Easy Series - Nová generace ústředny zabezpečovacího systému pro domácnosti a malé podniky: snadné použití a rychlá instalace

Elektronické zabezpečovací systémy (ve zkratce EZS) jsou finančně mnohem dostupnější, než si řada lidí myslí. Cenově jsou srovnatelné například s běžnými elektrickými spotřebiči.
Easy Series - Nová generace ústředny zabezpečovacího systému pro domácnosti a malé podniky: snadné použití a rychlá instalace

Mozkem každého zabezpečovacího systému je ústředna. Ta vyhodnocuje veškeré signály ze snímačů a ovládacích zařízení. Na základě jejich analýzy a v souladu s naprogramováním rozhoduje o vyhlášení poplachu.

Například magnetický detektor dveří, kterými se vloupá narušitel, upozorní ústřednu na tuto skutečnost. Podobným způsobem lze zajistit i všechny další vstupy do objektu, zejména okna. Pro detekci rozbití skleněné výplně se dnes používají akustické detektory rozbití skla, které jsou schopny tuto změnu velmi přesně detekovat.

Rovněž takzvané infrapasivní snímače (PIR snímače) jsou na základě analýzy teplot v místnosti  schopny spolehlivě detekovat pohyb člověka v prostoru. Pro různé aplikace se používají snímače s odlišnou charakteristikou, například snímače imunní menším živočichům.

Standardem u systémů EZS je také ochrana objektů před nebezpečím požáru nebo výbuchu. Ke včasné detekci požáru se používají ionizační, optické nebo tepelné požární snímače.

Moderní elektronické zabezpečovací systémy se zpravidla odjišťují buď pomocí malé čtvercové klávesnice zadáním několikamístného vstupního kódu nebo stiskem tlačítka rádiového ovladače.
Řada Easy Series od společnosti Bosch je nová ústředna tohoto typu určená pro použití v domácnostech a malých podnicích, které chtějí účinně zabezpečit svůj majetek, ale dosud tak neučinily kvůli vysokým investičním a instalačním nákladům. Tato nová generace ústředen zabezpečení usnadňuje a cenově zpřístupňuje.

Řada Easy Series jež koncipována tak, aby nebylo nutné číst příručky. Instalující osoby tedy vše instalují, včetně nastavení ústředny, velmi snadno. /Doslovně v anglickém slova smyslu „easy“ neboli  „jednoduše“./ Malá ústředna je vybavena barevnými plochými vývody a další vizualizací jednotlivých připojení v podobě snadno pochopitelných symbolů. Lze definovat až osm smyček a připojit až čtyři externí varovná zařízení, napájecí jednotku, ochranný kontakt a až čtyři klávesnice. Je rovněž možné začlenit hlásiče ohně, takže vznikne kompletní platforma zabezpečení.

Konfigurace a autotest systému jsou ovládány pomocí hlasových výzev a lze je spustit prostřednictvím telefonu s kmitočtovou volbou. Funkce je tak jednoduchá jako princip hlasové pošty a lze ji využít i pro vzdálenou údržbu. Dokonce ještě snazší a pohodlnější je předběžná konfigurace a programování pomocí volitelného zásuvného programovacího klíče. Zásuvný hlasový modul je dostupný již více než ve 20 jazycích. V případě potřeby změnit jazyk systému, je třeba pouze vyměnit hlasový modul.

Společnost Bosch navrhla ústřednu EZS řady Easy Series takovým způsobem, že zařízení samo vysvětluje své funkce a instalující osoba se obejde bez nákladných školicích programů.

