Díky vývoji společnosti Intel se přibližuje „TERA ÉRA“

SANTA CLARA, USA, 11. února 2007 – Vědci společnosti Intel vyvinuli světově první programovatelný procesor, který v jediném čipu přináší výkon superpočítače – tento 80jádrový procesor není o mnoho větší než nehet na vašem palci a vystačí s menším množství energie než většina současných domácích spotřebičů.
Díky vývoji společnosti Intel se přibližuje „TERA ÉRA“

Jedná se o výstup inovativního vývojového programu “Tera-scale computing” společnosti Intel, jehož cílem jsou osobní počítače a servery s výkonem jeden teraflops – neboli bilion operací za sekundu. Technické detaily o tomto čipu budou zveřejněny tento týden na výroční konferenci ISSCC (Integrated Solid State Circuits Conference) v San Francisku.

Výkon v řádu „Tera“ a schopnost přesouvat terabyty dat budou hrát v budoucnosti počítačů klíčovou úlohu – společně se všudypřítomným přístupem k Internetu umožní vznik nové generace aplikací pro vzdělávání, spolupráci a zábavu ve vysokém rozlišení na PC, serverech i kapesních zařízeních. Například umělá inteligence, okamžitá videokomunikace, fotorealistické hry, dolování multimediálních dat a rozpoznávání řeči v reálném čase – kdysi považované za vědeckou fantazii pro příběhy typu „Star Trek” – se mohou stát běžnou praxí.

Společnost Intel v tuto chvíli neplánuje uvedení tohoto čipu s výpočetními jednotkami pracujícími s plovoucí desetinnou čárkou na trh. Výzkumný projekt „Tera-scale“ je základní nástroj hledání nových možností obecných a specializovaných procesorů, funkčnosti jader a způsobů propojení čipů mezi sebou a s počítačem, které umožní co nejlepší přenosy dat a především návrh softwaru, který dokáže možnosti vícejádrových procesorů maximálně využít. Nejnovější experimentální „Teraflops čip“ přináší specifický náhled na nové metody konstrukce čipů, širokopásmové propojení a řízení spotřeby.

„Naši badatelé dosáhli úžasného historického mezníku v oblasti konstrukce vícejádrových paralelních výpočetních systémů,“ uvádí Justin Rattner, Senior Fellow a CTO společnosti Intel. „Ukazují cestu do nepříliš vzdálené budoucnosti, kdy budou systémy s výkonem v řádů Teraflops naprosto běžnou záležitostí, což na druhou stranu zcela promění naše představy o možnostech počítačů a Internetu v domácnostech a ve firmách.“

Zcela poprvé bylo výkonu jednoho Teraflops dosaženo v roce 1996 na superpočítači ASCI Red Supercomputer postaveném společností Intel pro Sandia National Laboratory. Tento počítač zabíral plochu 186 metrů čtverečních, pohánělo jej téměř 10 000 procesorů Pentium® Pro a k provozu potřeboval 500 kilowattů elektrické energie. Nyní vědci společnosti Intel dosáhli stejného výkonu na jednom vícejádrovém čipu.

Za zmínku rovněž stojí fakt, že tento výzkumný čip s 80 jádry dosahuje výkonu jeden teraflops při spotřebě pouhých 62 wattů – méně než potřebuje řada současných jednojádrových čipů.

Unikátní čip používá inovativní „dlaždicovou“ konstrukci, kde jsou malá jádra replikována jako „dlaždice“, což zjednodušuje návrh čipu s mnoha jádry. V kombinaci s objevem nových a robustních materiálů pro výrobu budoucích tranzistorů Intel se platnost Mooreova zákona posunuje daleko za horizont a otevírá se cesta k ještě efektivnější výrobě vícejádrových procesorů s miliardami tranzistorů.

Teraflops čip obsahuje rovněž architekturu „síť v čipu“, která se podobá mřížce a umožňuje super-vysokorychlostní komunikaci mezi jádry dovolující přenášet uvnitř čipu data rychlostí až terabits za sekundu. Výzkum byl rovněž zaměřen na systém nezávislého vypínání a zapínání jader, který by zajistil funkčnost pouze těch jader, které jsou pro danou úlohu potřeba, a zvýšil tak efektivitu využití energie.

V dalších fázích se bude výzkumný projekt Tera-scale zaměřovat na 3D stohovanou paměť uvnitř čipu a vývoj ještě sofistikovanějších prototypů s mnoha univerzálními jádry architektury Intel®. V současné době v rámci programu Intel® Tera-scale Computing Research probíhá více než 100 projektů zaměřených na vývoj architektury, software a konstrukci systémů.

Společnost Intel na konferenci ISSCC předloží ještě osm dalších dokumentů, včetně popisu mikroarchitektury Intel® CoreTM a jejího využití ve dvou- a čtyřjádrových procesorech pro servery, přenosné a stolní počítače, a to na 65nm i revoluční 45nm výrobní technologii. Mezi další témata patří komunikační čip pro radiofrekvenční identifikaci RFID (Radio Frequency Identification), nízkonapěťová vyrovnávací paměť pro mobilní systémy, programovatelný Viterbi akcelerátor a nové obvody pro potlačení rušení na čipu, měření fázového šumu a adaptivní techniky pro řešení odchylek a stárnutí.

Váš názor Další článek: První programovatelný procesor s výkonem v řádu teraflops

Témata článku: Software, Historická data, Scala, RFID, Budoucí superpočítač, Nová cesta, Trek, Tera, Historické datum, Současný prototyp, Historický počítač, Justin, Star Trek, Internet Radio


Určitě si přečtěte

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

** Strojové učení ještě nepřitáhlo takový zájem jako na začátku prázdnin ** Ne, umělá inteligence nenašla lék na rakovinu ** Naučila se svlékat ženy nejen z plavek

Jakub Čížek | 35

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 6

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

** S cenou do 20 tisíc lze vybrat solidní notebook na práci i hry ** Přenosné notebooky nabídnou i kovová těla a rychlý hardware ** Na hraní se hodí více peněz, ale na použitelný základ dvacet tisíc stačí

Tomáš Holčík, David Polesný | 47


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky