D-Link slaví 25. výročí vzniku Wi-Fi

D-Link slaví 25. výročí vzniku Wi-Fi

D-Link, dodavatel end-to-end síťových řešení pro firmy i domácnosti, si dnes připomíná významný vliv, který měla technologie Wi-Fi na soukromý i pracovní život lidí od okamžiku, kdy se před 25 lety začal psát její příběh. Bylo to v době, kdy se americký Federální komunikační úřad (FCC) rozhodl povolit přístup k nelicencovanému frekvenčnímu pásmu pro bezdrátovou komunikaci a připravil tak cestu pro komisi 802.11, aby vyvinula Wi-Fi a další bezdrátové technologie. Rozhodnutí amerického regulátora podnítilo regulační úřady po celém světě, aby přijaly podobná pravidla, což vedlo k bezprecedentnímu nárůstu instalací Wi-Fi sítí a bezdrátových internetových zařízení, jehož jsme dnes svědky.

Wi-Fi zásadně změnilo způsob, jakým lidé komunikují, a bezpochyby přineslo masové rozšíření on-line připojení. Umožnilo pracovat na pláži, na zahradě, ve vlaku nebo pružně střídat pracovní místa mezi čtyřmi stěnami kanceláře. Wi-Fi tak přispělo k rozvoji globalizace, protože přineslo firmám mobilitu a flexibilitu pro práci z téměř libovolného místa na světě. Wi-Fi předznamenalo také příchod digitální domácnosti, propojující spoustu hudebních, herních mobilních zařízení. Přináší zákazníkům lepší konektivitu a flexibilitu přístupu k multimediálnímu obsahu z libovolného místa domu, protože nejsou omezeni kabelovým připojením.

„Dnes je pro mnoho lidí nepředstavitelné, že by se měli obejít bez Wi-Fi, protože se stalo integrální součástí jejich každodenního soukromého i pracovního života,” říká Kevin Wen, prezident D-Link Europe. „V posledních letech se Wi-Fi dobře uplatnilo i díky nárůstu popularity smart telefonů a mobilních herních zařízení a také tím, že veřejné i soukromé Wi-Fi hotspoty nabízejí stále lepší on-line připojení než 3G a ostatní technologie pro připojení k internetu. Cesta vývoje Wi-Fi byla doposud velmi dynamická a vzrušující a přísliby do budoucna ukazují, že tento trend bude i dále pokračovat, jelikož požadavky na časově a místně neomezený přístup k Internetu nevykazují žádné známky útlumu.”

Pokud jde o rozvoj Wi-Fi, lze D-Link považovat za lídra vývoje bezdrátových produktů. D-Link je například hlavním výrobcem zařízení, která podporují standard 802.11n (Wireless N). Svůj první produkt pro Wireless N, bezdrátový směrovač DIR-635, uvedl na trh již v roce 2006, 3 roky předtím, než byl standard Wireless N v září 2009 ratifikován. Wireless N je první Wi-Fi technologií, která může směle soupeřit s kabelovými řešeními a nabízí uživatelům dokonce vyšší rychlost, výkon a dosah. Společnost ABI Research předpovídá, že celosvětové dodávky 802.11n Wi-Fi přístupových bodů pro běžné spotřebitele dosáhnou v roce 2010 výše 32,2 milionu kusů, zatímco dodávky přístupových bodů pro firmy dosáhnou půl milionu[1] kusů.

D-Link chce i nadále zůstat v čele budoucího vývoje Wi-Fi, kdy se bude technologie během několika následujících let posouvat směrem ke gigabitové konektivitě. Tento vyšší stupeň propustnosti a výkonu přinese zejména firmám takovou úroveň vysokorychlostního přístupu k internetu, jaké jsou teď schopny dosáhnout jen za použití kabelové sítě. D-Link nyní monitoruje činnost všech hlavních světových standardizačních orgánů, aby bylo zajištěno, že jeho produkty budou splňovat parametry těchto budoucích vysokorychlostních Wi-Fi technologií.

„Firmy i spotřebitelé zvyšují svoje nároky na bezdrátové připojení, protože chtějí mít přístup ke stále narůstajícímu objemu on-line obsahu a aplikací ze svého domova, kanceláře i na cestách. Wireless N představuje významné vylepšení, které přináší až pětinásobné zvýšení rychlosti a výkonu ve srovnání s předchozími standardy. Takže ať už jde o spotřebitele toužící po nepřetržitém přístupu k HD multimediálnímu obsahu nebo firmy požadující lepší konektivitu pro cloud computing nebo VoIP služby, je zřejmé, že se Wi-Fi technologie neustále vyvíjí, aby tyto měnící se potřeby uspokojila,” tvrdí Kevin Wen.

D-Link vyvíjí Wi-Fi produkty již od chvíle, kdy se tato technologie stala dostupnou. V minulém roce dodal D-Link přes 12 milionů bezdrátových produktů a byl nedávno označen analytickou firmou Gartner za lídra v celosvětových dodávkách samostatných bezdrátových přístupových bodů pro střední a velké firmy v roce 2009.

Klíčová data historie Wi-Fi:

  • 1985 – FCC vydal rozhodnutí povolit nelicencovaný přístup do frekvenčního pásma pro bezdrátovou komunikaci
  • 1990 – Byla ustavena nová komise IEEE (Institute of Electrical and Electronics Engineers), pověřená vytvářením oficiálního standardu 802.11
  • 1997 – IEEE představila standard 802.11 pro bezdrátové Ethernetové sítě
  • 1999 – IEEE ratifikoval standard 802.11b, který podporoval maximální propustnost 11 Mb/s
  • 1999 – V tomto roce byl poprvé komerčně použit termín „Wi-Fi“ (Wireless Fidelity). Tento termín byl vytvořen konzultační firmou Interbrand a využíval podobnosti s již dlouho existujícím označením „Hi-Fi“ (High Fidelity), který symbolizoval kvalitu audio zařízení
  • 2003 – Byl zaveden standard 802.11g, který podporoval maximální propustnost 54 Mb/s
  • 11. září 2009 – Byl ratifikován standard 802.11n, který dosahuje propustnosti až 300 Mb/s


[1] ABI Research Wi-Fi Equipment Market Data Report, 2. čtvrtletí 2010

Další článek: Zprávy Živě: Konec IE6 a začátek iPhone 4

Témata článku: Wi-Fi, Libovolný bod, Existující obsah, Americký regulátor, Herní obsah, D-Link, Neomezený přístup, Přístup, Wireless, Federální úřad, Propustnost, Libovolné místo, Multimediální produkt, Standard, Americký úřad, Nejlepší mobilní telefony na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

** S cenou do 20 tisíc lze vybrat solidní notebook na práci i hry ** Přenosné notebooky nabídnou i kovová těla a rychlý hardware ** Na hraní se hodí více peněz, ale na použitelný základ dvacet tisíc stačí

Tomáš Holčík, David Polesný | 49

Pojďme programovat elektroniku: Rádiový čip, který má skoro každá bezdrátová myš

Pojďme programovat elektroniku: Rádiový čip, který má skoro každá bezdrátová myš

** Bezdrátové myši řídí čip od Nordic Semiconductors ** Jeho rádiové vysílače si před lety oblíbila i komunita kutilů ** Dnes si je vyzkoušíme v praxi

Jakub Čížek | 9

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 7

Měření rychlosti internetu: Populární Speedtest.net neřekne o skutečné rychlosti internetu téměř nic

Měření rychlosti internetu: Populární Speedtest.net neřekne o skutečné rychlosti internetu téměř nic

** Speedtest stále častěji měří jen rychlost na poslední míli ** Ta však ale neodpovídá reálnému surfování ** Jak se tedy pokusit změřit tu skutečnou?

Jakub Čížek | 85Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu