Ericsson, Motorola a Nokia spolupracují

21. dubna 2000
Computer 7/00
Ericsson, Motorola a Nnokia spolupracují při rozvoji mobilního elektronického podnikání
Ericsson, Motorola a Nokia spolupracují
Společnosti Motorola, Ericsson a Nokia v polovině dubna oznámily, že budou společně vyvíjet otevřený rámec pro zabezpečené mobilní elektronické transakce, který se má stát společným standardem v oboru. Cílem iniciativy je využít stávajících a rodících se standardů k vývoji společného rámce a vytvořit plán implementace, který pomůže urychlit obecné přijetí důvěryhodného elektronického podnikání prostřednictvím mobilních zařízení. Ke spolupráci budou přizváni zástupci odvětví telekomunikací, finančnictví, informačních technologií a internetových služeb.

Možnost provádět důvěryhodné elektronické transakce pomocí osobních mobilních zařízení je považována za jeden z klíčových aspektů mobilního Internetu. Mobilní zařízení se může stát nástrojem pro řadu služeb v oblastech, jako je bankovnictví, obchod, kreditní karty a další platební služby, věrnostní bonusy či služby spojené s osobními identifikačními průkazy. Iniciativa společností Ericsson, Motorola a Nokia definuje otevřenou platformu pro bezpečné transakce prováděné prostřednictvím mobilního telefonu. Záměrem je nabídnout řešení, která umožní standardně začleňovat platební služby spolu se zabezpečením do stovek milionů mobilních zařízení, jež se objeví na trhu v příštích letech.

Již dnes probíhá několik aktivit, jejichž cílem je usnadnit vyřizování bezpečných transakcí prostřednictvím mobilních zařízení. Iniciativa společností Ericsson, Motorola a Nokia spojí stávající iniciativy s faktickým standardem pro bezpečné mobilní elektronické transakce. Zahrnuty přitom nebudou jen technické předpoklady, nýbrž také kontext, v němž bude tento koncept využíván a realizován. Mezi úhelné kameny v oblasti technologie budou patřit funkce zabezpečení protokolu WAP, například WTLS (Wireless Transport Layer Security) a WIM (Wireless Identification Module), dále technologie veřejného klíče (PKI) a již zavedené platební modely mobilních sítí.

„Pro uživatele je mobilní telefon velmi osobním zařízením, od kterého dnes očekávají snadné a bezpečné přizpůsobení individuálním potřebám. Tato očekávání se vztahují i na rychle rostoucí sektor mobilního elektronického podnikání. Mobilní zařízení se stane platformou, která propojí virtuální a fyzický svět v tomto sektoru. Začleněním bezpečnostních a transakčních aplikací do společného základního standardu a platformy vznikne globální masový trh pro mobilní elektronické podnikání. Z toho budou mít prospěch všichni zúčastnění – od podniků v různých souvisejících odvětvích po stovky miliónů koncových zákazníků na celém světě,“ říká Matti Alahuhta, prezident divize mobilních telefonů společnosti Nokia.

„Naší ambicí je definovat prostředí, které umožní mobilním operátorům, finančním institucím a dalším poskytovatelům služeb usnadnit bezpečné transakce pomocí mobilních zařízení,“ říká Jan Ahrenbring, viceprezident pro marketing a komunikaci divize mobilní komunikace společnosti Ericsson. „V Ericssonu odhadujeme, že do roku 2004 bude na světě asi miliarda uživatelů mobilních telefonů a asi 600 miliónů z nich bude využívat mobilního připojení k Internetu. Nejdůležitějším předpokladem pro to, aby všichni tito zákazníci začali používat elektronické obchodní služby prostřednictvím svých telefonů, je standard, který nabídne bezpečnost a jednoduchost použití,“ doplňuje Ahrenbring.

