CZ.NIC zveřejňuje harmonogram zavádění a obchodní podmínky systému ENUM

Sdružení CZ.NIC zveřejňuje obchodní podmínky pro registrátory a pravidla registrace ENUM domén; testovací provoz ENUM začne již v září 2006
CZ.NIC zveřejňuje harmonogram zavádění a obchodní podmínky systému ENUM

Praha, Česká republika – 3. července 2006 – Sdružení CZ.NIC, správce národní domény CZ, oznamuje podmínky pro registrátory a pravidla registrace ENUM domén. Systém ENUM umožňuje uživatelům jakéhokoliv telefonního čísla zaregistrovat si k tomuto číslu speciální internetovou doménu s informací, jak se na toto číslo dovolat po Internetu. Na čísla s ENUM doménou je pak možné volat zdarma bez ohlednu na to, v síti jakého telekomunikačního operátora se číslo nachází (včetně zahraničních sítí.). Zavedením a správou systému ENUM bylo sdružení CZ.NIC pověřeno rozhodnutím Ministerstva informatiky ČR.

 

Harmonogram zavádění a spuštění systému ENUM

Ke spuštění testovacího provozu ENUM dojde v září letošního roku, sdružení CZ.NIC do té doby vyvine registrační systém domény ENUM a vybuduje síťovou infrastrukturu pro Tier1 ENUM registr. Ve zkušebním provozu bude systém z technického hlediska plně funkční a na základě reálných zkušeností z provozu se budou dolaďovat spíše administrativní procesy související s registracemi ENUM domén. Spuštění ENUM do plného provozu je plánováno na leden 2007.

 

Obchodní podmínky

Obchodní podmínky pro registrátory ENUM domén přináší ve srovnání s podmínkami pro registrátory CZ domény zejména zjednodušení procesu získání statutu registrátora, registrátoři navíc po prvním roce provozu získají smlouvu se sdružením CZ.NIC na dobu neurčitou. V zájmu zjednodušení se rovněž mění struktura požadovaných dokumentů a zkracuje se doba potřebná pro oznamování změn.

 

Pravidla pro registraci ENUM domén vychází z pravidel registrace domény CZ, liší se však například v nutnosti validace domén a v odlišném způsobu tvorby doménového jména.

 

Pro registrátory, kteří se zúčastní testovacího provozu systému ENUM, jsou připraveny pravidla pro registrace ENUM domén pro testovací provoz, která obsahují zejména následující podmínky:

-        V testovacím provozu jsou ENUM domény registrovány zdarma ale pouze na jeden rok.

-        Registrátoři, kteří se zúčastní testovací fáze zavádění ENUM, budou povinni sdružení CZ.NIC poskytnout informace o provozu registrací v průběhu testovacího provozu, na jejich základě pak bude CZ.NIC optimalizovat registrační systém.

 

Podrobná znění obchodních podmínek pro registrátory, podmínek registrací a testovacího provozu jsou dispozici na adrese http://enum.nic.cz.

 

„Volání po internetu pomocí ENUM považujeme za obrovskou příležitost pro telekomunikační operátory a všechny jejich zákazníky,“ říká Ondřej Filip, ředitel sdružení CZ.NIC. „Při volání pomocí ENUM ušetří telekomunikační operátoři za propojovací poplatky, firmy i domácnosti pak budou mít díky ENUM levnější hovorné. Firmy také ušetří nemalé prostředky za provoz zákaznických linek, jelikož na ENUM doménu jim budou moci zákazníci volat zdarma.“

 

O sdružení CZ.NIC, z. s. p. o.

CZ.NIC, z. s. p. o., je zájmové sdružení právnických osob, založené roku 1998 patnácti právnickými osobami –  předními poskytovateli internetových služeb. V současné době má 43 členů. Hlavní činností sdružení je provozování registru doménových jmen, zabezpečení provozu domény nejvyšší úrovně .CZ  a osvěta v oblasti doménových jmen. V současné době se sdružení intenzivně věnuje zavádění technologie ENUM, která umožní bezplatné volání přes internet napříč sítěmi různých telekomunikačních operátorů.

CZ.NIC je členem sdružení EURid, spravujícího evropskou doménu EU. Více na www.nic.cz.

Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test NVMe a SATA SSD

Máte slabý signál
Wi-Fi? Poradíme!

Jak umělá inteligence opravuje fotky

Kupujete dron? Ty levné se nevyplatí