Dva velcí šiřitelé nelegálního softwaru odsouzeni

Okresní soud ve Žďáru nad Sázavou uzavřel jeden z nejrozsáhlejších případů nelegálního šíření softwaru.
Dva velcí šiřitelé nelegálního softwaru odsouzeni
Trestním příkazem uzavřela samosoudkyně JUDr. Libuše Skřivanová soud nad dvěma pachateli obviněnými z šíření nelegálního softwaru. Podle § 14e trestního řádu byli oba uznáni vinnými, že v době od nejméně října 1997 do 17. září 1998 prostřednictvím časopisu Anonce prodávali software získaný v rozporu s autorským zákonem. V příslušné době takto kontaktovali nejméně 266 osob, jimž prodali nelegální programy v hodnotě téměř 5 milionů korun. Poškozené firmy (např. Autodesk, Burns Schwartz Praha, JRC SWS Praha, Pjsoft, Corel Corporation, Microsoft) byly ve věci škody odkázány na řízení ve věcech občanskoprávních.

Trestní oznámení na oba podezřelé podala Agentura pro ochranu software v roce 1998 na policii ve Žďáru nad Sázavou. Na tomto základě u nich policisté vykonali domovní prohlídku, při níž jim byly zabaveny počítače, tiskárna, diskety, vypalovací zařízení a další příslušenství, které užívali pro svou nezákonnou činnost. Kromě toho byla nalezena databáze kupujících, jež umožnila, aby bylo vyslechnuto téměř tři sta svědků. Těmto uživatelům propadl software tímto způsobem získaný. Mnozí z nich tvrdili, že neví o tom, že se stali neoprávněnými uživateli a že zboží nakoupili v dobré víře. Vyšetřovatelé tento argument přijali a kupující nebyli obviněni jako spolupachatelé činu. Za zvláště alarmující lze považovat fakt, že mnozí z nich měli nelegální software na počítačích ve své firmě, kde ho používali pro hospodářskou činnost.

„Byl to jeden z mnoha případů obdobného charakteru, na kterých jsme pracovali a pracujeme stále,“ řekl Zdeněk Weig z Agentury pro ochranu software. „K objasnění došlo tak, že jsme sledovali inzeráty v časopise Anonce a na jejich základě jsme prostřednictvím detektivní kanceláře prováděli tzv. kontrolní nákupy. V tomto případě se dá říci, že šlo o jeden z nejrozsáhlejších případů. Tito dva pachatelé dokázali zásobit velké množství lidí, než došlo k policejní akci a než jim bylo v pokračování zabráněno.“

Diskuze (1) Další článek: Olympus C-2100 UZ - „Dlouhé oko, pevná ruka“

Témata článku: Software, Microsoft, JRC, Tiskárny v akci


Určitě si přečtěte

Nové iPhony, hodinky a další novinky Applu: Zase bude za co utrácet

Nové iPhony, hodinky a další novinky Applu: Zase bude za co utrácet

Dnes proběhla další velká prezentační akce Applu, na které došlo k odhalení nových iPhonů a dalších novinek. Událost jsme sledovali online, a tak se můžete podívat na chronologický zápis těch nejdůležitějších informací.

David Polesný | 136

Zranitelnost platebních karet Visa umožňuje zločincům obejít limit při bezkontaktních platbách

Zranitelnost platebních karet Visa umožňuje zločincům obejít limit při bezkontaktních platbách

** Odborníci přišli na to, jak obejít limit bezkontaktních plateb ** Stačí zařízení, ovlivňující komunikaci mezi kartou a terminálem ** Stahují se nad bezkontaktními platbami mračna?

Karel Kilián | 79

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 6Aktuální číslo časopisu Computer

Speciál o přechodu na DVB-T2

Velký test herních myší

Super fotky i z levného mobilu

Jak snadno upravit PDF