ČPS odsuzuje pokusy o manipulace výsledků ankety Volby naNetčisto

18. října 2009
Ke stažení: Virtuálně na PC
ČPS odsuzuje pokusy o manipulace výsledků ankety Volby naNetčisto

Portál Aktuálně.cz ve svém včerejším článku „Volby naNETčisto: Jak to bylo a kdo se pokusil podvádět“ 1 upozorňuje na pokus o narušení hlasování v Jihomoravském kraji. Česká pirátská strana se od tohoto pokusu distancuje, považujeme podobné praktiky vedoucí k manipulaci výsledků různých anket a výzkumů za neetické.

Aktuálně.cz uvádí, že na základě analýzy vlastních IT odborníků provedla vyřazení několika tisíc hlasů, které byly odevzdány nikoli reálnými uživateli, ale s použitím automatu.

Podle analýz ČPS obsahovala použitá technologie anketního systému několik nedostatků, které nebylo těžké odhalit a s jejichž znalostí by nástroj pro automatické vícenásobné hlasování dokázal napsat každý trochu zručnější nadšenec do programování a webových technologií. Takovýchto „odborníků“ jsou v republice desetitisíce, někteří z nich se dokonce k pokusům o manipulaci přiznávají v diskuzích pod několika články na Aktuálně.cz.

Jihomoravský kraj byl smutnou ukázkou toho, že lze bezpečnostních děr v aplikaci Aktuálně.cz zneužít. ČPS tuto údajnou manipulaci výsledků nezpůsobila, nicméně je možné, že některý z našich příznivců si vzal za své dokázat kvalitu zabezpečení a aplikace samotné. Nemůžeme také vyloučit, že výsledky ostatních stran nebyly jejich IT gramotnými příznivci sofistikovaně manipulované. Naše analýzy ukazují, že chyby, které obsahuje anketa Volby naNETčisto jsou využitelné i masivním a zcela neviditelným způsobem.

Na některá bezpečnostní rizika bylo upozorněno na našem veřejném foru 2 již během samotného hlasování, samotná skutečnost, že případné ovlivňování výsledků nebylo ze strany projektu dostatečně technicky omezeno, na našem přesvědčení o neetičnosti pokusů o takové ovlivňování nic nemění.

„Ceníme si snah Akutálně.cz o mapování politických preferencí uživatelů internetu. Nicméně tyto snahy by měly být opřené o řádně připravené a prověřené technologie a o algoritmy kvalifikace odevzdaného hlasu. Řádné zabezpečení podobných anket, které mají nemalý vliv na budování veřejného mínění, by znamenalo i přijetí větší sociální zodpovědnosti ze strany Aktuálně.cz,“ uvedl Ing. Jiří Rezek, místopředseda ČPS Plzeňského kraje.

Kontakty:
 

 

  • PhDr. Ivan Bartoš, ivan.bartos@ceskapiratskastrana.cz, tel. 777 306 808.
  • Ondřej Profant, ondrej.profant@ceskapiratskastrana.cz, tel. 607 580 015.
  • Bc. Kamil Horký, kamil.horky@ceskapiratskastrana.cz, tel. 606 446 239.

 

Témata článku: Ivan, Preference, Bezpečnostní díra, Podobný výsledek, Automaty, Ovlivňování, Nadšenec, Podobná technologie, Reálné použití, Připravená technologie

Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test NVMe a SATA SSD

Máte slabý signál
Wi-Fi? Poradíme!

Jak umělá inteligence opravuje fotky

Kupujete dron? Ty levné se nevyplatí