Dvanáct vánočních podvodů

15. prosince 2010
Novinky pro testování aplikací
Dvanáct vánočních podvodů

Společnost McAfee varuje, na co si dát pozor při nakupování dárků na Internetu

Společnost McAfee (NYSE: MFE) vydala varování před 12 hlavními triky, které zkouší internetoví podvodníci na uživatele ve vánoční sezóně. Lidé nakupující na Internetu dárky nebo rezervující plánované cesty by se speciálně před těmito typy podvodů měli mít na pozoru.

„Pro kybernetické podvodníky jde samozřejmě stále o výnosný byznys,“ uvedl Dave Marcus, ředitel bezpečnostního výzkumu v laboratořích McAfee Labs. „Spoléhají na to, že uživatelé nebudou kvůli předvánočnímu stresu dostatečně obezřetní.“

Dvanáct vánočních podvodů

1. IPad zdarma

Řada lidí bude jako dárky kupovat produkty firmy Apple. Podvodníci například zkouší uživatelům namluvit, že při nákupu dalšího zboží dostanou zdarma iPad. Samozřejmě k tomu nedojde a cílem je pouze získat z důvěřivé oběti údaje o platební kartě. V sociálních sítích probíhá tento podvod např. ve verzi, kdy se nabízí možnost vyhrát iPad po správném vyplnění kvízu.

2. Pomoc, byl jsem okraden

Tento podvod předstírá, že jeho odesilatelem je známý nebo rodinný příslušník, který se někde v cizině dostal do potíží. Příjemce zprávy se žádá, aby dotyčnému pomohl převodem peněz. Protože Vánoce jsou současně časem cestování, laboratoře McAfee předpovídají, že pokusů o tento druh podvodu v nejbližších dnech přibude.

3. Slevové a dárkové programy

Podobně jako v případě 1, uživatelům se ale nabízí například kredit do určité výše pro nákupy v e-shopu. Cílem je opět získat z uživatelů důvěrné informace.

4. Podvodná nabídka zaměstnání

Ve vánoční sezóně mají lidé často vysoké výdaje a potřebují peníze. Podvodníci proto nabízejí podezřele dobře placené práce, které je navíc možné vykonávat z domova. Opět je však třeba poskytnout důvěrné informace. Tento druh podvodů se šíří hlavně pomocí sítě Twitter.

5. Smishing neboli phishing přes SMS

Zpráva poslaná přes SMS může např. předstírat, že jejím odesilatelem je banka nebo provozovatel e-shopu. Zpráva tvrdí, že nastaly jakési potíže, je třeba někam zavolat či poslat SMS a autorizovat platbu nebo sdělit informace o účtu. Lidé před svátky více nakupují on-line nebo kontrolují zůstatky na účtech a navíc bývají nervózní, proto tento typ podvodu dává aktuálně slušné šance na úspěch.

6. Podezřele výhodná nabídka ubytování

Zálohu je ovšem třeba zaplatit předem...

7. Podvody spojené s ekonomickou recesí

Může jít například o nabídky podezřele výhodného úvěru. Podvodníci požádají dopředu zaplatit za zpracování žádosti nebo chtějí sdělit citlivé osobní informace.

8. Elektronické pohlednice

Podvodníci nabízejí elektronické pohlednice, které obsahující odkazy na škodlivé weby nebo se pokoušející instalovat oběti malware. Mohou také rozesílat tyto pohlednice a předstírat, že odesilatelem je někdo, koho příjemce zná. Z infikovaného počítače se mohou tyto pohlednice pak dále rozesílat automaticky na všechny kontakty v e-mailu i sociálních sítích.

9. Podezřele nízká cena

Nabídka zboží vzhledem k obvyklým poměrům příliš levného je vždy podezřelá... Tento typ podvodů je rozšířen mj. v on-line aukcích.

10. Charita

Podvodníci rozesílají žádosti, které předstírají, že jejich odesilatelem je známá charitativní organizace prosící o finanční příspěvek. V době Vánoc a dávání dárků jsou lidé náchylnější na tyto triky naletět.

11. Stahování škodlivého obsahu

V době svátků se může jednat například o hudební melodie, pozadí plochy či spořiče obrazovky s vánoční tematikou. Příslušné soubory však obsahují malware.

12. Wi-Fi připojení v hotelech a na letištích

Využití zdarma dostupného Wi-Fi připojení na cestách nemusí být bez rizika, příslušné sítě mohou být kompromitovány a podvodníci mohou například odposlouchávat data, která se v nich přenáší.

Společnost McAfee doporučuje uživatelům následujících pět tipů, které by měly ochránit počítač i citlivé osobní informace.

  • Používejte raději dobře známé a renomované weby, hlavně pro on-line nákupy.
  • Nereagujte na nabídky, které přijdou jako spam (v e-mailu, sociálních sítích, instant messagingu...)
  • Všímejte si, na jakou adresu vedou odkazy, ještě než na ně kliknete. Nestahujte žádný obsah z neznámých zdrojů.
  • Pozor na jakékoliv podezřele výhodné nabídky.
  • V neznámých Wi-Fi sítích neprovádějte on-line nákupy a nepoužívejte internetové bankovnictví.
Další článek: Novinky pro testování aplikací

Témata článku: Citlivý uživatel, Oběť, Pozor, Levné zboží, Stres, Trik, Plánované zboží, Sociální síť, Tablety apple ipad na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Chyba roku 2038 způsobí problémy, počítače dnes totiž stárnou příliš pomalu

Chyba roku 2038 způsobí problémy, počítače dnes totiž stárnou příliš pomalu

** Loni ajťáky vystrašilo přetečení GPS čítače týdnů ** Nemělo se stát vůbec nic, ale svět opět nebyl připravený ** Za 18 let nás ale čeká ještě něco mnohem většího

Jakub Čížek | 68

Zkusili jsme Ryzen 7 4800HS v notebooku Asus: drtí Intel výkonem a umí být potichu

Zkusili jsme Ryzen 7 4800HS v notebooku Asus: drtí Intel výkonem a umí být potichu

** Nové osmijádro AMD pro herní notebooky překvapuje výkonem ** V rámci notebooku ROG Zephyrus G15 umí být tiché i výkonné** Rozhodnou hlavně prodávané konfigurace s lepší grafikou

Tomáš Holčík | 70

Vyzkoušeli jsme TP-Link Deco P9: zajistí doma Wi-Fi díky drátům ve zdi

Vyzkoušeli jsme TP-Link Deco P9: zajistí doma Wi-Fi díky drátům ve zdi

** Nová generace Mesh Wi-Fi s propojením přes elektrické rozvody ** Lepší parametry a nižší cena než u předchůdce ** Aplikace zatím podporuje jen základní nastavení bez rozšířených funkcí

Tomáš Holčík | 25

10 map, na kterých můžete COVID-19 sledovat téměř v živém přenosu

10 map, na kterých můžete COVID-19 sledovat téměř v živém přenosu

** Koronavrus můžete sledovat skoro živě ** Analytici a kartografové připravili hromadu map ** Vybrali jsme deset z nich

Jakub Čížek | 8Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test autokamer

Test ATX skříní

Jak surfovat pohodlně

Sportovní aplikace

Jak funguje procesor