Druhá generace platformy AMD APU řady A přichází

Druhá generace platformy AMD APU řady A přichází

Společnost AMD dnes oznámila velmi dychtivě očekávané uvedení druhé generace procesorů AMD A-Series s akcelerovaným zpracováním grafiky (Accelerated Processing Unit – APU pro mainstreamové i ultratenké notebooky, počítače typu All-in-One a tradiční stolní počítače, počítače používané jako domácí kino a vestavěné systémy.

Druhá generace procesorů APU A-Series s kódovým označením „Trinity“ oproti předchozí generaci představuje od základu přepracovanou konstrukci, která v dané kategorii počítačů umožňuje nejlepší možnosti s ohledem na mobilitu, zábavu a zážitek z počítačových her. Mezi nejvýraznější vlastnosti konstrukce těchto produktů patří například:

Klepněte pro větší obrázek

·Dvojnásobný výkon vztažený na jeden spotřebovaný watt oproti předchozí generaci;

·AMD HD Media Accelerator podporovaný celou řadou jedinečných technologií, které jsou navržené s cílem optimalizovat kvalitu obrazu, který je ke zpracování k dispozici ze zdrojů jako jsou například předplacené programy nebo filmy na Internetu, a akcelerovat převody mezi jednotlivými video formáty;

·Navýšení výkonu CPU až o 29 procent se zvýšenou rychlostí procesoru díky CPU jádru nové generace AMD „Piledriver“ s technologií AMD Turbo Core 3. generace, která umožňuje dynamicky přesouvat výkon mezi CPU a GPU podle potřeb dané aplikace, což účinným způsobem zrychluje odezvu systému, a dokáže zvýšit taktování CPU až na 3,2 GHz;

·Grafická karta AMD Radeon™ HD 7000 zajišťuje zvýšení grafického výkonu až o 56% ve srovnání s předchozí generací. Hlavní (CPU) a grafický (GPU) procesor dohromady dosahují výpočetního výkonu, který přesahuje 700 gigaflops – což je několikanásobně více než nejrychlejší CPU na platformě x86 – a výrazně tak umocňují výkon stovek aplikací.

·Výdrž baterie až 12 hodin díky upravenému řízení spotřeby energie u CPU i GPU – jednoznačně zajišťuje prvenství v kategorii výdrže baterie u notebooků.

„Nejnovější notebooky všech OEM, stejně jako ultratenké notebooky, kompaktní počítače typu All-in-One a stolní počítače založené na nové generaci APU A-Series společnosti AMD nabízejí nejlepší zážitky ze sledování filmů nebo videa a hraní her, výkon s velmi rychlou odezvou díky technologii AMD Turbo CORE a podporují akceleraci stále rostoucí řady aplikací – pracovních i multimediálních, a to vše v štíhlém, stylovém provedení a za velmi rozumné ceny,“ řekl Chris Cloran, viceprezident a generální ředitel divize AMD Client Business Unit. „Druhá generace našich procesorů AMD APU řady A představuje zásadní posun vpřed úplně ve všech aspektech – co se týče výkonu i spotřeby, a uživatelé si tak mohou vychutnávat skvělé podání obrazu a odezvu aplikací, aniž by museli obětovat jiné podstatné věci, na nichž jim záleží. A tyto přednosti nejsou vyhrazeny pouze pro mainstreamové notebooky. Naopak – přesahují i do oblasti cenově dostupných ultratenkých zařízení, která jsou vybavena nejnovějšími grafickými kartami AMD Radeon™.“

Klepněte pro větší obrázek

Ekosystém aplikací s akcelerací podporovanou platformou AMD stále roste

Bezkonkurenční úroveň výpočetního výkonu a jedinečné možnosti nakládání s daty v rámci platformy APU stále více přitahují zájem vývojářů návazného ekosystému – v současné době má podporu akcelerace pomocí APU od AMD více než 100 aplikací a her. Druhá generace APU řady A společnosti AMD uživatelům přináší nesrovnatelně lepší zobrazení videa z Internetu díky zásuvným modulům (plug-ins) pro internetové prohlížeče Google Chrome, Firefox a Internet Explorer 9, které uživatelům umožňují snadné zapnutí technologie AMD Steady Video technology. Výčet aplikací, které byly v nedávné době optimalizovány pro využití možností AMD APU řady A, zahrnuje například Adobe Photoshop CS6, WinZip 16.5 a VLC Media Player. Platforma APU A-Series je navíc navržena tak, aby dokázala plně využít přednosti nově přicházejícího operačního systému Windows® 8.

„Z nástupu druhé generace AMD APU řady A máme skutečně radost a jsme přesvědčeni, že naváže na skvělé dílo, které firmy Microsoft a AMD společně vykonaly na předchozích APU řady A,“ řekl Aidan Marcuss, Senior Director, Windows Business Planning, Microsoft Corp. „Již nyní se těšíme, až uvidíme APU řady A ve spojení s Windows 8, jak bude přinášet uživatelům skvělé zážitky na široké škále různých zařízení.“

Pro vývojáře, kteří by se chtěli podílet na posunu tohoto oboru směrem k heterogennímu výpočetnímu prostředí, nabídne nadcházející AMD Fusion Developer Summit jedinečnou příležitost, jak si mohou rozšířit své znalostní zázemí. Podrobnější informace o AFDS 12 jsou k dispozici zde.

Bezkonkurenční mobilita

Díky „klidové“ výdrži baterie přes 12 hodin je společnost AMD v současné době na špičce mezi výrobci řešení pro zvyšování doby výdrže baterie notebooků. Druhá generace platformy AMD APU řady A poskytuje vyšší výkon a současně má o polovinu nižší nároky na příkon než její předchůdce.

O tyto přednosti se zasloužilo především nové jádro CPU označované jako „Piledriver“ s optimalizovanou spotřebou a současně i technologie AMD Start Now, která je navržena s cílem maximalizovat odezvu systému díky zrychlení vstupu a probouzení ze stavů s úsporou energie. Počítače s technologií AMD Start Now dokážou naběhnout z režimu spánku za pouhé dvě sekundy a nabootovat do základního stavu za asi 10 sekund.

U ultratenkých notebooků umožňuje řešení společnosti AMD dosáhnout grafického výkonu bez kompromisů díky energeticky úspornému a špičkovému grafickému procesoru AMD Radeon™. Spotřebitelé mohou očekávat, že se setkají s ultratenkými notebooky založenými na platformě AMD APU řady A se dvěma jádry s odběrem 17 wattů nebo čtyřmi jádry se spotřebou 25 wattů. Tyto produkty budou snadno k poznání podle stylové nálepky VISION Technology z hliníku a jejich produktové řady budou mít velmi zajímavé ceny.

Nejlepší zábava v dané kategorii

Vzhledem k tomu, jak stále více lidí proměňuje své počítače v centra soustřeďující multimediální zábavu, je aspekt vizuálního výkonu stále důležitější. Pro posílení těchto možností vytvořila společnost AMD takzvaný AMD HD Media Accelerator – jedinečný soubor technologií, jež umožňují dosáhnout na PC nejvyšší kvality obrazu. Mezi hlavní vlastnosti, které HD Media Accelerator obsahuje, patří například:

·AMD Perfect Picture HD – Technologie pro zdokonalení obrazu, zpracování videa a zobrazování s lepším podáním plných barev a zobrazení hran, potlačením šumu a dynamickou úpravou kontrastu.

·AMD Steady Video Technology – Technologie, která umožňuje vyhlazené přehrávání roztřeseného videa, stačí kliknout na jediné tlačítko díky zásuvným modulům pro oblíbené internetové prohlížeče a multimediální aplikace.6

·AMD Quick Stream Technology – Nová technologie zvyšující prioritu streamovaného videa na PC pro zajištění hladkého a prakticky netrhaného video streamu.

·Video chat v plném HD rozlišení s až čtyřmi lidmi najednou.

·AMD Video Converter – Procesor pro komprimaci videa zajišťující rychlou konverzi a sdílení multimediálních souborů mezi celou řadou formátů a zařízení.

·Plná podpora dekodérů pro formáty H.264, MPEG-2, VC-1, MVC, DivX a WMV.

Přední postavení v oblasti počítačových her

Druhá generace platformy AMD APU řady A staví na již dosažené přední pozici společnosti AMD ve světě počítačových her a zvyšuje herní výkon až o 56% oproti předchozí generaci a přináší podporu pro:

·Technologii AMD Eyefinity – Nyní prvně je tato špičková technologie k dispozici pro APU bez nutnosti použít diskrétní grafickou kartu.[viii]

·Grafikou architekturu DirectX® 11 s vynikajícím výkonem pro hry v rozlišení 1080p, jež nabízí skutečně realistické podání obrazových detailů.

·Duální grafické karty AMD Radeon™, jež poskytují zvýšení výkonu až o 75%, pokud se platforma APU rozšíří o diskrétní grafickou kartu. Možnost využít duální grafiku AMD Radeon™ navíc nabízí podporu rozhraní DirectX® 9 pro starší herní tituly a používá nové technologické profily AMD CrossFire™ pro snadnější provádění aktualizací.

Klepněte pro větší obrázek

Dostupnost a technické podrobnosti

Společnost AMD má rekordní počet modelů, jejichž výkony vyhrávají srovnávací testy a které vyrábějí společnosti Acer, Asus, HP, Lenovo, Samsung, Sony a Toshiba, založené na druhé generaci platformy AMD APU řady A a technologii VISION od AMD, ať se již jedná o mainstreamové nebo ultratenké notebooky, nebo vestavěná řešení – to vše je k dispozici počínaje dneškem.

Systémy pro stolní počítače a samostatné komponenty pro prodejní kanály budou k dispozici během tohoto roku.

Další článek: Nenápadná hra Googlu vás naučí lépe vyhledávat

Témata článku: Plná možnost, Winzip, Druhá generace, Photoshop Cs6, VLC Media Player, Herní řada, Video Converter, Envy, Video Chat, Herní zážitek, Nejlepší notebooky, Watt, All In One Pc, AMD Radeon, HP Envy, Trinity, Podporovaný prohlížeč, Klidový stav, Odezva, Spotřebovaná energie, Adobe Photoshop Cs6, Úprava PC zdroje, Perfect, All-in-one počítač, Nejprodávanější notebooky na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Apple vychrlil novinky: Nové operační systémy a příprava na vlastní procesory

Apple vychrlil novinky: Nové operační systémy a příprava na vlastní procesory

** Apple dnes představuje novinky ** Tradiční keynote v rámci konference WWDC probíhá jen online ** Nové operační systémy, ale i něco navíc

David Polesný | 109

Čím nahradit Total Commander: 11 správců souborů nejen pro profíky

Čím nahradit Total Commander: 11 správců souborů nejen pro profíky

** Total Commander je fernomén mezi správci souborů ** Našli jsme 11 povedených alternativ ** Zvládnou to samé a ke všemu jsou většinou zadarmo

Karel Kilián | 87

Na měsíc jsem opustil Google a potupně se zase vrátil zpět (komentář)

Na měsíc jsem opustil Google a potupně se zase vrátil zpět (komentář)

** Zkusil jsem se zbavit závislosti na vyhledávači od Googlu ** Jako alternativy posloužily Bing, Seznam a DuckDuckGo ** Mají své silné stránky, ale i nepřekonatelná negativa

Lukáš Václavík | 60

Z rozmazané šmouhy krásná fotka. Takhle kouzlí nová umělá inteligence MyHeritage

Z rozmazané šmouhy krásná fotka. Takhle kouzlí nová umělá inteligence MyHeritage

** MyHeritage slibuje nejlepší neuronovou síť pro vylepšování fotek ** Funguje tím líp, čím horší fotku upravuje ** Otestovali jsme desítky různých snímků

Marek Lutonský, Lukáš Václavík | 39

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 3


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: nejlepší notebooky do 20 000 Kč

Test 8 levných IP kamer

Jak vybrat bezdrátová sluchátka

Testujeme Android 11