe in 60 days po 30-ti dnech

Tento projekt – sólové přeběhnutí Evropy ze severu na jih začal již před více než 3 týdny ve středu 15. června v Helsinkách před Olympijským stadiónem. Běžec již překročil hranice 11 států – Finska, Estonska, Litvy, Lotyšska, Polska, Česka, Slovenska, Rakouska, Maďarska, Slovinka až po současnou Itálii, kde stráví přibližně dva až tři dny. Za sebou má tedy již velkou část cesty, čeká ho již jen přeběhnutí Francie, Monaka, Andory a Španělska. Tento na první pohled neuvěřitelný projekt se uskutečňuje i díky generálnímu partnerovi společnosti Intel a její mobilní technologii Intel® Centrino™, jejímž prostřednictvím se Jozef Rajchl může bezdrátově připojovat na internet, aktualizovat oficiální stránku projektu www.xtremerun.com a hlavně – zůstat v kontaktu se svojí rodinou.

„Mám za sebou první polovinu cesty a stále tomu nemohu uvěřit, jak rychle to jde dopředu. Ne vždy je to ideální, například hustý déšť v Maďarsku nás zpomalil neuvěřitelným způsobem. Nedalo se téměř vůbec běžet a oblečení jsme museli měnit téměř každých 5 minut. Rovněž nás zpomalili celníci na rakousko-maďarském přechodě, kteří nás odmítali pustit přes hranice a museli jsme vyhledat jiný přechod.  Jak nám však ubíhají další a další kilometry, naše odhodlání se zvyšuje. Mám za sebou již přibližně 2300 kilometrů a žádné další zdravotní problémy se naštěstí neobjevily, ačkoli jsme se během hustých dešťů báli prochladnutí,“ říká Jozef Rajchl o průběhu své cesty. „Během uplynulých dní jsme mírně změnili trasu, když jsme zařadili do itineráře i Slovinsko, přes které poběžíme velmi krátce, ale tamní krajina za to určitě stojí. Velmi mi pomohla krátká zastávka v Bratislavě, kde jsem se setkal se svou rodinou a přítelkyní. Během celé cesty stále využívám svůj notebook vybavený mobilní technologií Intel Centrino k bezdrátovému připojení na internet, který mi pomáhá překonat ty nejtěžší chvíle související právě s odloučením od svých blízkých. Nejsem sice typický IT nadšenec, ale ten zážitek, kdy zastavím na jakékoliv benzinové pumpě či restauraci a notebook okamžitě nabídne připojení na internet mi vždy dokáže vzít dech,“ dodal Rajchl.

„S Jožkem jsme neustále v kontaktu prostřednictvím emailů, kterými nás informuje o průběhu i o svých potřebách. Takto mu dokážeme zabezpečit potřebnou podporu ve většině zemí. Každý podobný projekt vyžaduje téměř nadlidské schopnosti, ale věříme tomu, že Jožo to s naší pomocí dokáže,“ uvedl Pavel Svoboda, Intel PR Manager pro region CEE. „Mobilní technologie Intel Centrino představuje ideálního partnera v mnoha směrech. Dlouhá výdrž, vysoký výkon a možnost okamžitého připojení – to je fascinující, kolik společných vlastností mají lidé a technologie.“

Akce se koná pod osobní záštitou prezidenta Slovenského olympijského výboru Františka Chmelára a za pomoci generálního sponzora společnosti Intel. Velký dík patří rovněž prezidentovi Slovenské republiky Ivanovi Gašparovičovi, který tento projekt podpořil i finančním příspěvkem. Mezi další firmy, které přispěly na tento projekt, patří Garmin, Sony, Nokia, Motorola, FitLine a městská část Devínska Nová Ves – domov mladého atleta.

O projektu – „Europe in 60 days – powered by Intel Centrino Mobile Technology“

Tento běh představuje nejen pokus o překonání Guinessova rekordu běžce Johna Leeho, který uběhl v roce 1972 vzdálenost 4682 km křížem přes USA za 55 dní, 12 hodin a 15 minut, ale především pokus překonání sebe sama. Mezi hlavní cíle projektu patří rovněž propagace atletických sportů mezi mládeží po celé Evropě a rovněž propagace samotného Slovenska mezi těmito zeměmi. Během tohoto projektu plánuje Jožo Rajchl navštívit i Italské dny sportu, které se konají každý rok v Bologni, kde očekává několik stovek spoluběžců. O tomto projektu byly informováni všechny konzuláty a zastupitelstva Olympijské komise ve všech zemích, přes které trasa Jozefa Rajchla povede, a stejně tak média v těchto zemích. Očekává se, že se k němu připojí množství dobrovolníků, kteří dostanou pamětní certifikát o účasti na tomto projektu.

Váš názor Další článek: Majitel WinZipu chystá zrušení trial verzí

Témata článku: Internet, Krátká vzdálenost, Sporty, Cesta, Velká vzdálenost, Celá trasa, Překonání, Sever, Days, Rakousko, Slovinsko


Určitě si přečtěte

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 6

Vybrali jsme 21 programovatelných hraček a stavebnic pro děti i jejich rodiče

Vybrali jsme 21 programovatelných hraček a stavebnic pro děti i jejich rodiče

** Získejte děti pro matematiku a základy techniky ** Kupte jim hračku nebo stavebnici, které vdechnou vlastní život ** Vybrali jsme 21 stavebnic pro malé caparty i budoucí experty na A.I.

Jakub Čížek | 10

Pojďme programovat elektroniku: Rádiový čip, který má skoro každá bezdrátová myš

Pojďme programovat elektroniku: Rádiový čip, který má skoro každá bezdrátová myš

** Bezdrátové myši řídí čip od Nordic Semiconductors ** Jeho rádiové vysílače si před lety oblíbila i komunita kutilů ** Dnes si je vyzkoušíme v praxi

Jakub Čížek | 9


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky