Compaq vybudoval nejvýkonnější superpočítač v Evropě

20. února 2002
Oprava NTFS u Windows XP
Compaq vybudoval nejvýkonnější superpočítač v Evropě určený pro francouzskou Komisi pro jadernou energii.
Compaq vybudoval nejvýkonnější superpočítač v Evropě

Praha, 15. února 2002 – Společnost Compaq vybudovala nejvýkonnější superpočítač v Evropě pro francouzskou Komisi pro jadernou energii. Tento superpočítač bude provádět digitální simulace a testování jaderných zbraní. Superpočítač Compaq „Tera“ AlphaServerSC je sedmkrát výkonnější než jakýkoliv stávající evropský superpočítač a dokáže provést pět bilionů operací za vteřinu (5 teraflops).

 

Superpočítač „Tera“ byl dodán v předstihu před stanovenou lhůtou a 2 560 procesorů Compaq Alpha generuje výpočetní kapacitu 5 TeraFLOPS. Během jedné vteřiny může superpočítač Alpha společnosti Compaq zastoupit práci 30 000 matematiků pracujících s kalkulačkami dnem i nocí po dobu pěti let.

 

„Potřebovali jsme superpočítač se schopností provádět pět bilionů operací za vteřinu, zkombinovat výkon 2 560 procesorů, operovat na osvědčeném a robustním operačním systému. Také jsme potřebovali, aby byl zkonstruován a zprovozněn za dobu kratší než 12 měsíců, což byl nejzazší termín stanovený ministerstvem obrany,“ řekl Jean Gonnord, Numerical Simulation and Computer Sciences Manager, Komise pro jadernou energii. „Při spolupráci se společností Compaq jsme dosáhli prvního milníku našeho programu jaderné simulace tím, že jsme zajistili trvalý výkon 1,3 TeraFLOP nezbytný pro splnění výpočetních požadavků nutných pro bezpečné a efektivní zkoušky. Systém společnosti Compaq je maximálně škálovatelný, dává nejvyšší možnosti upgrade a je nejlépe spravovatelný. Compaq ho navíc dokázal zkonstruovat a zprovoznit výrazně dříve, než bylo plánováno.

 

„Tento projekt představuje další významný mezník pro upevňování skvělé pozice společnosti Compaq v oblasti vysoce výkonných počítačů,“ řekl Walid Moneimne, viceprezident a generální manažer divize Enterprise Business Group, Compaq EMEA. „Budujeme největší a nejvýkonnější superpočítače světa jako jsou například nejvýkonnější systém na světě, který slouží veřejnému výzkumu, v pittsburgském Supercomputing Center, nebo superpočítač pro výpočetní střediska Sanger a Celera, vedoucí organizace v projektech výzkumu lidského genomu či pro první velké centrum proteomického výzkumu na světě GeneProt.“

 

Výkon superpočítače pro francouzskou Komisi pro jadernou energii zajišťuje několik tisíc 64bitových procesorů Alpha. Jeho architektura je založena na vysoce výkonné propojovací síti vytvořené společností European Quadrics Supercomputers World ve spolupráci s Compaqem. Primární architektura pro ukládání dat implementovaná pro podporu výkonnosti superpočítače „Tera“ je navržena na principu úložných stojanů StorageWorks EVA (Enterprise Virtual Array) s kapacitou 50 terabytů rozmístěných v rámci SAN.

 

O francouzské Komisi pro jadernou energii

Komise pro jadernou energii je státní výzkumná organizace, která působí v oblasti energetiky – a to jaderné i nových zdrojů energie, jako je například vodík a sluneční energie – státní obrany, nových informačních a komunikačních technologií a zdravotnictví. Pracuje zde 15 000 výzkumníků a zaměstnanců, je mezinárodně uznávaná jako odborník v těchto oblastech a je poradcem pro francouzské a evropské veřejné úřady, instituce a společnosti.

