Elektronizace Masarykovy univerzity v číslech

Masarykova univerzita věnuje velkou pozornost podpoře studia prostřednictvím Informačního systému MU. Studenti a studijní oddělení namísto běžného vyřizování administrativních úkonů, realizují tyto činnosti již několik let zcela běžně prostřednictvím Informačního systému Masarykovy univerzity. To se projevuje denně v průběhu semestru necelým milionem provedených operací (zobrazených personalizovaných webových stránek) v systému.
Elektronizace Masarykovy univerzity v číslech

Ale 25. duben 2006 byl poněkud výjimečným - počítadlo přístupů zaznamenalo rekordní hodnotu 500 000 000. Počet přístupů se eviduje od března 1999, kdy se univerzita rozhodla použít elektronickou formu zápisu předmětů a zjednodušení komunikace se studenty přes Internet. Projekt uspěl v neobvyklé míře. V současné době slouží akademické obci stovky aplikací - jednotlivých služeb, uživatelé systém nejen přijali, ale vkládají do něho nesmírnou důvěru, denně s ním pracuje více než 10 000 lidí.

 

Co stojí v pozadí neobvyklého vzestupu používání informačních technologií pro studium? Snoubí se zde dva principy. Prvním je značná vůle, odvaha a důvěra vedení školy v informační technologie, v uplynulých sedmi letech byla analýze administrativních a komunikačních procesů na univerzitě věnována velká pozornost, klade se důraz na jejich integraci a zjednodušení. Výsledkem je pak například úspěch Masarykovy univerzity v přijímacím řízení: letos zaznamenala celkem 54 040 přihlášek ke studiu, tedy jednak se MU těší největšímu zájmu o studium ze všech českých univerzit, a jednak se podařilo téměř eliminovat papírové přihlášky. Přišlo pouze 497 papírových přihlášek, většinu podali uchazeči elektronicky, přesně 53543 e-přihlášek prostřednictvím Internetu.

Druhým principem je vývoj kvalitního Informačního systému Masarykovy univerzity, kde důraz je kladen na spolehlivost, dostupnost, bezpečnost, sofistikovanost a rychlost odezvy. Systém je vyvíjen podle potřeb univerzity Fakultou informatiky MU a používá světově unikátní technologické řešení. Získal evropskou EUNIS Elite Award cenu 2005.

Na kvality systému se v neobvyklé míře spoléhá prostupné, studentem řízené pojetí studia na MU, studenti mají tendenci soutěžit o zajímavé studijní možnosti (některé předměty či zkušební termíny jsou prostřednictvím systému rozebrány během dvou sekund), referenti a referentky potřebují, aby systém za ně zkontroloval studijní řád, individualizovaný postup do dalšího semestru či vydání diplomu.

Jak důvěra "v počítač" stoupá, začíná být kvalitní administrativa považována za samozřejmou (byly např. zrušeny tištěné indexy - výkazy o studiu). Zájem se přesouvá ke kreativnímu využití informačních technologií ve výuce, věnuje se pozornost elektronickým studijním materiálům, průběžnému procvičování a ověřování znalostí, což je oblast, na kterou se nyní orientuje i rozvoj IS MU.

 

Informační systém Masarykovy univerzity je nezřídka inspirací pro jiné univerzity a jistě by od něj mohly „opisovat“ i leckteré státní instituce. "Bez Informačního systému MU by nebyl možný vývoj Masarykovy univerzity k moderní integrované vysokoškolské instituci. Šíře jeho nasazení zprůhlednila školní procesy i standardy kvality napříč fakultami. Spolehlivé vyřešení řady stránek běžné komunikace mezi studenty, učiteli a administrativou dovoluje Masarykově univerzitě soustředit se na kvalitu a excelenci již nyní, v době, kdy se na jiných školách tato témata stávají teprve heslem do budoucna," vyjádřil se při příležitosti půlmiliardového jubilea děkan Fakulty informatiky a bývalý rektor MU Jiří Zlatuška.

Témata článku: Univerzita

3 komentáře

Nejnovější komentáře

  • Mira 29. 4. 2006 22:54:39
    Na jake fakulte, prosim, doslo k onomu zahadnemu zmizeni...
  • Jitka 29. 4. 2006 13:17:36
    Informace k ISu nejsou pravdivé. To, co vy uvádíte jako nepřehlednost, je...
  • L4M4 28. 4. 2006 11:00:54
    Je určitě krok správným směrem použití IS. Pořád otravovat na studijním...
Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test NVMe a SATA SSD

Máte slabý signál
Wi-Fi? Poradíme!

Jak umělá inteligence opravuje fotky

Kupujete dron? Ty levné se nevyplatí