ČVUT v Praze získalo 40 milionů korun na projekt Inteligentní budovy

ČVUT v Praze získalo 40 milionů korun na projekt Inteligentní budovy

V těchto dnech bylo rozhodnuto o finanční podpoře ve výši asi 40 milionů korun pro projekt Inteligentní budovy, zaměřený na komercializaci výsledků výzkumu. Hlavním cílem projektu, financovaného z Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace (OPVaVpI), je rozšířit existující struktury podpory transferu technologií na Českém vysokém učení technickém v Praze.

ČVUT si dlouhodobě uvědomuje význam komercializace výsledků výzkumu, spolupráce s průmyslem a rozvoje inovační kultury. Důležitým krokem v tomto směru je projekt Univerzitního centra energeticky efektivních budov (UCEEB), které je novousoučástí ČVUT v jeho organizační struktuře. Toto centrum je těsně napojeno na čtyři existující fakulty ČVUT (Fakulta stavební, Fakulta elektrotechnická, Fakulta strojní a Fakulta biomedicínského inženýrství) a tematicky se v něm koncentruje významný výzkumný potenciál v oblasti úspor energií v budovách a rozšíření společných střednědobých výzkumných programů s průmyslem s jasně definovanými inovačními cíli. Centrum je silně zaměřeno na výzkum s vysokým aplikačním potenciálem, optimální využití jeho výsledků však závisí nejen na vědecké excelenci, ale i na cílené podpoře komercializace.

Projekt Inteligentní budovy významně rozšíří podporu transferu výsledků společného výzkumu čtyř fakult ČVUT v rámci UCEEB. Průběžně budou integrovány vybrané produkty určené ke komercializaci, formována konsorcia s komerčními partnery a zaváděny inovativní metody transferu technologií. Podpořena bude komercializace následujících produktů: Prediktivní řízení velkých budov, univerzální AC/DC detektor kovů s vysokým prostorovým rozlišením, multifunkční nízkoenergetický stavební materiál, low power ORC, subtilní konstrukční prvky z vysokohodnotných silikátových kompozitů pro energeticky efektivní budovy a multifunkční obvodová konstrukce pro budovy s minimální energetickou náročností.

Klepněte pro větší obrázek

Vzhledem k širokému spektru oborů je nutné vytvořit prostředí pro kvalifikovaný výběr vhodného způsobu komercializace, proto se budou specialisté působící v rámci UCEEB učit zacházet s různými metodami komercializace a způsoby ochrany práv k duševnímu vlastnictví. Důraz bude kladen na rozvoj manažerských schopností týmu prostřednictvím koučingu, start-up podnikání, business developmentu a dalších dovedností. Pracovníci projektu budou spolupracovat s vědeckými týmy na komercializaci jejich výsledků i identifikaci nových příležitostí pro transfer technologií. Cílem je výchova specialistů pro jednotlivé obory řešené na UCEEB, jejichž hlavní náplní práce bude komercializace.

Aktivity projektu, který potrvá od 1. ledna 2013 do konce června 2015, budou probíhat nejprve na Kladně, v budově Fakulty biomedicínského inženýrství ČVUT. Ve druhé fázi se budou projektové aktivity postupně přesouvány do nové budovy výzkumného centra UCEEB, která v průběhu roku 2013 vznikne v obci Buštěhrad v těsné blízkosti města Kladna.

Další článek: Microsoft ohlásil rekordní čtvrtletí a uzavřel fiskální rok

Témata článku: Budova, Vysoká náročnost, Těsná blízkost, Hlavní cíl, Start-up, AC-DC, Vybraný specialista, Start Up, Transfer


Určitě si přečtěte

Velká datová loupež. Proč mají disky nižší kapacitu, než uvádějí?

Velká datová loupež. Proč mají disky nižší kapacitu, než uvádějí?

** Na disk nikdy neuložíte tolik dat, jak tvrdí výrobce ** Ajťáci si vymysleli vlastní jednotky jako mebibajt ** Zmatky vznikají i kvůli různým výjimkám

Lukáš Václavík | 105

Jak vlastně funguje Flightradar24: Posloucháme letadla nad celým Českem

Jak vlastně funguje Flightradar24: Posloucháme letadla nad celým Českem

** Flightradar24 zobrazuje polohu letadel v reálném čase ** Když mu pomůžete sbírat data, dostanete nejvyšší paušál zdarma ** Jak to vlastně celé funguje a co je k tomu potřeba?

Jakub Čížek | 30

Deset kotev, které i v roce 2020 táhnou Android ke dnu

Deset kotev, které i v roce 2020 táhnou Android ke dnu

** Android existuje skoro 12 let a za tu dobu v mnoha směrech dospěl ** Dnes běží na sedmi z deseti telefonů, ale čemu za to vděčí? ** Našli jsme 10 kotev, které táhnou tento operační systém ke dnu

Karel Kilián | 165

Jak odposlouchávat sousedy: Bizarní Lamphone a další netušené techniky

Jak odposlouchávat sousedy: Bizarní Lamphone a další netušené techniky

** Lamphone je další bizarní technika odposlechu ** Zneužívá obyčejnou stropní lampu ** Podívejte se na další bizarní experimenty

Jakub Čížek | 16


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest SSD s kapacitou 1 TB

Srovnávací test robotických vysavačů

Vybíráme nejlepší telefony na trhu

Jak zlepšit zvuk televize