 

O společnosti Compaq

Compaq Computer je globální, zákaznicky orientovaná firma, která implementuje modely měnící staré dodavatelské řetězce na konzistentní dialog mezi zákazníky a výrobcem. Compaq navrhuje, vyvíjí, vyrábí a uvádí na trh hardware, software, řešení a služby včetně špičkových počítačových řešení pro velké podniky, kritická obchodní řešení a komunikační produkty, komerční desktopové a přenosné osobní počítače a spotřebitelské osobní počítače. Produkty Compaq jsou určeny pro zákazníky z podnikového, domácího i vládního sektoru. Zákaznickou podporu a informace o společnosti Compaq a produktech a službách Compaqu naleznete na adrese www.compaq.com.

 

V České republice se Compaq profiluje jako dodavatel kompletní infrastruktury pro CRM (Customer Relationship Management). Realizuje a implementuje procesy nezbytné pro transformaci na novou ekonomiku. Produkty a služby společnost prodává a podporuje prostřednictvím Zákaznického centra Compaq (02/61 108 108), internetového obchodu CompaqPlus (www.compaqplus.cz) nebo prostřednictvím sítě autorizovaných partnerů, kterých má okolo 340. Podle zdrojů IDC byly servery, osobní počítače a notebooky Compaq v České republice v kalendářním roce 2000 nejprodávanější značkou. Informace o společnosti Compaq v ČR naleznete na adrese www.compaq.cz.

 

V případě zájmu o další informace prosím kontaktujte:

 

Senta Čermáková                                                       Daniela Beranová
Compaq Computer, s.r.o.                                           Herald Communications
Tel. (02) 61 108 316                                                  Tel. (02) 2423 2650
Fax (02) 61 108 112                                                  Fax (02) 2423 2653
senta.cermakova@compaq.com                                 beranova@herald-pr.cz

 

Tiskové zprávy české pobočky společnosti Compaq Computer najdete na: http://www.compaq.cz/tiskzpr/tiskzpr.shtml.

 

Váš názor Další článek: Oprava NTFS u Windows XP

Témata článku: Notebooky, Robustní obrana, Francouzský úřad, Tera, Francouzská společnost, Sluneční energie


Určitě si přečtěte

Nové názvy, upravený vývoj. Microsoft ukázal, jak teď bude vydávat Windows 10

Nové názvy, upravený vývoj. Microsoft ukázal, jak teď bude vydávat Windows 10

** Podzimní vydání Windows 10 přinese jen minimum novinek ** Aktualizace ponese formální označení 20H2 ** Microsoft mění názvy v programu Windows Insider

Lukáš Václavík | 17

Nejlepší aplikace na předpověď počasí: Kde nejlépe zjistit, co zrovna chcete vědět

Nejlepší aplikace na předpověď počasí: Kde nejlépe zjistit, co zrovna chcete vědět

Obecných aplikací na předpověď počasí je nespočet, jenže často skončí jen u základní informace o počasí a nenabídnou odpovědi na řadu praktických otázek. A tak jsme si položili právě několik takových otázek a hledali aplikace či meteoslužby, které nám nejlépe odpoví.

Karel Kilián | 5

Windy je laboratoř na počasí: 12 tipů, jak se ve službě vyznat a využít ji naplno

Windy je laboratoř na počasí: 12 tipů, jak se ve službě vyznat a využít ji naplno

** Předpověď počasí Windy nabízí nepřebernou škálu funkcí ** Zorientovat se v nich nemusí být vždy snadné ** Proto přinášíme 12 užitečných tipů a triků

Karel Kilián | 10

WindowsFX: Nainstalujte to mamce a taťkovi. Ani nepoznají, že to je Linux

WindowsFX: Nainstalujte to mamce a taťkovi. Ani nepoznají, že to je Linux

** Po dvou měsících tu máme další linuxovou kopii ** Tentokrát jde o imitaci Desítek ** Sestavili ji brazilští geekové nad Ubuntu

Jakub Čížek | 135


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: nejlepší notebooky do 20 000 Kč

Test 8 levných IP kamer

Jak vybrat bezdrátová sluchátka

Testujeme Android 11