ESET: odhalení malwaru v Google Play

ESET: odhalení malwaru v Google Play

V Google Play, oficiálním obchodu s aplikacemi pro platformu Android, objevili výzkumníci společnosti ESET unikátní malware. Jde o podvodné aplikace, které imitují populární „game cheats“, tedy podvodné zkratky k výhodám v populárních hrách Cheats for Pou, Guide for SubWay nebo Cheats for SubWay. Místo „cheatů“ však uživatele otravují tím, že každých 30-40 minut zobrazí přes celý displej reklamu. Do doby, než byl tento malware po upozornění od ESETu z obchodu odstraněn, dosáhl za jediný měsíc přes 200 tisíc stažení.

Na malwaru, který ESET detekuje jako Android/AdDisplay.Cheastom, jsou pozoruhodné jednak techniky, jimiž obchází mechanismy společnosti Google pro kontrolu aplikací, jednak agresivní obrana před pokusy o odinstalování.

Před odhalením skutečné funkcionality se tento malware chrání především tím, že po spuštění porovnává IP adresu přístroje, na němž běží, s databází údajů o doménách Whois. Pokud ve výsledcích vyhledávání najde řetězec „google“, tak to považuje za příznak toho, že je možná právě testován nástrojem Google Bouncer. V tom případě až do restartu přístroje nevyvíjí žádnou škodlivou aktivitu, ale funguje, jak uživatelé očekávají.

Pro zklamané uživatelé, jimž Android/AdDisplay.Cheastom zobrazuje agresivní reklamu, je problémem se tohoto malware zbavit. Jeho autoři mu totiž vytvořili ochranný mechanismus: jednak po instalaci skryje svoji ikonu, což komplikuje nalezení, ale hlavně k instalaci vyžaduje administrátorská práva. „Pro odinstalování je potřeba administrátorská práva nejdříve odebrat, což pro mnoho uživatelů není zcela triviální,“ upozorňuje výzkumník ESETu Lukáš Štefanko, který se podílel na odhalení a analýze tohoto malware.

Ochrana ESET Mobile Security řadí Android/AdDisplay.Cheastom mezi takzvané „potenciálně nechtěné aplikace“. K jejich detekci a případně odstranění je potřeba mít zapnutou funkci detekce potenciálně nechtěných aplikací, která je dostupná v menu Antivirus -> Rozšířená nastavení.

Další článek: Microsoft začne prodávat bezdrátový adaptér k ovladači z Xbox One

Témata článku: Malware, Antivirus, ESET, Whois, Triviální nastavení, Pou

Aktuální číslo časopisu Computer

Zachraňte nefunkční Windows

Jak nakupovat a prodávat kryptoměny

Otestovali jsme konvertibilní notebooky

Velký test 14 herních myší