Digitální tisk zachraňuje tištěné knihy

Digitální tisk zachraňuje tištěné knihy

Kniha je odpradávna považována za symbol vzdělanosti. Když Johann Gutenberg zavedl v 15. století tiskařský lis, začaly tím být knihy levnější a tedy i široce dostupné. Na Gutenbergově lisu se mohlo tisknout až 300 archů denně, což byla v době, kdy se jedna kniha psala několik let, nevídaná rychlost. Další staletí znamenaly pro tisk značné zlepšení produkce knih a zároveň i podmínek pro svobodu tisku. Postupně opadly zákazy a cenzury a od konce 19. století knižní produkce značně vzrostla. V dnešní době musí ovšem tištěné knihy soupeřit s jejich rozšířenými elektronickými verzemi.

Vydat knihu byl v minulých letech velmi nákladný projekt, který vyžadoval vysoké počáteční investice. Pokud měla být kniha zisková, musela být tištěna ve vysokých nákladech. S rozvojem digitálního tisku a tisku na požádání (print on demand) se ovšem situace výrazně změnila a papírová forma se i přes nástup elektronických čteček opět dostává na výsluní. Pokročilé technologie totiž umožňují tisk knih již od jednoho kusu, což vzhledem k nízkým nákladům celosvětově přispívá k rostoucímu množství vydávaných titulů. Českou špičkou v oblasti digitálního tisku knih je společnost xPrint (www.xprint.cz), která k těmto účelům využívá tiskárnu Canon imagePRESS C6000.

Canon počátkem roku zveřejnil první výsledky studie profesora Franka Romana a jeho týmu z Institute of Technology, podle kterých by například řada poskytovatelů tiskových služeb nebyla schopna přežít krizi bez digitálního tisku. Více než polovina společností využívajících digitální tisk zvýšila v roce 2009 ve srovnání s rokem 2008 své příjmy.

Další článek: Skype se dostane do každé aplikace, získá totiž nové SDK

Témata článku: Lisa, 19. století, Nízký příjem, Arch, Frank, Kniha, Gutenberg, Tiskárny na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Kutil sestrojil unikátní počítač, který pracuje pouze na bázi vody

Kutil sestrojil unikátní počítač, který pracuje pouze na bázi vody

** Kutil vytvořil unikátní vodní počítač ** Jedná se o skvělou ukázku využití analogových technologií pro sestrojení digitálního počítače ** Součástí systému je i vodní „tranzistor“

Karel Javůrek | 10

Mac Pro: Apple nehraje na kompromisy a postavil počítač bez ohledu na cenu

Mac Pro: Apple nehraje na kompromisy a postavil počítač bez ohledu na cenu

** Apple uvedl nový modulární počítač s vysokým výkonem ** Vrátil se k rozšiřitelnosti a standardnímu formátu ** Cena se může vyšplhat až k milionu

Karel Javůrek | 137

SpaceX má problém: kosmická loď Crew Dragon explodovala během testu motorů záchranného systému

SpaceX má problém: kosmická loď Crew Dragon explodovala během testu motorů záchranného systému

** SpaceX provedla na Mysu Canaveral testy motorů SuperDraco. ** Ke konci testů došlo k mohutné explozi. ** Nehoda zpozdí první pilotovaný let lodě Crew Dragon.

Petr Kubala | 55Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test Wi-Fi mesh

Nejlepší hodinky pro všechny aktivity

Důležité aplikace na cesty

Jak streamovat video na Twitch