Digitex 2007 ve vysokém rozlišení

INVEX - DIGITEX jsou každoročně nejen přehlídkou nabídky soudobého trhu ICT a spotřební elektroniky, ale i reflexí nastupujících trendů a technologií.
Digitex 2007 ve vysokém rozlišení

Po loňské výrazné prezentaci technologie a designu bude letos v Brně v rámci spotřebitelského Digitexu výrazně zaostřeno na vše, co se týká High-Definition. V pomyslném čele plejády tematických programů bude stát vedle unikátní výstavy Technologie&Design také projekt HD live!

HD jedním z ústředních motivů DIGITEXu

High-Definition, pojem jež je běžně skloňován odborníky a k němuž se nyní začíná doslova upírat i zrak laické veřejnosti. Vysoké rozlišení obrazu, které má nahradit stávající a dosluhující formáty a nabídnout 2-5x vizuálně podrobnější obraz než klasické DVD. Štítky s tímto označením mělo v Brně už před rokem několik nepřehlédnutelných produktů – letos se na Digitexu z tématu High-Definition stane ústřední motiv řady prezentací zaměřených na spotřební elektroniku. Hlavním důvodem je zlomovost letošního roku pro HDTV v České republice, na trh se dostávají první filmové tituly na nosičích BlueRay či HD-DVD, hlavní tuzemské televizní stanice ohlásily svá pilotní vysílání v HD, ke startu se připravuje několik filmových kanálů v češtině a prodeje televizí a projektorů s označením „plné připravenosti“ k HD raketově rostou.

Největší tuzemský veletrh spotřební elektroniky tudíž očekává přehlídku celé škály zařízení od největších světových výrobců. Zájemci budou moci takřka na každém kroku spatřit technologie pro High-definition television (HDTV), tedy televizní vysílání ve vysokém rozlišení, optické disky třetí generace Blu-ray či HD DVD a samozřejmě potřebné přehrávací zařízení včetně těch kombinovaných. Společnost Epson ukáže domácí kino v podání projektoru se skutečným vysokým rozlišením (True High Definition) 1 080p a promítat se budou filmy zaznamenané v High-Definition formátech. Na stánku společnosti JVC se setkáte s řadou nepřehlédnutelných produktů, především digitálními kamerami JVC Everio s vestavěným pevným diskem. Vévodit jim bude světově první kamera s plně HD záznamem v rozlišení 1920 x 1080i - HD Everio GZ-HD7. Spotřebitele čeká také řada lahůdek v oblasti nových LCD televizorů. Jedním z nejzajímavějších exponátů bezpochyby bude 65"Ultra Slim Full HD-ILA hybridní televizor s technologií DynaPix HD a nízkou spotřebou. Tajemstvím jsou zatím zahaleny plány Sony, jež bude na DIGITEXU největším vystavovatelem s 400 metrů velkou prezentací SONY HD WORLD.

Pro ty návštěvníky, kteří se chtějí příslušně vzdělat, budou připraveny tématické doprovodné programy. "Co je to HDTV" se budou moci zájemci dozvědět například v projektu nazvaném HD live! Srdcem tohoto projektu, který stejně jako ostatní presentace spotřební elektroniky proběhnou v nejmodernějším pavilonu „F“ brněnského výstaviště, bude HD Kino – improvizovaný kinosál pro stovku sedících diváků, kteří budou moci shlédnout ukázky filmů, televizního vysílání a také přímý přenos ve vysokém rozlišení a každou hodinu též vzdělávací přednášky na témata: Jaké vybavení pro HDTV?; Jaké jsou zdroje HD signálu?; V čem je HD jiné? a HDTV a Digitalizace. Distributoři videa, televizní společnosti i prodejci spotřební elektroniky zde dostanou příležitost naživo přesvědčit diváky, své zákazníky, že zážitek z obrazu ve vysokém rozlišení je lepší než ze současné televize a DVD záznamu. Záměrem HD Live! je návštěvnicky atraktivní formou prezentovat celý řetězec vzniku, distribuce a spotřeby televize, videa a hudby ve vysokém rozlišení. Rozložení prezentací vystavujících bude tedy začínat produkcí obsahu ve vysokém rozlišení za účasti TV studií, pokračovat zpracováním vytvořeného obsahu a jeho distribucí ke spotřebiteli formou satelitního, terestrického, kabelového či internetového vysílání, nebo výrobou a prodejem nosičů HD obsahu.

"HD Live! je první a pravděpodobně jedinou platformou tohoto nového fenoménu v ČR, a proto očekáváme značný ohlas projektu," říká Jakub Ditrich, nezávislý odborný konzultant.

Součástí HD Live! bude ve čtvrtek 25. října celodenní konference věnovaná tématům digitalizace a HD vysílání v ČR, filmové distribuce, již se zúčastní zástupci firem prezentujících se na HD Live! a přední technologičtí novináři. Samostatnou částí projektu bude „spotřeba“ HD, tedy ukázky instalací domácích kin a audiosoustav formou osvědčeného projektu minulých ročníků DIGITEXu – Technologie&Design.

Svou cestu si za svými diváky na DIGITEXu najdou také televizní stanice, digitální vysílání zde bude propagovat například Český rozhlas. Návštěvníky v této části veletrhu nemine nabídka set-top boxů nebo různé alternativy broadcasterů pro připojení na digitální televizi. Pro odborníky pak bude určená tématicky spjatá odborná panelová diskuse Milníky digitální televize.

Technologie&Design přinese nejdražší gramofon světa či dokonalé stereo

Soulad špičkových produktů spotřební elektroniky, high-endových technologií a designu moderního nábytku ve světle inteligentních řešení domácnosti – to je již čtvrté pokračování projektu Technologie&Design, ve kterém bude moci náročný návštěvník navštívit desítky vybavených „pokojíčků“ domácnosti pod architektonickou supervizí. Novinkou budou náročná řešení pro domácí zábavu nebo řešení inteligentního řízení obývací kuchyně. V případě projektu Technologie&Design se opět nebude jednat o klasickou veletržní prezentaci, ale o ukázku kompletních řešení a příležitost naučit se, jak správně s technikou a nábytkem v interiéru pracovat tak, aby byl výsledek plně funkční a nabízel co největší komfort.

Středem expozic bude poslechová místnost s reproduktory BW Signature. "Ty jsou naprostý sběratelský unikát, vyvinutý na oslavu 40. výročí firmy B&W. Počet vyráběných párů je striktně limitován a už nyní, těsně po zahájení výroby, je téměř rozebrán. V jejich řešení se odráží odkazy historie i vize budoucnosti reproduktorových technologií," doplňuje Michal Jakubec ze Studia Jasyko, které je hlavním technologickým partnerem projektu. Na designu Signature Diamond se podílel jeden z nejvýznamnějších průmyslových návrhářů Kenneth Grange (londýnské taxi, Kodak, Parker Pens, apod.). Dostal mimořádně volné zadání - navrhnout reprosoustavy pro sebe. I proto zde najdete diamantovou membránu v ozvučnici z italského mramoru, opravdu nekompromisní řešení. Na Digitexu je budete moci spatřit a vyslechnout zapojené na špičkové kanadské komponenty Classe.

Pokud preferujete klasičtější design reprosoustav, budete mít možnost spatřit B&W 800D. Elegantní, 125kg těžký kus nábytku v červeném ořechu, třešni nebo černé, velmi důstojně působící v interiéru. Výjimečnost produktu je dána především použitým technickým řešením a řemeslným zpracováním. Například výškový reproduktor má kalotu z nejlepšího dostupného materiálu – monokrystalu diamantu potaženého platinou, to umožňuje reprodukovat krystalicky čisté vysoké kmitočty daleko nad lidským vnímáním. Středový reproduktor má membránu z Kevlaru (materiál např. na neprůstřelné vesty). Na membrány basových reproduktorů je použit Rohacell, materiál využívaný například v leteckém průmyslu či na výrobu kapotáže sportovních vozů. Problém s náročnou technologií, potřebnou pro výrobu zaoblené ozvučnice, ve které dva basové reproduktory pracují, vyřešili u B&W jednoduše - zakoupili v Dánsku továrnu, která se do té doby zabývala luxusními truhlářskými zakázkami. To jim umožňuje vyrábět robustní ozvučnici, která má bočnice a zadní díl tvořeny z jednoho ohýbaného kusu a navíc je uvnitř zpevněna patentovaným systémem příček zvaných Matrix. Díky její tuhosti a velkému objemu jsou basy skutečně pevné, plastické a dynamické.

