Digitální tisk zachraňuje tištěné knihy

Kniha je odpradávna považována za symbol vzdělanosti. Když Johann Gutenberg zavedl v 15. století tiskařský lis, začaly tím být knihy levnější a tedy i široce dostupné. Na Gutenbergově lisu se mohlo tisknout až 300 archů denně, což byla v době, kdy se jedna kniha psala několik let, nevídaná rychlost. Další staletí znamenaly pro tisk značné zlepšení produkce knih a zároveň i podmínek pro svobodu tisku. Postupně opadly zákazy a cenzury a od konce 19. století knižní produkce značně vzrostla. V dnešní době musí ovšem tištěné knihy soupeřit s jejich rozšířenými elektronickými verzemi.

Vydat knihu byl v minulých letech velmi nákladný projekt, který vyžadoval vysoké počáteční investice. Pokud měla být kniha zisková, musela být tištěna ve vysokých nákladech. S rozvojem digitálního tisku a tisku na požádání (print on demand) se ovšem situace výrazně změnila a papírová forma se i přes nástup elektronických čteček opět dostává na výsluní. Pokročilé technologie totiž umožňují tisk knih již od jednoho kusu, což vzhledem k nízkým nákladům celosvětově přispívá k rostoucímu množství vydávaných titulů. Českou špičkou v oblasti digitálního tisku knih je společnost xPrint (www.xprint.cz), která k těmto účelům využívá tiskárnu Canon imagePRESS C6000.

Canon počátkem roku zveřejnil první výsledky studie profesora Franka Romana a jeho týmu z Institute of Technology, podle kterých by například řada poskytovatelů tiskových služeb nebyla schopna přežít krizi bez digitálního tisku. Více než polovina společností využívajících digitální tisk zvýšila v roce 2009 ve srovnání s rokem 2008 své příjmy.

Další článek: Skype se dostane do každé aplikace, získá totiž nové SDK

Témata článku: , , , , , ,