Domácnost ve znamení .com (“HOME .COM”)

7. února 2000
Premio P910: první velké P
Scott McNealy: Elektronický život - jak budeme žít ve věku .com
Domácnost ve znamení .com (“HOME .COM”)
Návštěvníci mezinárodní výstavy spotřební elektroniky 2000 (Consumer Electronics Show, CES) konané v Las Vegas mohli nahlédnout do velmi blízké budoucnosti – do sítí vybavené domácnosti, která ukazuje, jak bude zítřejší životní prostor chytřejší a interaktivnější, a to díky síle otevřeného propojení a technologiím Java™ a Jini™ od firmy Sun.

Lednička a webový panel jako součást Domácnosti ve znamení .com na CES 2000.
Vejdete do kuchyně a pozdraví vás moderní lednička, která má něco navíc – speciální webový panel, který lze používat na procházení množstvím různých receptů a ovládání desítek různých zařízení a služeb. Zvolíte si online recept podle vlastního přání a stisknutím tlačítka na panelu jej přeměníte na nákupní seznam. Potom pomocí domácího snímače potravin zjistíte, co ve vaší ledničce chybí. Nákupní seznam můžete odeslat do bezdrátového zařízení, jako je mobilní telefon nebo PDA, a vzít jej sebou do obchodu. Nebo seznam můžete poslat do nákupní služby online a potraviny vám budou doručeny domů. “Je to absolutní kuchyňský portál!” vykládá nadšeně ředitel pro spotřební a vestavěné aplikace společnosti Sun Curtis Sasaki.

Ve stejné místnosti komunikuje myčka na nádobí Bosch připojená k síti s centrem a může žádat pomoc v případě zjištění závady či nesprávného fungování. Kromě toho je zde automatický kávovar, jehož funkce se samy aktualizují prostřednictvím internetu.

Domácnost také předvádí inovační nové bezdrátové a interaktivní televizní komponenty, které rozšiřují možnosti připojené domácnosti.

Spotřebitelské technologie na bázi Java software společnosti Sun předvedené na výstavě spotřební elektroniky v podstatě pokrývají tři oblasti trhu: komunikační brány domácností, interaktivní televizi a bezdrátovou komunikaci. Mnohé z produktů převedených Domácnosti ve znamení .com budou dodány nebo zkoušeny někdy v roce 2000 nebo jsou již dokonce k dispozici.

Modelové obydlí ukazuje možnosti interakce desítek různých spotřebičů, zařízení a služeb na síti inteligentní domácnosti a dalších a ilustruje, jak sítě zaměřené na služby změní život zítřejších spotřebitelů. Zatímco se ukázky na síť připojených zařízení do domácnosti stávají běžnou součástí různých technologických výstav a veletrhů, využívá Domácnost ve znamení .com společnosti Sun sílu vnějších sítí k tomu, aby předvedl rozsáhlé možnosti nových typů služeb.

“Skutečnou sílu zařízení připojených k síti poznáte v okamžiku, kdy vaši domácnost napojíte na nějakou vnější síť jako např. internet,” vysvětluje vicepresident společnosti Sun George Paolini. “Spotřebitel tak získá přístup k novým službám a vytváří se zde zcela nový trh pro poskytovatele a výrobce služeb.”

Co může být ve vaší domácnosti již brzy

“V oblasti připojení domácností k síti se v poslední době vyvíjí mnoho činností,” říká Curtis Sasaki ze společnosti Sun. “Rychlý vývoj probíhá například u DSL, kabelových a satelitních technologií a dokonce POTS, které se snaží získat podíl na trhu. Existuje celá řada technologií, které se snaží stát součástí vnitřní domácí sítě (Home Network) – HomePNA (telefonní linky), Lonworks & CEBus (elektrické vedení), HAVi nebo Bluetooth jsou jen některé z nich. Software pro domácí komunikační bránu společnosti Sun založený na technologii Java a Jini a otevřeném propojení zajišťuje dokonalou platformu, kde se sjednotí tyto rozdílné technologie a kde je možno vytvořit komplexní řešení na poskytování služeb pro zařízení v domácnostech připojených k síti.” (Viz Domácí server.)

“Tyto představy nejsou tak futuristické, jak se mohou zdát,” zdůrazňuje Raj Mata ze společnosti Sun. “Mnoho služeb pro domácnosti připojené k síti pevné i mobilní (bezdrátové) je již nyní k dispozici. Set-top boxy a modemy využívají technologii Java a my předvádíme fungující příklady domácích serverů s technologií Jini. A GTE spouští zkušební provoz pro spotřebitele již v roce 2000: To není sci-fi, to je současnost!

Elektronický život

Jak budeme žít ve věku .com

Pokud není Vaše zařízení připravené k připojení na internet, nemá ve vaší domácnosti co dělat.

Autor: Scott McNealy

Zde je moje předpověď. Nepřipojená a izolovaná spotřební elektronika v domácnosti bude brzy směřovat na místa, jako je muzeum osmistopých magnetofonů a dalších nepotřebných zařízení.

A čím se tato zařízení provinila? Nebyla přizpůsobena na internet.

Nemyslete si, že jenom dvaadvacetiletí mladíci s propíchnutými očními víčky věří tomu, že byste se měli být schopni nalogovat na vaši ledničku. Na takovou

budoucnost sázejí i známí výrobci spotřební elektroniky. Společnosti jako Sears a Whirlpool vyrábějí taková zařízení, která vám nejen pomohou připravit vynikající večeři pro velkou návštěvu, ale také poskytnou přidané služby, které vám ušetří čas. Jedná se o zařízení, která se mohou připojit na internet a předávat důležité informace – od toho, co je třeba nakoupit v potravinách, až po informaci o tom, kdy vaše myčka potřebuje opravu.

To je pro nás ve společnosti Sun skvělá zpráva. Pracovali jsme s předpokladem, že každý muž, každá žena a každé dítě budou neustále připojeni k vysokorychlostní širokopásmové síti. Je to divný nápad, uvážíme-li, že polovina lidí na zeměkouli nikdy nebude telefonovat. Je to však báječná myšlenka, navrhujeme-li produkty pro tu druhou polovinu. Daleko důležitější je však myšlenka, že bude připojeno všechno, v čem proudí elektřina. Na produkty, které se nebudou moci připojit, bude sedat prach v muzeu, o kterém jsem se zmínil – myslím, že se nachází ve Wahoo v Nebrasce.

V internetové ekonomice jde všechno rychle. To je důvod, proč příchod domácností připojených na internet způsobí zlom ve vývoji technologií. Výrobci již k síti připojují ledničky i jiné spotřebiče. K internetu by měly být připojeny například myčky na nádobí, termostaty, televize, videa a jednou možná i žárovky. Předvídaví výrobci vybavují své produkty zařízením pro připojení k síti. Pomocí technologií Java™ a Jini™ společnosti Sun budou jejich výrobky moci oznámit širší síti “Dobrý den, jsem tady. Jsem připojen a mluvím vaším jazykem.”

A proč by vás to mělo zajímat? Dám vám dva důvody – dobrý obchod a snadný život.

A funguje to následovně. Firmy budou moci spotřebiče diagnostikovat a na dálku je opravovat a zákazníci je budou moci obsluhovat v podstatě odkudkoliv. Tyto služby budou zahrnovat i virtuální zabezpečování domácnosti a údržbu, hlídání a nové softwarové služby, které lze poskytovat prostřednictvím internetu. Nejen, že se zákazníkům zjednoduší život, výrobci však budou přidávat hodnotu ke svým produktům a službám.

Před dvěma roky jsem hovořil o této připojené domácnosti (Domácnost ve znamení .com) a předváděli jsme prototypy. Dnes, na výstavě spotřební elektroniky 2000 v Las Vegas, každý předvádí výrobky, které jsou skutečně na síť připojeny. Vypadá to, že každý nabízí jedno či dvě řešení pro vytvoření domácnosti s připojením. Někteří mají software, který funguje u několika spotřebičů. Někteří mají spotřebiče, které lze připojit k internetu. Někteří předvádějí hardware, který tyto služby v zákulisí zajišťuje. Jiní, kteří své domácí spotřebiče nepřizpůsobí na připojení

k internetu, budou platit. Ztratí totiž možnost poskytovat dodatečné služby a také udržovat si loajalitu zákazníka poté, co je mu výrobek prodán.

Společnost Sun nebude vytvářet Domácnost ve znamení .com, bude však dodávat většinu technologií, stejných, jako jsou technologie pohánějící internet. Koneckonců, podíváte-li se na Domácnost ve znamení .com, zjistíte, že používá stejnou páteř – otevřené internetové propojení a meziplatformové technologie, která se používá na připojení sítě do aut, kanceláří, vládních úřadů a v podstatě i všude jinde. To je důležitý fakt, neboť Domácnost ve znamení .com musí hovořit stejným jazykem jako zbytek sítě.

Firmy jako Weight Watchers a Streamline.com používají technologii Java a Jini, aby mohly svým zákazníkům poskytovat přiměřené služby. Maloobchody jako např. Sears si počínají stejně – umožňují svým výrobkům s vámi komunikovat, ať jste kdekoliv. Inteligentní karty s technologií Java zajišťují bezchybný provoz zabezpečovacích systémů na sítích, a zákazníci tak mohou kontrolovat, kdo může kdy vstoupit o jejich domu či bytu. Lednička s technologií Java vám bude dokonce posílat nákupní seznamy, abyste mohli nakupovat potraviny osobně či online.

Váš názor Další článek: Premio P910: první velké P

Témata článku: Internet, Televize doma, Bezdrátový internet, Mobilní muzeum, Nový dům, Seti, Satelitní karty, Důležitá součást, Satelitní televize, Spotřební elektronika, Televize online, Domácí spotřebič, Dodatečné vybavení, Las Vegas, Vegas, Různí výrobci, Domácnost, Propojené zařízení, Domácí síť, Dodatečné zařízení, Whirlpool, Bosch


Určitě si přečtěte

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

** S cenou do 20 tisíc lze vybrat solidní notebook na práci i hry ** Přenosné notebooky nabídnou i kovová těla a rychlý hardware ** Na hraní se hodí více peněz, ale na použitelný základ dvacet tisíc stačí

Tomáš Holčík, David Polesný | 47

Google Coral: Raspberry Pi s čipem, který zpracuje 4 biliony operací za sekundu

Google Coral: Raspberry Pi s čipem, který zpracuje 4 biliony operací za sekundu

** Je to velké jako Raspberry Pi ** Ale je to až o několik řádů rychlejší ** Dorazil nám exotický Google Coral s akcelerátorem Edge TPU

Jakub Čížek | 18

Jak doma vylepšit signál Wi-Fi: Pomůže repeater, více routerů, ale nejlépe systémy mesh

Jak doma vylepšit signál Wi-Fi: Pomůže repeater, více routerů, ale nejlépe systémy mesh

** Máte špatný signál Wi-Fi? Mesh systémy to vyřeší ** Už vás nezruinují, meziročně ceny příjemně spadly ** Jak systém funguje a čím je výjimečný?

Jiří Kuruc | 107

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 6


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky