.CZ domény slaví kulatiny, již brzy se prodá miliontá

.CZ domény slaví kulatiny, již brzy se prodá miliontá

Zřejmě v druhé polovině listopadu dosáhne celkový počet .cz domén jednoho miliónu. Dosažení tohoto čísla trvalo necelých 20 let, první .cz domény se totiž začaly prodávat v roce 1993. Po rozdělení republiky tehdy nahradily československou koncovku .cs.

Domény s koncovkou .cz jsou pro české zákazníky první volbou. Jejich podíl na všech v Česku registrovaných doménách tvořil v posledních letech zhruba 60 %, v roce 2012 se dokonce zvýšil na 65 %. Vyplývá to ze statistik společnosti Active 24, jednoho z největších českých doménových registrátorů. S velkým odstupem následují koncovky .eu, .com a .sk.

Klepněte pro větší obrázek

Zajímavé je tempo, kterým se .cz domény blížily k jednomu miliónu. Teprve v roce 2005 se jejich počet dostal přes 200 000 a v roce 2008 přes půl miliónu. Vyplývá to z čísel sdružení CZ.NIC, které má .cz domény pod svoji správou. Jediný pokles v počtu registrovaných domén nastal mezi lety 2002 a 2003, příčinou však byla pouze změna metriky CZ.NIC, nikoliv pokles zájmu zákazníků.

Klepněte pro větší obrázek

Růst počtu .cz domén ovlivňoval jak rozvoj internetu jako takového, tak i jejich ceny, které vždy kopírují vývoj velkoobchodních cen od CZ.NIC. Zatímco dnes se doména dá pořídit pod 200 Kč, šlo dříve o poměrně luxusní zboží. Například v roce 2000 stála doména 1600 Kč.

Klepněte pro větší obrázek

Zajímavosti je skutečnost, že okolo 35 % domén je tzv. parkováno. „To znamená, že takové domény teprve čekají na své budoucí využití. Některé z nich pak mohou být v držení doménových spekulantů,“ vysvětluje František Grunt, marketingový ředitel Active 24.

Co se týče držitelů domén, ve většině případu jde o živnostníky, firmy nebo organizace. V držení mají podle statistik Active 24 okolo 80 % .cz domén, pouze zhruba 20 % domén tak připadá na fyzické osoby nepodnikatele.

Témata článku: Active, Grunt

Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test NVMe a SATA SSD

Máte slabý signál
Wi-Fi? Poradíme!

Jak umělá inteligence opravuje fotky

Kupujete dron? Ty levné se nevyplatí