Studio Jasyko kromě uvedených audioperliček ukáže i skvosty ze současné produkce LCD televizorů značky Sharp. Kromě běžnějších modelů tohoto giganta, který vyrábí špičkové televizory již 34 let, se můžeme těšit na obří LCD LC-65GD1Es s úhlopříčkou 65“ (166 cm), samozřejmě s označením HD-READY. A to už je opravdu nekompromisní základ velkého domácího kina. Chybět nebudou samozřejmě ani současné vlajkové lodě flotily LCD televizí - prémiová řada AQUOS HD1E, sestávající ze dvou modelů o velikostech úhlopříčky 46 a 52 palců a nabízející HD rozlišení (1080p), integrované HDTV tunery a 160 GB harddisk, který umožňuje nahrávat programy v digitální kvalitě bez jakéhokoli externího zařízení. Díky čtyřem integrovaným tunerům pro příjem DVB-C, DVB-S, DVB-T a analogového TV signálu jsou nové vlajkové lodě AQUOS LCD dobře vybaveny pro všechny typy využití v televizní budoucnosti. Množství rozhraní z nich dělá víceúčelová zařízení pro všechny běžné periférie. Rozhraní USB počítá s přímým připojením kamery nebo USB flash pamětí. Kromě dvou High Definition Multimedia Interface (HDMI) pro reprodukci digitálního obrazu a zvukových signálů se televizory řady HD1E vyznačují spoustou video a audio rozhraní. Ve velkém očekávání bude představení jedinečného LCD televizoru s velmi působivým rozměrem 108“, tedy 2,73m v plném - Full HD rozlišením.

Absolutní novinkou a mimořádným tahákem laiků i odborníků bude ukázka milionových gramofonů od společnosti Clearaudio, jež budou prezentovány společností High-End Audio Studio. S unikátní plovoucí konstrukcí bude k vidění mezi dalšími zhruba 20 druhy i představitel vrcholného umění – nejdražší gramofon světa, referenční Clearaudio Statement, výsledek 28-letého výzkumu a vývoje. Tento model je výsledkem snahy o postavení nejlepšího gramofonu bez ohledu na cenu, hmotnost a rozměry. Snoubí se v něm nejen to nejlepší z ostatních firemních gramofonů a ještě k tomu přidává jinde nevídané konstrukční finesy. Clearaudio Statement, v ceně přesahující 2,5milionů korun, disponuje úctyhodnými rozměry (V x Š x H): 1250 x 960 x 570mm a hmotností 350kg. Zajímavostí je motorová jednotka řízená vysokorychlostním procesorem – použit je stejný elektromotorek, jaký pohání „Mars rover“, tedy výzkumné vozítko NASA cestující po Marsu. Samozřejmě se můžeme těšit i na špičkové výrobky nám běžným smrtelníkům poněkud bližší, a to řady Master Reference, Anniversary, Series Champion aj.

Dnešní zákazník nechce ovšem kupovat jednotlivé produkty, ale zajímá ho řešení. Někoho jen kvalitní domácí kino v obývacím pokoji, jiného kompletní rozvod zvuku po celém domě (multiroom systém) - téměř neviditelné, obvyklé vestavné reprosoustavy vám hrají kvalitní zvuk z jednoho místa rozvedený po celém bytě. V každé místnosti si můžete volit nezávisle co chcete slyšet a jak nahlas. Nejnáročnější klienti pak řeší kompletní ovládání domu systémem Crestron. Systém Crestron umožňuje intuitivně a snadno ovládat elektroniku, ale i jakékoliv technologie v domě. Například zvolíte si z nabídky dotykového dálkového ovladače sledování TV a systém Vám nabídne rovnou loga televizních stanic - nepřemýšlíte co zapnout a na jaké předvolbě. Nastavení teploty - zvolím jen kolik stupňů a systém vyhodnotí jak teploty co nejefektivněji dosáhnout - tepelné čerpadlo, nastavením žaluzií, vyvětráním, plynový kotel nebo klimatizace. Možnosti jsou prakticky neomezené a nadčasové řešení umožňuje i další rozšiřování v budoucnu. Toto inteligentní řízení obrazu, zvuku a klimatizace budeme moci spatřit v projektu Technologie&Design například v rámci kuchyně Nadop.

Mezi trendová řešení domácnosti určitě patří také konzolová řešení domácí zábavy připravená nejen na interaktivní zábavu, ale i na nejvyšší nároky práce s vysokým rozlišením digitálního záznamu. Kromě možnosti osahat si špičkové herní konzole Nintendo DS Lite s dotykovými displeji budou nejvyšší nároky kladeny také na grafiku v podání NVIDIA, která je partnerem projektů Technologie&Design, nebo zobrazení „kina doma“ na bázi dodavatelů projekční techniky.

Novinkou letošního ročníku je zavedení speciálního rodinného vstupného na pátek a sobotu. „Ke každé rodinné vstupence získá návštěvník zajímavý dárek, nosič s filmem ve vysokém rozlišení, v duchu jednoho z nejsledovanějších témat letošního ročníku,“ osvětluje Petr Ondrášek, ředitel veletržních projektů INVEX - DIGITEX.

Váš názor Další článek: Intel vzhlíží ke 45nm výrobnímu procesu

Témata článku: Spotřební elektronika, Digitální televize, Televizory 32, Live TV, Gramofony, Vysoké rozlišení, Televize s DVD, Televize úhlopříčka 80, Televizory, Rozlišení, Elektronika, Domácí kina, Celý film, TV Live, LCD TV, Digitální kamery, Membrána, Digitální film, Filmové studio, Kino, Gramofon, Domácí kino


Určitě si přečtěte

Nejlepší programy z roku 2000: Další várka zapomenutých legend, které jste měli v PC

Nejlepší programy z roku 2000: Další várka zapomenutých legend, které jste měli v PC

** Pokračujeme ve vzpomínání na prehistorické programy ** Pročetli jsme vaše tipy v diskuzi ** A všechny ty vykopávky spustili na Windows 2000

Jakub Čížek | 72

Podívejte se na Windows z roku 1990. Před 30 lety přišly Windows 3.0 a líbily se nám

Podívejte se na Windows z roku 1990. Před 30 lety přišly Windows 3.0 a líbily se nám

** 22. května 1990 uvedl Microsoft Windows 3.0 ** Systém z Microsoftu definitivně udělal lídra na desktopu ** Tehdejší Windows byly vlastně grafickou nadstavbou nad MS-DOS

Jakub Čížek | 76

Ubuntu 20.04: Zase vás chce přesvědčit, že je lepší než Windows

Ubuntu 20.04: Zase vás chce přesvědčit, že je lepší než Windows

** Britský Canonical před pár dny vydal novou verzi svého Ubuntu ** 20.04 LTS zapracovalo na grafickém desktopu, rychlosti i bezpečnosti ** V nitru tepe Linux 5.4 a volitelně i nový souborový systém

Jakub Čížek | 122

Testy procesorů Intel Comet Lake pro desktopy jsou venku. Teď už je jasné, jakého dostaly Ryzeny soupeře

Testy procesorů Intel Comet Lake pro desktopy jsou venku. Teď už je jasné, jakého dostaly Ryzeny soupeře

** Embargo pro testy nových desktopových procesorů Comet Lake od Intelu skončilo ** Spousta recenzí a testů ukazuje výhody a nevýhody nových modelů ** Dokáží nové procesory konkurovat modelům od AMD?

Karel Javůrek | 47

Nové názvy, upravený vývoj. Microsoft ukázal, jak teď bude vydávat Windows 10

Nové názvy, upravený vývoj. Microsoft ukázal, jak teď bude vydávat Windows 10

** Podzimní vydání Windows 10 přinese jen minimum novinek ** Aktualizace ponese formální označení 20H2 ** Microsoft mění názvy v programu Windows Insider

Lukáš Václavík | 17

Otestovali jsme nový Apple MacBook Air. S retinou a nižší cenou

Otestovali jsme nový Apple MacBook Air. S retinou a nižší cenou

** Test MacBooku Air v provedení pro rok 2020 ** Cenově dostupný notebook překvapí výkonem ** Výborné je celkové zpracování a klávesnice

Martin Miksa | 43


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest SSD s kapacitou 1 TB

Srovnávací test robotických vysavačů

Vybíráme nejlepší telefony na trhu

Jak zlepšit zvuk televize