eGON přepíná z režimu offline do online

7. října 2008
Vyšlo Mono 2.0, aneb svobodný .NET
eGON přepíná z režimu offline do online

Na konferenci E-VIZE pro státní správu a samosprávu o tom ujistil ministr vnitra Ivan Langer, který konstatoval, že eGON od představení na loňském Invexu začal nabývat velmi konkrétní podobu. V současnosti se intenzivně pracuje na projektu datových schránek s autorizovanou konverzí dokumentů a legislativní přípravě pro vytvoření čtyř základních registrů veřejné správy. V blízké době se dočkáme také elektronických občanských průkazů, jaké již slouží například obyvatelům Belgie, Finska nebo Estonska.

Rok do následujícího veletrhu Invex bude podle Ivana Langera zlomovým obdobím. „Na dveře už klepou klíčové projekty a také miliony euro,“ připomněl ministr s přáním, aby se tato mimořádná finanční injekce nerozmělnila v dílčích a okrajových projektech. Za klíčovou naopak pokládá realizaci čtyř základních projektů eGovernmentu, které již začaly usnadňovat život občanů a práci firem i úředníků. Počet kontaktních míst pro elektronickou komunikaci se státní správou Czech POINT překročil dva a půl tisíce a jejich prostřednictvím bylo od počátku roku vydáno 769 tisíc ověřených výpisů. Téměř polovina výpisů byla z rejstříku trestů, čtvrtina zájemců žádala o výstup z katastru nemovitostí a necelá čtvrtina z obchodního rejstříku; pouze zájem o živnostenský rejstřík byl zatím minimální. Velký zájem se zato očekává o výpisy z bodového systému řidičů, což umožní připravovaná novela, a stejným způsobem by se brzy mělo zjednodušit provádění matričních změn (bydliště apod.) Zároveň pokročil rozvoj nového modelu komunikační infrastruktury veřejné správy, který podle ministra Langera uspořil více než 250 milionů korun ze státního rozpočtu v datových a hlasových službách.

Skutečná revoluce v byrokracii však nastane teprve v příštím roce, kdy nabude účinnosti zákon o elektronických úkonech a autorizované konverzi dokumentů. Zavedení institutu datových schránek usnadní komunikaci mezi úřady, občany a podnikatelskými subjekty, ve srovnání s klasickým doručováním zpráv navíc půjde o úspornější a bezpečnější řešení. První datové schránky mají být zřízeny v polovině příštího roku, ale někteří zájemci - například advokátní kanceláře - se hlásí už dnes.

Občané jistě ocení také další změnu, která by podle ministerstva vnitra měla začít fungovat již v roce 2010. Roztříštěné a opakující se údaje shromažďované registry mnoha úřadů nahradí čtyři základní registry, jejichž data budou důvěryhodná, aktualizovaná a chráněná před zneužitím. „Údaj se sdělí pouze jednou, pak už budou po úřadech obíhat pouze data a nikoli občan,“ poznamenal Langer. Návrh zákona o základních registrech již vláda předložila Poslanecké sněmovně a v současnosti finišuje příprava čtyř navazujících zákonů o jednotlivých základních registrech. S těmito změnami úzce souvisí rovněž příprava elektronického občanského průkazu, který by vedle prokázání totožnosti umožnil také jednoznačnou identifikaci občana pro přístup do základních registrů a dalších informačních systémů veřejné správy.

Konference E-VIZE pokračuje i v úterý 7. října, kdy se zaměří například na problematiku e-Školství a e-Zdravotnictví, digitalizaci médií nebo bezpečnost elektronické komunikace. Generálním partnerem konference je Česká pošta, hlavními partnery jsou Jihomoravský kraj a společnosti Anect, ICZ, Hewlett-Packard, Gordic, Sun Microsystems, Asseco a Unicorn, k partnerům patří firmy AV Media, Oracle a GTS Novera.

Témata článku: Veřejná komunikace, Ministry, Základní identifikace, Ivan

Aktuální číslo časopisu Computer

26 procesorů v důkladném testu

Zhodnotili jsme 18 bezdrátových reproduktorů

Jak fungují cash back služby?

Pohlídejte své děti na internetu