„Motorola se plně angažuje v rozvoji mobilního Internetu a zvyšování jeho bezpečnosti, a to nejen výrobou telefonů, které podporují přístup k Internetu, ale i prostřednictvím dalších technologií, jež jsou předpokladem tohoto světa bez drátů,“ uvedl Rick Darnaby, senior viceprezident a generální ředitel divize osobní komunikace společnosti Motorola pro Evropu, Střední východ a Afriku. „Důvěra hraje ústřední roli při interakcích a transakcích pomocí mobilních telefonů. Předpovídáme, že mobilní zařízení brzy zaujmou klíčové postavení prakticky ve všech oblastech našeho života. Chceme uživatelům nabídnout zabezpečené připojení, možnost získávat informace a provádět finanční a jiné citlivé transakce kdykoli a kdekoli.“

Standard pro bezpečné mobilní transakce rovněž otevírá možnost vyřizovat s mobilními přístroji různé drobné transakce. Sem patří například aplikace týkající se jízdenek či vstupenek. Díky technologii Bluetooth budou mobilní zařízení také využívána k provádění plateb a transakcí na krátkou vzdálenost. Zařízení bude kupříkladu možné připojit k prodejním automatům nebo parkovacím hodinám. Iniciativa zahrnuje i metody, jež dovolí poskytovatelům služeb propagovat své značky přímo v mobilních zařízeních.

Nokia, Ericsson a Motorola předpokládají, že do konce května zveřejní technické a další podrobnosti o koncepci bezpečných mobilních transakcí na svých webových stránkách a přizvou ke spolupráci další subjekty. Jejich záměrem je do začátku léta formulovat otevřený rámec na základě vstupů z příbuzných odvětví.

Společnost Nokia připravuje cestu k mobilní informační společnosti prostřednictvím svých novátorských výrobků a řešení. Společnost je vedoucím výrobcem mobilních telefonů a předním dodavatelem mobilních sítí a širokopásmových sítí na bázi protokolu IP. Poskytuje také související služby a vyrábí multimediální terminály. V roce 1999 dosáhly její celkové čisté tržby výše 19,8 miliardy EUR (19,9 miliardy USD). Ústředí společnosti sídlí ve Finsku; její akcie jsou kótovány na burzách v New Yorku, Helsinkách, Stockholmu, Londýně, Frankfurtu a Paříži. Nokia zaměstnává více než 55 000 lidí. Další informace jsou k dispozici na webové stránce www.nokia.com.

Ericsson je společnost s vedoucím postavením ve světě nových telekomunikací. Její komunikační řešení spojují telekomunikační technologie s technologiemi pro přenos dat a s možností svobodného pohybu uživatele. Společnost má více než 100 000 zaměstnanců ve 140 zemích. Na celém světě Ericsson usnadňuje komunikaci svých zákazníků – od operátorů sítí přes poskytovatele služeb a podniky po koncové uživatele. Tiskové centrum společnosti Ericsson můžete navštívit na webové stránce http://www.ericsson.se/pressroom.

Společnost Motorola, Inc. zaujímá vedoucí postavení na světovém trhu integrovaných komunikačních řešení a řešení na bázi vestavěných elektronických komponent. Její tržby v roce 1999 dosáhly 33,1 miliardy USD. Další informace o společnosti Motorola lze najít na adrese www.motorola.com.

Váš názor Další článek: Computer 7/00

Témata článku: Stockholm, Mobilní telefony, Ericsson, Střední vzdálenost, Motorola, Transakce, Krátká vzdálenost, Mobilní zařízení, Cílové zařízení, Mobilní telefony nokia 225, Osobní klíč, Technická podrobnost


Určitě si přečtěte

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

** Tipy na klávesnice, myši, routery, tiskárny, sluchátka a další věci k počítačům ** Poradíme, s jakými produkty neuděláte chybu ** Vybíráme jak příslušenství na běžnou práci, tak na hraní her

David Polesný | 22

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

** Představte si biblickou potopu ** Nejprve zaniknou Děčín a Břeclav, pak i Brno a Praha ** Hlavním městem se stane Jihlava a zbytky Čechů přežijí na Kvildě

Jakub Čížek | 93

Hledá se způsob, jak uložit elektřinu. Možná pomohou obří gravitační baterie

Hledá se způsob, jak uložit elektřinu. Možná pomohou obří gravitační baterie

** Jak uložit elektřinu z fotovoltaiky a větrných turbín ** Pomohou třeba staré autobaterie, nebo setrvačníky ** A pak tu jsou bizarní gravitační akumulátory velikosti mrakodrapu

Jakub Čížek | 254

Pojďme programovat elektroniku: Rádiový čip, který má skoro každá bezdrátová myš

Pojďme programovat elektroniku: Rádiový čip, který má skoro každá bezdrátová myš

** Bezdrátové myši řídí čip od Nordic Semiconductors ** Jeho rádiové vysílače si před lety oblíbila i komunita kutilů ** Dnes si je vyzkoušíme v praxi

Jakub Čížek | 9Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu