Dobrá služba českým podnikům a jejich partnerům

Objem smluv na financování obchodů a aktivit českých vývozců a investorů a jejich zahraničních partnerů formou úvěrů, záruk a dalších produktů České exportní banky v roce 2006 dosáhl částky přes 19 miliard korun.
Dobrá služba českým podnikům a jejich partnerům

Z toho činily vývozní úvěry celkem 9,2 miliardy, z nichž téměř 8,5 miliardy bylo poskytnuto formou odběratelského exportního úvěru partnerům českých firem přímo či prostřednictvím jejich bank. Na výrobu a investice pro vývoz v tuzemsku v rámci předexportního financování podepsala banka se svými klienty smlouvy v hodnotě 3,8 miliardy korun, hodnota vystavených záruk tvořila téměř 1,8 miliardy korun. Ve srovnání s rokem 2005 se objem podepsaných smluv zvýšil o 10 %.

V závěru roku přispěla k dobrým perspektivám českých výrobců a vývozců v nových či staronových teritoriích  například smlouva o financování výstavby paroplynové elektrárny o výkonu 200 MW v Pákistánu, jejímž generálním dodavatelem bude Škodaexport. ČEB podporuje tuto akci svými produkty v hodnotě přes 90 milionů USD.  Trvale roste také český export do Ruska jakož i investice českých firem nejen v Ruské federaci, ale i v dalších zemích SNS. Hlavním předmětem dodávek jsou v tomto případě ucelené technologie, výrobky dopravního strojírenství, obráběcí a tvářecí stroje, v jednání jsou developerské projekty a projekty v oblasti infrastruktury a energetiky. Po desítkách let dodávají Češi do Ruska elektrárnu na klíč, v listopadu byl položen základní kámen paroplynové elektrárny o výkonu 70 MW ve Vologodské oblasti, přičemž smlouvy o  jejím financování v rozsahu cca 80 milionů EUR včetně předexportu podepsala ČEB také v průběhu roku 2006. Významnou skupinu tvoří v portfoliu ČEB i nadále malé a střední podniky, s nimiž banka podepsala smlouvy v objemu téměř 1 miliardy korun.

Česká exportní banka je nejen součástí systému státní podpory exportu, v jehož rámci spolu s EGAPem řeší většinu svých obchodních případů  a  ve své poradenské práci  sdílí zkušenosti a znalosti teritorií s Czechtrade. Je současně pevně zakotvena také  v bankovní komunitě, při řešení potřeb českých firem velmi úzce spolupracuje s komerčními bankami jak na dvoustranném základě tak i na půdě specializovaného orgánu České bankovní asociace, kterým je Pracovní skupina pro exportní financování.

Váš názor Další článek: RIAA žaluje AllofMP3.com o 1,65 bilionu dolarů

Témata článku: Export, Elektrárna, Miliarda korun, Komerční banka, Malý objem

Aktuální číslo časopisu Computer

Zachraňte nefunkční Windows

Jak nakupovat a prodávat kryptoměny

Otestovali jsme konvertibilní notebooky

Velký test 14 herních myší