Druhá generace platformy AMD APU řady A přichází

Druhá generace platformy AMD APU řady A přichází

Společnost AMD dnes oznámila velmi dychtivě očekávané uvedení druhé generace procesorů AMD A-Series s akcelerovaným zpracováním grafiky (Accelerated Processing Unit – APU pro mainstreamové i ultratenké notebooky, počítače typu All-in-One a tradiční stolní počítače, počítače používané jako domácí kino a vestavěné systémy.

Druhá generace procesorů APU A-Series s kódovým označením „Trinity“ oproti předchozí generaci představuje od základu přepracovanou konstrukci, která v dané kategorii počítačů umožňuje nejlepší možnosti s ohledem na mobilitu, zábavu a zážitek z počítačových her. Mezi nejvýraznější vlastnosti konstrukce těchto produktů patří například:

Klepněte pro větší obrázek

·Dvojnásobný výkon vztažený na jeden spotřebovaný watt oproti předchozí generaci;

·AMD HD Media Accelerator podporovaný celou řadou jedinečných technologií, které jsou navržené s cílem optimalizovat kvalitu obrazu, který je ke zpracování k dispozici ze zdrojů jako jsou například předplacené programy nebo filmy na Internetu, a akcelerovat převody mezi jednotlivými video formáty;

·Navýšení výkonu CPU až o 29 procent se zvýšenou rychlostí procesoru díky CPU jádru nové generace AMD „Piledriver“ s technologií AMD Turbo Core 3. generace, která umožňuje dynamicky přesouvat výkon mezi CPU a GPU podle potřeb dané aplikace, což účinným způsobem zrychluje odezvu systému, a dokáže zvýšit taktování CPU až na 3,2 GHz;

·Grafická karta AMD Radeon™ HD 7000 zajišťuje zvýšení grafického výkonu až o 56% ve srovnání s předchozí generací. Hlavní (CPU) a grafický (GPU) procesor dohromady dosahují výpočetního výkonu, který přesahuje 700 gigaflops – což je několikanásobně více než nejrychlejší CPU na platformě x86 – a výrazně tak umocňují výkon stovek aplikací.

·Výdrž baterie až 12 hodin díky upravenému řízení spotřeby energie u CPU i GPU – jednoznačně zajišťuje prvenství v kategorii výdrže baterie u notebooků.

„Nejnovější notebooky všech OEM, stejně jako ultratenké notebooky, kompaktní počítače typu All-in-One a stolní počítače založené na nové generaci APU A-Series společnosti AMD nabízejí nejlepší zážitky ze sledování filmů nebo videa a hraní her, výkon s velmi rychlou odezvou díky technologii AMD Turbo CORE a podporují akceleraci stále rostoucí řady aplikací – pracovních i multimediálních, a to vše v štíhlém, stylovém provedení a za velmi rozumné ceny,“ řekl Chris Cloran, viceprezident a generální ředitel divize AMD Client Business Unit. „Druhá generace našich procesorů AMD APU řady A představuje zásadní posun vpřed úplně ve všech aspektech – co se týče výkonu i spotřeby, a uživatelé si tak mohou vychutnávat skvělé podání obrazu a odezvu aplikací, aniž by museli obětovat jiné podstatné věci, na nichž jim záleží. A tyto přednosti nejsou vyhrazeny pouze pro mainstreamové notebooky. Naopak – přesahují i do oblasti cenově dostupných ultratenkých zařízení, která jsou vybavena nejnovějšími grafickými kartami AMD Radeon™.“

Klepněte pro větší obrázek

Ekosystém aplikací s akcelerací podporovanou platformou AMD stále roste

Bezkonkurenční úroveň výpočetního výkonu a jedinečné možnosti nakládání s daty v rámci platformy APU stále více přitahují zájem vývojářů návazného ekosystému – v současné době má podporu akcelerace pomocí APU od AMD více než 100 aplikací a her. Druhá generace APU řady A společnosti AMD uživatelům přináší nesrovnatelně lepší zobrazení videa z Internetu díky zásuvným modulům (plug-ins) pro internetové prohlížeče Google Chrome, Firefox a Internet Explorer 9, které uživatelům umožňují snadné zapnutí technologie AMD Steady Video technology. Výčet aplikací, které byly v nedávné době optimalizovány pro využití možností AMD APU řady A, zahrnuje například Adobe Photoshop CS6, WinZip 16.5 a VLC Media Player. Platforma APU A-Series je navíc navržena tak, aby dokázala plně využít přednosti nově přicházejícího operačního systému Windows® 8.

„Z nástupu druhé generace AMD APU řady A máme skutečně radost a jsme přesvědčeni, že naváže na skvělé dílo, které firmy Microsoft a AMD společně vykonaly na předchozích APU řady A,“ řekl Aidan Marcuss, Senior Director, Windows Business Planning, Microsoft Corp. „Již nyní se těšíme, až uvidíme APU řady A ve spojení s Windows 8, jak bude přinášet uživatelům skvělé zážitky na široké škále různých zařízení.“

Pro vývojáře, kteří by se chtěli podílet na posunu tohoto oboru směrem k heterogennímu výpočetnímu prostředí, nabídne nadcházející AMD Fusion Developer Summit jedinečnou příležitost, jak si mohou rozšířit své znalostní zázemí. Podrobnější informace o AFDS 12 jsou k dispozici zde.

Bezkonkurenční mobilita

Díky „klidové“ výdrži baterie přes 12 hodin je společnost AMD v současné době na špičce mezi výrobci řešení pro zvyšování doby výdrže baterie notebooků. Druhá generace platformy AMD APU řady A poskytuje vyšší výkon a současně má o polovinu nižší nároky na příkon než její předchůdce.

O tyto přednosti se zasloužilo především nové jádro CPU označované jako „Piledriver“ s optimalizovanou spotřebou a současně i technologie AMD Start Now, která je navržena s cílem maximalizovat odezvu systému díky zrychlení vstupu a probouzení ze stavů s úsporou energie. Počítače s technologií AMD Start Now dokážou naběhnout z režimu spánku za pouhé dvě sekundy a nabootovat do základního stavu za asi 10 sekund.

U ultratenkých notebooků umožňuje řešení společnosti AMD dosáhnout grafického výkonu bez kompromisů díky energeticky úspornému a špičkovému grafickému procesoru AMD Radeon™. Spotřebitelé mohou očekávat, že se setkají s ultratenkými notebooky založenými na platformě AMD APU řady A se dvěma jádry s odběrem 17 wattů nebo čtyřmi jádry se spotřebou 25 wattů. Tyto produkty budou snadno k poznání podle stylové nálepky VISION Technology z hliníku a jejich produktové řady budou mít velmi zajímavé ceny.

Nejlepší zábava v dané kategorii

Vzhledem k tomu, jak stále více lidí proměňuje své počítače v centra soustřeďující multimediální zábavu, je aspekt vizuálního výkonu stále důležitější. Pro posílení těchto možností vytvořila společnost AMD takzvaný AMD HD Media Accelerator – jedinečný soubor technologií, jež umožňují dosáhnout na PC nejvyšší kvality obrazu. Mezi hlavní vlastnosti, které HD Media Accelerator obsahuje, patří například:

·AMD Perfect Picture HD – Technologie pro zdokonalení obrazu, zpracování videa a zobrazování s lepším podáním plných barev a zobrazení hran, potlačením šumu a dynamickou úpravou kontrastu.

·AMD Steady Video Technology – Technologie, která umožňuje vyhlazené přehrávání roztřeseného videa, stačí kliknout na jediné tlačítko díky zásuvným modulům pro oblíbené internetové prohlížeče a multimediální aplikace.6

·AMD Quick Stream Technology – Nová technologie zvyšující prioritu streamovaného videa na PC pro zajištění hladkého a prakticky netrhaného video streamu.

·Video chat v plném HD rozlišení s až čtyřmi lidmi najednou.

·AMD Video Converter – Procesor pro komprimaci videa zajišťující rychlou konverzi a sdílení multimediálních souborů mezi celou řadou formátů a zařízení.

·Plná podpora dekodérů pro formáty H.264, MPEG-2, VC-1, MVC, DivX a WMV.

Přední postavení v oblasti počítačových her

Druhá generace platformy AMD APU řady A staví na již dosažené přední pozici společnosti AMD ve světě počítačových her a zvyšuje herní výkon až o 56% oproti předchozí generaci a přináší podporu pro:

·Technologii AMD Eyefinity – Nyní prvně je tato špičková technologie k dispozici pro APU bez nutnosti použít diskrétní grafickou kartu.[viii]

·Grafikou architekturu DirectX® 11 s vynikajícím výkonem pro hry v rozlišení 1080p, jež nabízí skutečně realistické podání obrazových detailů.

·Duální grafické karty AMD Radeon™, jež poskytují zvýšení výkonu až o 75%, pokud se platforma APU rozšíří o diskrétní grafickou kartu. Možnost využít duální grafiku AMD Radeon™ navíc nabízí podporu rozhraní DirectX® 9 pro starší herní tituly a používá nové technologické profily AMD CrossFire™ pro snadnější provádění aktualizací.

Klepněte pro větší obrázek

Dostupnost a technické podrobnosti

Společnost AMD má rekordní počet modelů, jejichž výkony vyhrávají srovnávací testy a které vyrábějí společnosti Acer, Asus, HP, Lenovo, Samsung, Sony a Toshiba, založené na druhé generaci platformy AMD APU řady A a technologii VISION od AMD, ať se již jedná o mainstreamové nebo ultratenké notebooky, nebo vestavěná řešení – to vše je k dispozici počínaje dneškem.

Systémy pro stolní počítače a samostatné komponenty pro prodejní kanály budou k dispozici během tohoto roku.

Témata článku: Adobe Photoshop Cs6, All In One Pc, AMD Radeon, Envy, Perfect, Photoshop Cs6, Trinity, Video Converter, Video Chat, VLC Media Player, Watt, Winzip, Nejlepší notebooky, Úprava PC zdroje, All-in-one počítač, Herní zážitek, Odezva, Plná možnost, Klidový stav, HP Envy, Herní řada, Podporovaný prohlížeč, Spotřebovaná energie, Druhá generace

Aktuální číslo časopisu Computer

Test 11 telefonů do 6 000 Kč

Postavte si a přetaktujte počítač

Srovnali jsme 7 sportovních kamer

Která zaměstnání nahradí roboti?