Díky IBM vznikne nová generace čipů

8. února 2007
Firefox: Chyba detekce phishingu
Yorktown Heights, New York, 27. ledna 2007 — Společnost IBM (NYSE: IBM) oznámila, že se jí podařilo vyvinout dlouho hledané vylepšení tranzistoru – drobného přepínače, který je základním stavebním prvkem prakticky všech současných mikročipů.
Díky IBM vznikne nová generace čipů

Ve spolupráci s AMD a dalšími vývojovými partnery Sony a Toshiba našla společnost způsob, jak vyrobit rozhodující součást tranzistoru z nového materiálu. Otevřela tak cestu k čipovým obvodům, které jsou menší, rychlejší a energeticky účinnější, než bylo dosud považováno za možné. Novou technologii lze začlenit do stávající výroby čipů s minimálními změnami nástrojového vybavení a procesů, takže je ekonomicky přijatelná.

Očekává se, že tento úspěch bude mít dalekosáhlý dopad a povede k vylepšení elektronických systémů všech druhů, od počítačů až po spotřební elektroniku. Společnost IBM začlenila tuto technologii do své nejmodernější linky na výrobu polovodičů v East Fishkill ve státě New York a od roku 2008 ji bude používat u svých produktů.

„Zásadní překážkou, které musel čipový průmysl dosud čelit, bylo, jak daleko můžeme posouvat současnou technologii,“ řekl Dr. T. C. Chen, viceprezident vědy a technologie v divizi IBM Research. „Po více než desetiletém úsilí teď známe cestu vpřed. Vzhledem k tomu, jak všudypřítomná je čipová technologie v našich životech, prospěje tato práce lidem v nejrůznějších aspektech života.“

Technologie nazvaná High-K Metal Gate (kovová brána s vysokou dielektrickou konstantou) používá nový materiál v kritické části tranzistoru, která řídí jeho hlavní funkci zapínání a vypínání. Tento materiál ve srovnání s předchůdcem poskytuje výrazně lepší elektrické vlastnosti, zkvalitňuje funkci tranzistoru a zároveň umožňuje při zmenšování tranzistoru překonat současné limity.

Použití nového materiálu umožní výrobcům čipů pokračovat v souladu s Mooreovým zákonem, podle nějž se má počet tranzistorů na čipu každých 12–18 měsíců zdvojnásobit, což zároveň zdokonaluje výkon a funkci čipu. Polovodičovému průmyslu se už několik desítek let daří udržovat toto tempo zdokonalování, ale se současnou technologií se už dostával na její hranice, což ohrozilo další pokrok a vývoj.

Stejně důležitá jako samotný nový materiál je i metoda jeho zavádění do současných výrobních technik. Týmu IBM se podařilo vytvořit tuto tranzistorovou součástku z nového materiálu bez nutnosti použití zvláštních nástrojů nebo změn výrobních procesů – a to byl pochopitelně základní předpoklad ekonomické použitelnosti této technologie.

Váš názor | Firefox: Chyba detekce phishingu

Témata článku: IBM, Gate, Výrobní linka, Výrobní technologie, Kritická část, Nová technologie, Vývojová divize, Metal, Nový zákon, Nová cesta, Nový čip, Polovodičová součást

Aktuální číslo časopisu Computer

Zachraňte nefunkční Windows

Jak nakupovat a prodávat kryptoměny

Otestovali jsme konvertibilní notebooky

Velký test 14 herních myší