Další přitažlivou vlastností je skutečnost, že se klávesnice liší od běžných čtvercových klávesnic. Oválná plochá klávesnice je velká jako dlaň (17,7 cm x 12 cm x 2,5 cm) a má vysoce kontrastní displej LCD. Protože využívá symboly a barvy, nezobrazuje žádný text. Uživatel na první pohled vidí, zda je ústředna zapnuta nebo zda je v režimu „Částečná aktivace“ či „Celková aktivace“. Aktivace se provádí především předložením klíčenky ke čtecímu zařízení integrovanému v klávesnici. Pro aktivaci systému je třeba ji předložit klávesnici asi ze vzdálenosti 5 centimetrů. Další možností aktivace ústředny je zadání přístupového kódu nebo stisknutí jediného tlačítka. Hlas okamžitě sdělí aktuální stav a zároveň se rozsvítí displej. Pomocí klíčenky a hlasových výzev mohou systém snadno a spolehlivě zapnout a vypnout i děti.

Klávesnice obsahuje detektor přítomnosti, který aktivuje stavový displej, pokud se někdo přiblíží na vzdálenost menší než 30 cm. Navíc je k dispozici integrovaný mikrofon pro sledování oblasti a pod posunovacím krytem je umístěno pět tlačítek pro zadání přístupového kódu nebo přivolání první pomoci či tísňového volání. Po přenosu poplachu může ústředna rovněž vygenerovat individuální textovou zprávu SMS nebo hlasovou zprávu na mobilní telefon majitele nebo jeho sousedů.

Uvedením této ústředny EZS na trh nabízí společnost Bosch atraktivní počáteční sadu sestávající z ústředny, klávesnice, dvou klíčenek, dvou detektorů pohybu a dvou magnetických kontaktů.

Ifsec 2005: Bosch získává s novou ústřednou Easy Series prestižní cenu za inovace v oblasti zabezpečení

Společnost Bosch Security Systems, přední dodavatel zabezpečovacích systémů, získala na letošním slavnostním udílení cen Security Industry Award ocenění za celkové inovace. Jak bylo oznámeno na Ifsecu, všechna letošní ocenění se týkala inovací, přičemž nová ústředna Easy Series porazila konkurenci a získala cenu roku Best New Intruder Alarm Product Award.


Bosch Security Systems dodává ucelenou řadu produktů a řešení v oblasti elektrické zabezpečovací signalizace (EZS) – konvenční i analogové zabezpečovací ústředny, kompletní spektrum detektorů, komunikační zařízení pro pulty centrální ochrany a další produkty. Podrobnější informace lze získat na webové stránce www.boschsecuritysystems.cz.

Váš názor Další článek: Invex a Digitex získají v příštím roce zpět svůj původní termín

Témata článku: Programování, Malý objekt, Bosch, Nový mozek, Tepelný pohyb, Kompletní klávesnice, Optické spektrum, Rádiové spektrum, Easy, Ochranná vlastnost, Aktivace, Alarm


Určitě si přečtěte

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

** K odposlechu mozků používáme EEG ** To má ale žalostné informační rozlišení ** Rusům pomohla počítačová neuronová síť

Jakub Čížek | 29

Pojďme programovat elektroniku: Rádiový čip, který má skoro každá bezdrátová myš

Pojďme programovat elektroniku: Rádiový čip, který má skoro každá bezdrátová myš

** Bezdrátové myši řídí čip od Nordic Semiconductors ** Jeho rádiové vysílače si před lety oblíbila i komunita kutilů ** Dnes si je vyzkoušíme v praxi

Jakub Čížek | 9

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

** Společně s operačním systémem se spouští řada aplikací a služeb ** Mohou mít negativní dopad na celkovou dobu startu Windows ** Jak získat kontrolu nad automaticky spouštěnými programy?

Karel Kilián | 60

České Rajče je stále plné dětských nahotin. Student pomocí A.I. analyzoval miliony fotek

České Rajče je stále plné dětských nahotin. Student pomocí A.I. analyzoval miliony fotek

** Rajče.net má odjakživa problémy s choulostivými fotkami dětí ** Student zlínské univerzity analyzoval jeho katalog ** Neuronová síť doposud prozkoumala 6 milionů snímků

Jakub Čížek, Filip Šedivý | 73Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu