Czech E-learning Network

2. října 2003
Computer 19/03
E-learning – fenomén vzdělávání 21. století – se snaží reagovat na rychle rostoucí potřeby zvyšování kvalifikace pracovní síly.

Praha, 30. září 2003 –Je založen na moderních informačních            a komunikačních technologiích a jeho počátky jsou spojovány s prvními uskutečněnými videokonferencemi, průkopnickými CD-ROM s výukovým obsahem a masivním využíváním internetu.

V prostředí českých firem a institucí se pojem e-learning objevil přibližně v době plošného nasazení osobních počítačů na pracovištích a rychlého rozvoje intranetu. Přesto však dosud není v České republice tomuto účinnému vzdělávacímu nástroji věnována potřebná pozornost.

 

V listopadu loňského roku proto bylo založeno nepolitické humanitární společenství – občanské sdružení Czech E-learning Network (CELN)), jehož základním cílem je právě podpora a rozvoj elektronických metod vzdělávání, a to jak u subjektů zabývajících se vzděláváním, výchovou mládeže a dospělých, tak i u orgánů státní správy a samosprávy.

CELN navíc spolupracuje i s ostatními národními a mezinárodními organizacemi, zabývajícími se e-learningem.

 

CELN je nevýdělečnou organizací a má statut právnické osoby. V jeho čele stojí představenstvo ve složení:

doc. ing. Boris Šimák, CSc. – vedoucí katedry telekomunikační techniky ČVUT FEL – prezident,

Mgr. Ivana Malá – výkonná ředitelka,

Martin Kovář – poradce předsedy vlády.

 

Čestnými členy CELN v současnosti jsou:

ing. Vlastimil Tlustý, CSc. – poslanec Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky,

JUDr. Pavel Telička – státní tajemník pro evropské záležitosti a 1. náměstek ministra zahraničí,

RNDr. Miroslav Forman – konzultant,

ing. Dana Bérová – náměstkyně ministra informatiky

a předpokládá se, že čestnými členy se záhy stanou i další významné osobnosti z akademické sféry, které chtějí pomoci naplňovat cíle sdružení.

 

Členy sdružení jsou výhradně střední a vysoké školy. Sdružení CELN spolupracuje s orgány státní  a veřejné správy, s úřady práce, s knihovnami a s dalšími vzdělávacími institucemi a firmami.

Finanční prostředky pro podporu, rozvoj školství a vzdělávání sdružení získává formou grantů, sponzoringu i vlastní činností. Školám a ostatním vzdělávacím zařízením poskytuje dary                   a zprostředkovává slevy na hardwarové a softwarové vybavení, které je nezbytnou podmínkou rozvoje e-learningu.

 

Projekt Internet Academy

 

Sdružení Czech E-Learning Network zahájilo ve spolupráci se středním a vysokými školami a za podpory významných firem svůj první projekt INTERNET ACADEMY, jehož cílem je přinést do škol smysluplný obsah pro výuku kombinovaného studia za podpory a účasti komerčních firem, státu, akademické sféry a Evropské unie.

Snahou sdružení je, aby projekt INTERNET ACADEMY obsahoval v budoucnu neomezené

množství certifikovaných firemních kurzů a jako ucelený projekt získal státní akreditaci a stal se právoplatným nástrojem Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR a Ministerstva práce        a sociálních věcí ČR.

 

 

 

 

Komerčními partnery projektu INTERNET ACADEMY jsou v této chvíli společnosti ANECT, Cisco System, Český Telecom, eD´system Czech, Fujitsu Siemens Computers, Hewlett-Packard, IBM, Microsoft, Vogel Burda Communications.

 

Kontakt:

Sdružení CELN                                                        Agentura CREO, spol. s.r.o.

Ivana Malá                                                                Renáta Drahorádová

tel.: +420 732 557 770                                              tel.: +420 602 347 100

e-mail: ivana.mala@celn.cz                                       e-mail: renata@creo.cz

 

 

Váš názor Další článek: Computer 19/03

Témata článku: , , , ,